Samsun Valisi uyardı Mutluluğa Kurşun Sıkma!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Valisi uyardı  Mutluluğa Kurşun Sıkma!
02.08.2023 16:58:28

 

Samsun Valisi uyardı Mutluluğa Kurşun Sıkma!

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, bayram, düğün, nişan, asker uğurlaması, spor müsabakası gibi etkinlikler sırasında veya sonrasında silahla kutlama yapılmasının istenmeyen olaylar meydana getirdiği belirtildi.

 

Samsun Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından sorumluluk bölgelerinde 2023 yılı başından bugüne kadar toplam 3.522 etkinlikle ilgili yürütülen çalışma kapsamında; havaya ateş ettiği tespit edilen 69 şahsa adli ve idari işlem tesis edildi.

‘Mutluluğa Kurşun Sıkma, Geleceği Karartma’ sloganı ile sürdürülen faaliyetler kapsamında sivil görevlilerimiz tarafından düğünlere katılım sağlanarak bilgilendirmeler yapılarak,  konuya dikkat çekmek maksadıyla 52.850 kişiye bilgilendirme mesajıyla birlikte broşür ve afiş dağıtıldı.

Mahalle muhtarlarıyla bilgilendirme toplantısı yapılmış, resmi araçlarla devriye icra edilmiş, silahla ateş etme olaylarıyla ilgili alınan ihbarlara süratle reaksiyon gösterilerek şüphelilerin tespit edilmesi ve yakalanması sağlandı.

HAYALLER VE HAYATLAR SÖNMESİN

Konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; özellikle yaz aylarında hemen hemen her gün gerçekleştirilen ve güzel anılarla hatırlanmak istenilen düğün ve nişan başta olmak üzere çeşitli özel kutlama günlerini hiçbir magandanın en kötü günlerden birisi haline getirmesine müsaade edilemeyeceğini vurgulayan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, sadece en son 29.07.2023 günü Çarşamba ilçemizde yapılan bir düğün merasiminde silah ile havaya ateş edildiğinin tespit edilmesi üzerine İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerimiz tarafından 3 şahsın evlerinde ve araçlarında eş zamanlı olarak yapılan adli aramalar sonucunda 2 adet tabanca, 100 adet tabanca fişeği, 1 adet mermi çekirdeği, 1 adet av tüfeği, 4 adet av tüfeği fişeği ve 95 adet boş kovan tespit edilerek, el konulduğunu ve düğün sahibi hakkında, 5326 sayılı Kanun kapsamında idari para cezası uygulandığını ifade ederek, bu konuda gerek farkındalık oluşturma gerekse de kolluk tedbirleri noktasında kararlılık ve hassasiyetle yürütülen çalışmaların yanı sıra vatandaşlarımızın da duyarlılığı ve desteğiyle başarıya ulaşacaklarına inandıklarını söyledi.

Kutlama dolayısıyla havaya atılan her bir merminin ilk anda kimseye zarar vermese dahi hızını kaybettikten sonra yere düşmesinin kaçınılmaz olduğunu ve bunun da çok sayıda yaralanma ve can kaybına neden olabildiğini dile getiren Dağlı, bu tür etkinlikler vesilesiyle akraba, eş-dost ve sevdikleriyle güzel bir gün geçirmek isteyen tüm Samsunlu hemşehrilerimizi bir kez daha ‘Mutluluğa Kurşun Sıkma’maya davet ederek, bir anlık hevesle Hayaller ve Hayatlar Sönmesin! çağrısında bulundu.

 

Samsun Valisi uyardı Mutluluğa Kurşun Sıkma!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı