Eğitim
Giriş Tarihi : 16-09-2023 13:00   Güncelleme : 16-09-2023 13:00

Samsun Üniversites’inden Bir Tübitak Proje Başarısı Daha

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Fizyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Nazife ÜLKER ERTUĞRUL’un yürütücüsü olduğu ve Prof. Dr. Sinan CANPOLAT’ın danışman, Prof. Dr. Şerife TÜTÜNCÜ ve Doç. Dr. Tuğrul ERTUĞRUL’un araştırmacı olarak yer aldığı “Meteorin-like Proteininin Dişi Sıçanlarda Üreme Aksı ve Fertilite Üzerindeki Etkinliğinin Orta Şiddetli Egzersiz ile Karşılaştırmalı Olarak Araştırılması” başlıklı ARGE projesi TÜBİTAK “TÜBİTAK 3501- Kariyer Geliştirme Programı” kapsamında desteklenmeye değer bulundu.

Samsun Üniversites’inden Bir Tübitak Proje Başarısı Daha

Projenin amacı ise Egzersiz-indüklü bir hormon olan ve tüm vücut enerji metabolizmasını düzenleyen meteorin-like proteininin dişi sıçanlarda hipotalamus-hipofiz-ovaryan aks, fertilite ve polikistik over sendromuna bağlı gelişen infertilite üzerindeki rolünü orta şiddetli egzersiz ile karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Özellikle bu etkileri orta şiddetli egzersiz ile karşılaştırarak incelemeyi amaçlamaktadır.

Samsun Üniversitesi, TÜBİTAK projelerindeki başarısını sürekli olarak artırarak araştırma-geliştirme kültürünü akademisyenlere ve öğrencilere kazandırma hedefine her geçen gün daha da yaklaşmaktadır. Bu yönüyle, Samsun Üniversitesi, bilimsel araştırmalara ve inovasyon faaliyetlerine önem veren bir akademik çevrenin gelişimini desteklemektedir.

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN