Pink floyd ukrayna için birleşti!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Pink floyd ukrayna için birleşti!
09.04.2022 13:41:22

 

Pink floyd ukrayna için birleşti!

Dünyanın ünlü müzik gruplarından biri olan İngiliz Pink Floyd'un üyeleri savaşmak için ülkesine dönen ve çatışmada yaralanan Ukraynalı bir şarkıcıyla birlikte yeni bir çalışmaya imza attı.

Bu şekilde Pink Floyd üyeleri David Gilmour ve Nick Mason Ukrayna'daki insanlar için para toplamak amacıyla yaklaşık 30 yıl sonra ilk kez yeni bir müzik parçası yayınlamış oldu.

İşgal günlerinde Ukraynalılara moral veren bir halk türküsünü silahıyla nöbet tuttuğu sırada Kiev meydanında söyleyen Andriy Khlyvnyuk, performansıyla sosyal medyada viral olmuştu.

I. Dünya Savaşı sırasında yazılmış olan şarkıda mesaj olarak Ukraynalılara başlarını öne eğmemeleri, aksine tüm sıkıntılara göğüs gererek hayatla dolmaları gerektiği söyleniyor.

PİNK FLOYD'A EŞLİK ETTİ

Daha sonra bir çatışmada yaralanan Khlyvnyuk, Pink Floyd'un 'Hey Hey Rise Up' adlı parçasının vokallerinde gruba eşlik etti.

Cuma günü yayınlanan 'Hey Hey Rise Up' şarkısında sadece 1980'lerde Pink Floyd'dan ayrılan basçı Roger Waters yer almıyor. Şarkının tüm gelirleri Ukrayna'da insani yardımlara gidecek.

Daha önce 2015 yılında Londra'da BoomBox ile bir performans sergilemiş olan Gilmour, sosyal medyada Khlyvnyuk'ın videosunun kendisinde güçlü bir his uyandırdığını söylüyor.

Rusya, 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal ettikten sonra, Khlyvnyuk, Ukrayna'ya dönmek ve orduya katılmak için ABD gezisini yarıda kesmişti.

Gilmour, havan mermisi ile yaralanan Khlyvnyuk ile konuştuğunu ve kendisinin hastanede iyileşmekte olduğunu aktardı: "Telefonda ona şarkının bir kısmını çaldım ve bana teşekkür etti. İkimiz de gelecekte birlikte bir şeyler yapmayı umuyoruz.”

PİNK FLOYD GRUBUNA NE OLDU!

Pink Floyd 1960'ların ortalarında Londra'da kuruldu ve The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here ve The Wall dahil olmak üzere 1970'lerin etkileyici albümlerini yayınladı ve Birleşik Krallık'ta psychedelic müzik tarzının oluşmasına yardımcı oldu.

Orijinal üye Waters 1985'te gruptan ayrıldı ve Pink Floyd'un geri kalan üyeleri en son 1994 albümü The Division Bell için birlikte kayıt yaptı.

2008'de klavyeci Richard Wright'ın ölümünden sonra Gilmour, Pink Floyd'un tekrar sahne alamayacağını düşündüğünü söylemişti.

'Hey Hey Rise Up' şarkısı için bas gitarda Guy Pratt ve klavyede Nitin Sawhney ile çalışıldı.

 

Pink floyd ukrayna için birleşti!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert