Samsun Koronavirüs Risk Haritası Zirvesinin Sorumluları!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Koronavirüs Risk Haritası Zirvesinin Sorumluları!
06.04.2021 08:25:00

 

Samsun Koronavirüs Risk Haritası Zirvesinin Sorumluları!

Sağlık eski Bakanı Ahmet Demircan’ın Meclis’e getirerek Samsun siyasetçilerine tanıştırdığı ve ardından da Samsun Sağlık İl Müdürü olarak atadığı Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç’un yönetimindeki Sağlık İl Müdürlüğü, Samsun’u aylardır Covid 19 salgınında Türkiye’nin zirvesinde tutuyor olmasına rağmen Sağlık İl Müdüründen beklenen istifa henüz gelmedi.

Üstelik Sağlık eski Bakanı Ahmet Demircan’ın himayesindeki Sağlık Müdürü’nün başarıları sadece bunlardan ibaret de değildi.

 

BAKAN TOKAT’TA İL MÜDÜRÜ ANKARA’DA

Samsun’da sağlık sistemindeki eksiklik ve aksaklıklar koronavirüs pandemisiyle daha belirgin hale geldi.

Bu durumu yakinen bilen Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç koronavirüs tedavisini özel uçakla Ankara giderek tamamladı.

Tıpkı Oruç gibi Sağlık eski Bakanı Ahmet Demircan da koronavirüs karantinasına Samsun’da değil Tokat’ta girmişti.

 

FATURAYI PERSONELE KESMEK İÇİN TOPLANTI YAPTI

2019 yılında Üç hastanenin birleştirilmesi ısrarıyla Samsun’da Sağlık Sistemi Çökmesine sebep olan Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç haberlerimizin ardından bu bilgilerin kendisine ulaştırılmadan Akasyamhaber’de haberleştirilmesinin sorumlularını aramıştı.

Bütün uyarılarımıza rağmen Samsun Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi ile birleştirilmesinin Samsun’da sağlık sisteminin çökmesine sebep olmuştu.

Dünyada hastanelerinin branşlaşmaya doğru giderken Samsun’da yapılan bu hatanın sonuçları bugün daha net bir şekilde ortaya çıkmış durumda.

Hastaneler birleştirildikten sonra başlarına liyakate göre değil hemşericiliğe göre atamalarının yaşanması daha büyük bir felakete kapı aralamıştı.

Mesela 50 yataklı bir ilçe hastanesinin yöneticisi 450- 500 yataklı ildeki hastaneye yönetici yapılmıştı.

İdarecilik yapmamış başhekimler sırf mübadil diye başhekim olarak atanmıştı.

Birleştirilen üç hastanede doktorların döner sermaye payları azaldığı için doktorlar aldıkları döner sermaye payına tekabül edecek kadar olan günlük 40 hastadan fazla hastaya bakmamaya başlamışlardı.

Bir bozuk cihazın tamiri için kurum içinde dönem evraklar insanın başını döndürür hale gelmişti.

Kamu hastaneleri MR için 1 ay sonrasına gün veriyor, bu da tabi ki özel hastanelerin işine geliyordu. Çünkü hastalar özelde bir günde MR sonucu alabiliyorlardı.

 

SİSTEMİ ÇÖKERTTİLER

Yine 2019 yılında Samsun’da Bilgi yönetim sistemi değişikliği ve veri tabanı değişimi sebebiyle devlet hastaneleri hasta bakamaz duruma getirilmiş ve HBYS - Hastane Bilgi Yönetim Sistemine geçiş sırasında yaşanan aksaklıklar sebebiyle Ankara’dan teknik destek getirilmek zorunda bırakılmıştı.

Samsun’da devlet hastanelerine bağlı doktorlar, çözülemeyen veri tabanı sisteminin bütün bir personeli iş yapamaz hale getirmesine hastane bünyesinde kurdukları WhatsApp gruplarıyla çözüm üretmeye çalışıyorlardı.

Ahmet Demircan Samsun Koronavirüs Koronavirüs Koronavirüs Risk Haritası Covid 19 Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç Sağlık İl Müdürlüğü Samsun Sağlık İl Müdürlüğü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ebabil     0000-00-00 Muhammet Ali Oruç sözleşme yaptığı her kesi kendi seçti. Tek tek mülakat yaptı. Yıllarca samsunda sağlık idareciliği yapan her kesi adeta fişledi. Yıllarca hizmet veren tecrübeli insanları görev dışı bıraktı. S. D ve C. İ kime referans olduysa ona görev verdi. Siyasi iradeyi yok saydı
TAŞOREN     0000-00-00 İkisinin de istifa etmesi lazım. İl Müdürü Samsunda sağlık müdürlüğünü kendi kadro ünvan menfaatleri için kullanırken, Diğeri Samsun'u ve Samsun'luyu perişan etti. Siyaset bu bedeli ödeyecektir.
G.G55     0000-00-00 Ayrıca İl sağlık Müdürü olarak şuan ki Bashekimin getirilmesi gerekiyor ki arada kıdem farkı bile var . Sayın Bashekimin getirilmesi ve çalışmaları oradan daha iyi denetlemesi için de kendi çalışma grubu kurma yetkisi verilmeli. Daha kıdemli ve bilgili, çalışkan adaletli çalışanlarına kapısını açıp sorunları ni kim hangi Bashekim ve İl sağlık Müdürü dikkate alip, dinliyor onu da göze alın. Adaletli, vicdanlı, dürüst, sevecen, Babacan idareci yöneticin getirilmesi şart
G.G55     0000-00-00 İl Sağlık Müdürü olarak şuan ki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi getirilmeli çünkü Şuan ki Bashekimin çalışmaları ortada. Hangi sağlık kurumunda Covit 19 testin alındığı yer gibi önlemler var. Bu arada Sayın Başhekime kendi çalışma grubu kurma yetkisi verilmeli. Başhekimin dediklerinin çoğunu eş geçen bi yönetim var. Bashekimi söylüyor ama Bashekimin söyledikleri idareciler tarafından diğer çalışanlara söylemeyip Kendi bildikleri gibi hareket ediliyor.Kesinlikle Bashekimin il sağlık Mud.
Ali     2021-04-07 yazdığım yorum hoşunuza gitmedi mi? neden yayınlamıyorsunuz?
Ali     2021-04-07 İllerde Hıfsısıha kurulları vardır. Koronavirüs tedbirleri bu kurullardan çıkan kararla uygulanır. Kurul başkanı il de Vali dir. Önlem alacak olan ve tedbirleri arttıracak olan da bu kuruldur. Millete böyle yalan haberlerle hedef göstermeye çalışmayın. Milleti saf mı zannediyorsunuz? İl Sağlık Müdürü nün koronavirüs tedbirlerini uygulama yetkisi yoktur. Bunu siz de çok iyi biliyorsunuz da işte.. Ne karşılıında bu haberleri yaptığınızı araştırmak gerekir.
Heoldswede     2021-04-06 :):):)
Asi     0000-00-00 3.Vekili oy verenler, yetki verenler sizsiniz, veilen yetki dogrultusunda atamalarda insiyatif kullanacaktir, hem Dr. Hemde Saglik Bakanligi yapmiş bir büyüğü muzdur.
Asi     0000-00-00 Yeni sözleşme doneme geldi diye birilerinin ağızı ile haber yapiyorsunuz. Bilip bilmeden yaziyorsunuz 1. Mevcut il saglik mudurunden onceki kamu hstaneler genel sekreterligi doneminde alinan kararlar neticesinde hastane birlestirilmesi onayi alinmistir. 2.Egitim arastirma hastesinden bahsediyorsan, Dr. Muhammet ali oruç Ne bilirdi egitim arastirmaya atanacak idari Müdürü, sizlerden biri vesile olduki atandı.
Tahsin     2021-04-06 ne il müdürüne sallayıp duruyosun? ne derdin var adamla!! valiye sallasana yiyorsa!!bu işin 1. sorumlusu il valisidir. zirrve olduğumuz dönemden 4 hafta gecti,hala zirvedeyiz. aldığı önlemler fasafiso. anca basladılar ciddi işlemlere. salıpazarındaki fırını denetlesen neee denetlemesen ne!
Advert
GALERİLER