Güncel
Giriş Tarihi : 22-09-2023 15:36   Güncelleme : 06-10-2023 16:49

Pandemi ve kişisel yaşam: arkadaşlık uygulamaları ve siteleri konumlarını güçlendirdi

Pandemi ve kişisel yaşam: arkadaşlık uygulamaları ve siteleri konumlarını güçlendirdi

Çevrimiçi arkadaşlık endüstrisi, koronavirüs pandemisinden ve sıkı karantinadan fayda gören birkaç alandan biridir. Örneğin Tinder'a göre, özellikle ciddi kısıtlamalara sahip ülkelerden gelen kullanıcılar uygulamayı çok daha aktif kullanmaya başladılar. Ve eskisinden çok daha uzun süre iletişim kurmaktadır.

İşte bazı ilginç istatistikler:

 1. Mart 2020'de Tinder'a gönderilen mesaj sayısı aynı yılın Şubat ayına göre %10-15 artmıştır.
 2. Aynı dönemde sohbetlerdeki konuşmaların süresi %10-30 artmıştır.

2021yılının başlarından ortalarına kadar aktivitede hafif bir düşüş oldu. Bu büyük ölçüde karantina kısıtlamalarının zayıflaması nedeniyledir. Yine de kitle etkinliğinin göstergeleri, "covid öncesi" döneme göre hala daha yüksek.

Bu durum diğer popüler arkadaşlık platformlarında da benzerdir. Bumble ve Plenty of Fish'in sahipleri de 2020 ve 2021'in ilk yarısında kullanıcı aktivitesinde bir artış olduğunu bildirdi, özellikle hükümetin tam veya kısmi karantina uyguladığı ülkelerde.

Çeşitli kaynaklara göre, günümüzde küresel çevrimiçi arkadaşlık pazarının hacmi 6-10 milyar dolara ulaşıyor. Ve piyasa değeri büyümeye devam ediyor. Kullanıcılar, hizmetlerin bir ruh eşi bulmalarına ve ciddi bir ilişki kurmalarına yardımcı olurlarsa bunun için ödeme yapmaya hazırdırlar.

Arkadaşlık uygulamalarının yeni işlevleri: daha kullanıcı dostu

Pandemi sırasında çevrimiçi arkadaşlığın popülaritesi dalgasında, arkadaşlık uygulamalarının yazarları, aktif olarak kaynaklarının modernizasyonunu üstlendi ve kullanıcılar için yeni özellikler ve işlevler ekledi. İşte bu yeniliklerden sadece birkaçı:

 • 2020'nin başlarında Tinder, tüm kullanıcılara birkaç ay boyunca ücretsiz olarak "Konum" özelliğini sundu. Temelde, coğrafi konuma göre kullanıcı araması için bu platformda ödeme yapılmaktadır.
 • Mayıs 2021'de Tinder'da “Emin misiniz?” özelliği ortaya çıktı. İşin özü şudur: kullanıcı partnerine rahatsız edici bir mesaj göndermeye çalışırsa, uygulama onlara şu soruyu soracaktır: "Emin misiniz?". Yenilik, Web'deki olumsuzluk miktarını azaltmak için tasarlanmıştır.
 • Bumble, Tinder, Hinge, Match, OkCupid, Plenty of Fish, Badoo ve diğer arkadaşlık hizmetleri aşılı kullanıcılar için ayrıcalıklar sağlamaktadır. Örneğin Tinder, bazı özelliklere erişim açmakta, Bumble ve Badoo aşılı kullanıcıları özel bir rozetle işaretlemekte, Hinge ise profillerine bir aşı durumu rozeti takanlara ek bonuslar vermektedir.

Ağustos 2021'in başlarında bir başka ilginç haber daha ortaya çıktı: Unjected uygulaması App Store'dan kaldırıldı. Unjected'in aşı karşıtları için bir buluşma platformu olduğu biliniyor. Uygulama sadece birkaç ay kullanımda kalmıştı — Mayıs 2021'den itibaren.

Önemli açıklama! Şimdiye kadar, tanışma siteleri ve uygulamalarının bir kişinin gerçekten aşılanıp aşılanmadığını doğrulamasının bir yolu yoktur. Ve yakın gelecekte herhangi bir doğrulama algoritmasının ortaya çıkması olası değildir. Bu nedenle, sözlerimizi dikkate almak zorundayız. Herhangibir durumda, bir kişi profiline "Aşılanmış" statüsünü koyarsa, bu en azından aşılamayı yaygınlaştırmaya hizmet eder.

Kameralı sohbet özelliği: arkadaşlık sitelerinin kullanışlı bir yeniliği

Tinder'ın tarihine geri dönelim. Mart 2020'de Shar Dubey, Tinder, Match, OkCupid, Meetic ve Hinge'nin sahibi olan Match Group'un CEO'su oldu. Bu, DSÖ'nün COVID-19 salgınını duyurmasından sadece 11 gün önce oldu. O anda, bu gibi durumlarda tanışma siteleri ve uygulamalarının nasıl para kazanacağı sorusu ortaya çıktı. Sonuçta, insanlar bu uygulamaları kullanmayı bırakabilir ve daha sonra çevrimdışı olarak yeni tanışmalar yapamazlar.

Shar Dubey, bu zorlu dönemin tanışma uygulamalarının nasıl çalıştığını yeniden tanımlamak için mükemmel bir zaman olduğunu söyledi. Tanışma sitelerinden iletişim platformlarına dönüşmeleri gerekmektedir. Sonuçta, pandemi sırasında kullanıcıların eksikliğini yaşadığı şey canlı bir iletişimdir.

Böylece Temmuz 2020'de bazı ülkelerin kullanıcıları, daha önce mevcut olmayan Tinder'da görüntülü arama işlevini test edebildi. Sonuçlar tüm beklentileri aştı — kullanıcılar yalnızca yeni özelliğe ilgilerini göstermekle kalmadı, aynı zamanda bunun için isteyerek ödeme yaptı.

İlginç bir gerçek! 2020 yılında The Conversation'ın çevrimiçi baskısı, İnternet kullanıcılarının anketlerinin sonuçlarını içeren bir makale yayınladı. Diğer istatistiklerin yanı sıra, pandemi sırasında insanların %25'inin yüz yüze görüşmek yerine web kamerası sohbetinde iletişim kurmayı tercih ettiği söylendi.

Daha sonra diğer platformlar Tinder örneğini takip etti. Şu anda, web kameralı sohbet işlevi Tinder'ın yanı sıra aşağıdaki arkadaşlık uygulamaları tarafından sunulmaktadır:

 • Match;
 • Bumble;
 • Clover Dating App;
 • Hinge;
 • eHarmony;
 • Plenty of Fish ve diğerleri.

Bu eğilim kesinlikle olumludur. Ancak bir nüans var: çoğu arkadaşlık uygulaması, yalnızca ücretli olarak rastgele bir kameralı sohbet işlevi sağlamaktadır. Ayrıca biriyle video bağlantısı üzerinden iletişim kurabilmek için fonksiyonun her iki kullanıcıda da bağlı olması gerekir. Neyse ki, epeyce ücretsiz veya düşük maliyetli alternatif bulunuyor.

Kameralı sohbetler: arkadaşlık uygulamalarına harika bir alternatif

Cam to cam sohbet formatın yeni bir olgu değildir. İlk rastgele sohbet Omegle idi ve ilk tam teşekküllü kameralı sohbet ChatRoulette idi. Her iki hizmet de 2009 yılında sadece birkaç ay farkla ortaya çıktı. Hızla süper popüler hale geldiler ve diğer geliştiricileri benzer hizmetler oluşturmaya ittiler.

Daha sonra, bireysel bir tasarım, benzersiz işlevler, partner arama ayarları ve diğer avantajlarla çok sayıda canlı kameralı sohbet ortaya çıktı. Bugün en popüler olanlar arasında ChatRandom, OmeTV, https://coomeet.com/tr/camchat ve Chathub bulunmaktadır.

Web kamerası sohbetinin çalışma prensibi son derece basittir — siteye (veya uygulamaya) gidin, kameraya ve mikrofona erişmesine izin verin, "Başlat" a tıklayın ve sistem hemen sizin için bir partner aramaya başlar. Bazı rastgele kameralı sohbetler partnerleri tamamen rastgele ararken diğerleri temel arama parametrelerini ayarlamanıza izin vermektedir. Cam to cam sohbetlerin çoğu tamamen veya kısmen ücretsizdir. Diğerleri ücretli olarak tüm özellikleri sağlamaktadır. İlki, bu iletişim biçimini denemek ve tüm özelliklerini anlamak için harikadır. İkincisi ise — rahat ve güvenli bir şekilde tanışmak, İnternet trolleri ile karşılaşmamak ve sitenin güvenilirliğinden emin olmak için harikadır. Seçim sizindir.

Sonuç

Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, arkadaşlık uygulamalarında diğer insanlarla görüntülü sohbet etme işlevini övmektedir. Ayrıca, on yılı aşkın bir süredir var olmasına rağmen, 2020-2021'de kameralı sohbet formatıyla tanışanlar da bulunmaktadır. Son bir buçuk ila iki yıl içinde, klasik web kameralı sohbetlerin kitleleri de hızla büyümüştür — ortalama %20-30.

Karantina kısıtlamaları artık pandeminin ortasındaki kadar sert olmasa da arkadaşlık platformları ve çevrimiçi görüntülü sohbetler talep görmeye devam ediyor. Bu eğilimin en az birkaç yıl daha devam etmesi muhtemeldir. Bu nedenle, herhangi bir nedenle canlı kameralı sohbetlerin tüm avantajlarını takdir ile karşılamıyorsanız, şimdi bunu düzeltmenin tam vakti!

Recep YAZGANRecep YAZGAN