Samsun Haber
Giriş Tarihi : 14-01-2023 13:11   Güncelleme : 14-01-2023 13:11

Samsun baro başkanı hakkında adalet bakanlığı inceleme başlattı!

Samsun Baro Başkanı Avukat Pınar Gürsel Yıldıran hakkında CİMER’e yapılan şikayet başvurusu neticesinde Adalet Bakanlığı inceleme başlattı.

Samsun baro başkanı hakkında adalet bakanlığı inceleme başlattı!

Samsun Baro Başkanı Avukat Pınar Yüksel Yıldıran hakkında CİMER’e yapılan şikayette, müvekkili olduğu romatoloji uzmanlık öğrencisi Dr. T.İ.D. için Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı arayarak, Samsun BARO Başkanı kimliğiyle müvekkili hakkındaki mobbing iddialarına son verilmemesi halinde konuyu basına yansıtacağını, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin itibarını düşüreceği tehdidinde bulunduğu belirtilmişti.

Samsun Baro Başkanı Avukat Pınar Yüksel Yıldıran hakkında yapılan şikâyet Adalet Bakanlığı’na gönderildi; başlatılan soruşturma kapsamında söz konusu Avukat Baro Başkanının ifadesi alındıktan sonra Kolluk Şikayet Büro tarafından Bakanlığa cevabi yazı yazıldı.

BAROLAR BİRLİĞİ’YLE DE POLEMİK YAŞAMIŞTI

Öte yandan Samsun Baro Başkanı Avukat Pınar Yüksel Yıldıran, önceki dönem Türkiye Barolar Birliği - TBB Başkanı Metin Feyzioğlu hakkında kınama mesajı yayımlamıştı.

Kahramanmaraş’ta düzenlenen Cumhuriyet Balosu’nda Feyzioğlu’nun, hizmet binası talebi nedeniyle Samsun Baro Başkanı Pınar Yüksel Yıldıran’a, “İşiniz geciktiriliyormuş gibi tavır yapmayın, ben bu tavrı hak etmiyorum. Tavırlarınızı gözden geçirin. Bu suratı hak etmiyorum. Yüzünüz gülsün biraz, bu bakışları hak etmiyorum” demişti.

Samsun Baro Yönetim Kurulu da bu sözler üzerine bir kınama mesajı yayımlayarak; “Bizler Samsun Barosu Yönetim Kurulu olarak, yıllardır talep ve takip ettiğimiz hizmet binası ihtiyacımızın, ne anlama geldiği gayet açık olduğu üzere ‘Seçimden sonra bakarız’ anlayışına terk edilmesini ve bundan daha da önemli olan baro başkanımıza, baroların ortak çatısı olan TBB Başkanı ve gelecek dönem başkan adayı tarafından gösterilen bu nezaketsiz tavrı, baromuza yönelen söylemi, asla kabul etmiyor ve kınıyoruz” ifadelerine yer vermişti.

İddialara göre, Samsun Baro Başkanı Avukat Pınar Yüksel Yıldıran ile müvekkili Dr. T.İ.D. arasındaki bağlantının OMÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurol Arık’ın kurduğu iddia ediliyor.

Arık’ın Dr. T.İ.D.’ın yurtdışı görevi sırasında Dekanlık ile pazarlıkta görev aldığı ve Dr T.İ.D. taleplerini ve Pınar Gürsel Yıldıran’ın söylediği şartları Dekanlığa ilettiği de gelen iddialar arasında.

DEKAN DA MI KORUYOR

BARO Başkanı Avukat Pınar Gürsel Yıldıran’ın müvekkili Dr. T.İ.D. hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiası ile CİMER şikâyeti de yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle CİMER’e şikayet başvurusu yapılan ve hakkında soruşturma başlatılan Dr. T.İ.D’in diğer nefret söylemleri hakkında OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı tarafından hiçbir soruşturma yapılmaması sadece şikayet edilenin ifadesiyle konunun kapatılmaya çalışılması adı geçenin Dekanlık tarafından korunduğu şüphesini meydana getirmişti.

Recep YAZGANRecep YAZGAN