Samsun Kan Bağışlıyor Hedef 5555 Kan Bağışı Kampanyası
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Kan Bağışlıyor Hedef 5555 Kan Bağışı Kampanyası
23.08.2021 13:39:58

 

Samsun Kan Bağışlıyor Hedef 5555 Kan Bağışı Kampanyası

Türk Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi (Samsun) “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” çerçevesinde sorumluluk sahasındaki Amasya, Ordu, Samsun, Sinop, Tokat İllerinde kan bağışı kabul faaliyetleri yürütmekte ve sorumlu olduğu bölgedeki sağlık kuruluşları bünyesinde tedavi gören hastaların kan ürünü ihtiyaçlarını Türk Kızılay’ına ait araçlar ile bu sağlık kuruluşlarına uygun ısı koşullarında ulaştırıyor.

Orta Karadeniz Bölgesindeki sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan ürünü ihtiyaçlarının sorun yaşanmadan karşılanması için bölgede yıllık 130.000 ünite kan bağışı yapılması gerekmektedir. Ancak bölgede Türk Kızılay’ına yıllık 117.000 ünite kan bağışı yapılmaktadır. Türk Kızılay’ının bölgede karşılayamadığı kan ürünleri için hastaneler hasta yakınlarından kan bağışı yapacak kişi bulmalarını talep etmekteler ve bu durum çoğu zaman hasta yakınlarının mağduriyet yaşamasına sebep olmaktadır. Ancak bölgede Türk Kızılay’ına yıllık 130.000 ünite kan bağışı yapılması durumunda hasta yakınlarının yaşadıkları mağduriyet tamamen sona erecek.

 

Ülkemizde insanımızın kan ürünleri temini noktasında yaşadığı sıkıntılara son vermek amacı ile başlatılan “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” kapsamında Türk Kızılay toplumda gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçısı kazanımını sağlamak amacıyla birçok kurum ve kuruluş ile işbirliği protokolleri imzalayarak çalışmalar yürütüyor.

 

Samsun Valiliği himayesinde İlçe Kaymakamlıkları ve Türk Kızılay işbirliği ile Samsun İl ve İlçelerinde yaşayan kişilerde kan bağışı gibi toplumsal bir meselede sorumluluk bilinci içerisinde çözüme yönelik hareket edebilme kabiliyeti kazandırmak amacı ile “Samsun Kan Bağışlıyor Hedef 5555 Kan Bağışı” isimli kampanya hazırlamıştır. Bu kampanyada Samsun İlinde her ilçe için belirlenmiş tarih aralığındaki kan bağışı kampanyalarında o ilçede yaşayan kişiler kan bağışında bulunmaya davet edileceklerdir. Bu çalışmada asgari 5555 ünite kan bağışı toplanması hedeflenmiştir. Kampanyada Samsun İl ve İlçelerinde ikamet eden kişilerde gönüllü ve düzenli kan bağışı bilinci oluşturulacak ve yapılacak kan bağışı organizasyonunda alınacak kan bağışları ile de sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan ürünü ihtiyaçları sorunsuz bir şekilde karşılanacak.

 

Samsun Kan Bağışlıyor Hedef 5555 Kan Bağışı Kampanyası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER