Ramazan Öncesi Sağlığımız Ne Durumda
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ramazan Öncesi Sağlığımız Ne Durumda
30.03.2022 17:47:22

 

Ramazan Öncesi Sağlığımız Ne Durumda

Ramazan başlamadan önce hastalığı olmadığını düşünen kişilerin bile mutlaka sağlık kontrolünden geçmesi ve kan değerlerine baktırması gerektiğini belirten Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Bazı değerleri düşük veya hormonal sorunu olan, fakat bunun farkında olmayan kişiler oruç tuttuğunda bazı sağlık sorunları gelişmektedir.

Bu yüzden Ramazan öncesinde sağlık kontrolü yaptırarak oruç tutmanın sağlığımıza elverişli olup olmadığını doktor muayenesi ile öğrenmeliyiz” dedi.

Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, Ramazan öncesinde yapılması gereken sağlık kontrolleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ramazan ayında oruç tutmak isteyen bireylerin sağlık durumlarını önceden gözden geçirmeleri gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Ramazan’da oruç ibadetini yerine getirmek isteyen kişilerin sağlık durumlarının oruç tutmaya elverişli olup olmadığının önceden bilmeleri, olası risklerin önlenmesi adına önemli rol oynuyor. Oruç, dini öneminin yanında kişilerin midesini dinlendirmesi ve detoks etkisi ile de fayda sağlamaktadır. Fakat sağlık sorunu olan bazı kişiler için de önerilmemektedir. Ramazan’da kronik rahatsızlığı olan kişiler ve yaşlılar, hamileler, kalp hastaları, şeker hastaları, hipertansiyon, ülser gibi mide hastalıkları olanlar, psikolojik hastalıkları olan kişilerde oruç tutmak sakıncalı olmaktadır” diye konuştu.

Kronik rahatsızlığı olanlar dikkat!

İyileşmesi mümkün olmayan hastalığa sahip olanların ve tıbbi tedavisinin devam etmesi gereken hastaların tedavilerini aksatıp oruç tutmaları halinde kalıcı hasarlarla karşılaşabileceklerine dikkat çeken Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Ciddi operasyon geçiren ve devamında tıbbi tedavi gerektiren hastalıklarda mutlaka tedaviye devam edilmeli, oruç tutulmamalıdır. İlaç kullanımını sürekli kılan kronik böbrek rahatsızlıkları olan hastalar kontrolden geçmelidir. Kişiler mevcut hastalıklarının oruç sebebiyle daha da ağırlaşabileceğini ve sıhhatinin daha da bozulabileceğini bilmelidir” şeklinde konuştu.

Sağlık kontrolü mutlaka olmalı

Ramazan başlamadan önce hastalığı olmadığını düşünen kişilerin bile mutlaka sağlık kontrolünden geçmesi ve kan değerlerine baktırması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Bazı değerleri düşük veya hormonal sorunu olan fakat farkında olmayan kişiler oruç tuttuğunda bazı sağlık sorunları ile karşılaşabilirler. Bu yüzden Ramazan öncesi mutlaka oruç tutmanın sağlığımıza elverişli olup olmadığını doktor muayenesi ve sağlık kontrolü ile garanti altına almalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

Ramazan Öncesi Sağlığımız Ne Durumda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER