Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kesinleşen Meslek Komitesi Listeleri Bugün Verilmeye Başlıyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası  Kesinleşen Meslek Komitesi Listeleri Bugün Verilmeye Başlıyor
26.10.2022 16:14:33

 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kesinleşen Meslek Komitesi Listeleri Bugün Verilmeye Başlıyor

3 Kasım Perşembe günü yapılacak olan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) seçimleri için askıdan inen ve itiraz sonucu kesinleşen listeler oda tarafından verilmeye başladı.

 

Listeyi alabilmek için 40 meslek komitesinden birisinde olma ve yetkili imza şartı bulunuyor.

Seçim günü oy kullanacak olan üyelerin kesinleşen listesi sadece odaya üye şirketin bulunduğu meslek komitesi için veriliyor.

Samsun’da yapılacak olan oda ve borsa seçimlerine sayılı günler kala seçime ilginin az olması ve 40 meslek komitesinde çift liste sayısının azlığı dikkat çekerken birçok meslek komitesinde aktif bir seçim çalışması yapılmıyor.

ODA VE BORSA SEÇİMLERİNE ÜYELERİN İLGİSİ AZ

Samsun’da yapılacak olan oda ve borsa seçimlerine ilginin az olmasının ise belli nedenleri var;

Daha önce yapılan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ve Samsun Ticaret Borsası (STB) seçimlerinden 5-6 önce girilen seçim havasına ‘Seçimler ertelenebilir’ dedikodusu yayılarak seçime olan ilginin az olması sağlandı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) meclisini belirleyecek olan 40 meslek komitesi için muhtemel rekabet olan gruplarda liste birleştirmeleri yapılarak çift liste çıkması ilk aşamada engellenmiş oldu.

Uzun yıllardır hafta sonu yapılan seçimler mesai gününe alınarak seçime katılım için önlem alındı ve oda ve borsa seçimlerinin birbirini etkilemesi en aza indirildi.

Oda ve borsa seçimleri için oy istemek aranan üyeler ise ‘Oda ve borsanın bize ne faydası var’ şeklinde eleştiriler ve yorumlar yaparak ‘Şehirde ne değişecek ki’ yorumlarının yapılmasına neden oluyor. Oda ve borsanın 2 gün arayla baskın seçim olarak nitelendirilebilecek kısa bir zaman dilimine sıkıştırılmış seçimlerin hedefinin ise seçimlere olan ilginin az olması, çift liste olan meslek komitelerinin en az olması amacını taşıyor.

 ‘ODA SEÇİMLERİ DEĞİL, TELEFON SEÇİMLERİ’

3 Kasım Perşembe günü yapılacak olan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) seçimlerinde ilk kez mevcut yönetim sahaya inmeden telefon ile oy istiyor. 40 meslek komitesinde çift liste olanlar da dahil olmak üzere mevcut seçilmiş olan yönetim kurulu ve meclis üyeleri üyelere bizzat giderek oy istemek yerine farklı gruptakiler ve STSO yönetim kurulu üyeleri telefon ile oy isteyerek üyelere kendilerine rakip gördükleri listelerdeki adaylar için baskı yapıyor. Bu telefon trafiği ise üyeler arasında ‘Oda seçimleri değil, telefon seçimleri’ yorumlarının yapılmasına neden oluyor.

İLGİ AZ OLURSA

Samsun’da yapılacak olan oda ve borsa seçimlerine az ilginin olması ve çift liste olan meslek komitesi sayısının az olması 400-500 kişilik meslek komitelerinde 20-30 oyla sandık kapatacağı ve meclis üyelerinin seçileceği anlamına geliyor.

 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kesinleşen Meslek Komitesi Listeleri Bugün Verilmeye Başlıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri