Samsun'da 6 Ayda 9 Milyon Hasta Muayene Edilmiş
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun'da 6 Ayda 9 Milyon Hasta Muayene Edilmiş
05.08.2022 14:50:30

 

Samsun'da 6 Ayda 9 Milyon Hasta Muayene Edilmiş

Samsun'da bulunan sağlık tesisleri 2022 yılının ilk 6 ayında 9 milyona yakın hastaya muayene hizmeti verdi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "Yıl sonuna kadar bu rakamın 17 milyonun üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz" dedi.

Halbuki uzmanlar Çok hastaya bakmak bir kişinin bir yıl içinde çokça kez muayene olması kesinlikle iyi bir gösterge olmadığını belirtiyorlar.

Çünkü en başta hastanın tedavi edilemediği anlamına gelen bu rakamlar aynı zamanda Samsun’da koruyucu sağlık hizmetlerinin çöktüğünün göstergesi oluyor.

Konuyla alakalı habere yapılan yorumlar ne demek istediğimizi daha iyi anlatıyor;

Övündüğü şeye bak Çok hastaya bakmak bir kişinin bir yıl içinde çokça kez muayene olması tedavi olması kesinlikle iyi bir gösterge değil aksine koruyucu sağlık hizmetlerinin çöktüğünün göstergesidir. Hele hele aile hekimliği uzmanı olan bir hekim övünmemesi gereken bir konu. Hele de tomografi ve MR la övünmesi…

Samsunda Hastaneye gidiyorum ekrandaki isimler hep yabancı isimler. Çocuğu çocuk hastanesine götürüyorum 10 çocuktan en az 6 sı suriyeli. Bu rakamlar az bile. Artık randevu bulamıyoruz mecbur özele gidiyoruz…

Samsun’daki hastaneler sadece Samsun halkına hizmet vermiyor, Amasya, sinop, Çorum, Ordu illerindeki ağır hastalar hep üniversite hastanesi ve diğer hastanelere sevk ediliyor.

Bir hastanın sadece muayene ücreti 80tl sgkya fatura ediliyor. Yani kan tahlili film vs olmadan samsunun sene sonu hazineye maliyeti 1 milyar 300 milyon tl. Ama bu hastalar direk hastaneye degilde aile hekimine gitse aile hekimi uygun gördügü hastayı uzman doktora sevk etse 300 milyon tlyi bulmaz rakam. İsraf göz göre göre israf. Hem gerçekten uzman doktor ihtiyacı olup ulaşamayana yazık, hem uzman doktorun angarya yüküne, hem hazineye yazık.

Bir hasta tedavisini olmadan sabah akşam gelirse bu rakamlar az bile. basvuru sayısını değil kişilerin kendisini saydam bu kadar çıkmaz bir hasta muayenesini oluyor tedaviyi bitirmeden daha ilk günden faydası olmadı ilaçların diye hastaneye tekrar geliyor bizim doktorlarda sagolsunlar tedaviniz düzenlenmiş devam edin diyeceğine bir reçetede kendi yazıyor sırf vatandaşla sıkıntı yaşamadım diye buda devlete ekstra külfet getiriyor israf sağlıkta çok fazla..

Hastaneye gitmek sosyal bir faaliyete döndü. Gerçekten rahatsızlığı olanlar hizmet alamaz hale geldi. Rakamlar ortada. Övünülecek durum yok. Kaynak israfı bu.

O zaman Samsun un insanları etkileyen bir faktörü var. su mu hava mı yiyecekler mi . Bu bir başarı gibi verilmiş ama şehir resmen hastanelerde yatıp kalkmış. incelenmesi lazım..

Üretim yok, hasta bakma 6 kat, Ne kadar övünsek az...

Burnunuzda sivilce çıksa hastaneye gidiyorsunuz gerçek rahatsızlığı olanlar sıra alamıyor sonra da doktor ilgilenmedi diye sızlanıyorsunuz hangi birinizle ilgilensin doktor..

Kronik hastalar haricinde hastaneye gidenlere 20-25 TL civarı da olsa bir ücret konulmalı. İşten kaytarmak isteyen hastanenin yolunu tutuyor ve diğer insanların da kaliteli hizmet almasını engelliyor.

samsun sağlık muhammet ali oruç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hatırlayalım     0000-00-00 Geçen ay bir hafta boyunca Fonet bilgi işlem proğramı çalışmadı tipi tip E.Ö. bu işin asıl sorumlusu idi hala yerinde Hastanelerin fatura kayıpları ile ilgili ne yapıldı firmaya ceza kesildi mi Az kaldı cevaplarını almaya seni de unuttuk sanma M.i.
Mustafa Karaoğlu     0000-00-00 Sırf karalamak için yapılmış haber. Çok insanın muayene edilmesi elbette ki iyi bir şey değil ama suç müdürde mi burnunun ucunda sivilce çıksa randevu alamıyorum diye ortalığı yıkan vatandaşta mı? Etkin sevk sisteminin olmadığı bir yerde korkunç bir talep olur ve Samsun bölge illerinden talep alan bir yer. Sonra herkes randevu alamıyorum diyor. Gelen talebe cevap vermeyi başaran bir bürokrat başarılıdır, yığılmanın önüne geçmek ise hükümet politikası ile olur, müdür ne yapsın yani.
Mustafa Aydoğan     0000-00-00 Sırf karalamak için yapılmış haber. Çok insanın muayene edilmesi elbette ki iyi bir şey değil ama suç müdürde mi burnunun ucunda sivilce çıksa randevu alamıyorum diye ortalığı yıkan vatandaşta mı? Etkin sevk sisteminin olmadığı bir yerde korkunç bir talep olur ve Samsun bölge illerinden talep alan bir yer. Sonra herkes randevu alamıyorum diyor. Gelen talebe cevap vermeyi başaran bir bürokrat başarılıdır, yığılmanın önüne geçmek ise hükümet politikası ile olur, müdür ne yapsın yani.
Samsun55     0000-00-00 Sayın Müdür ve arkasındaki gelince çok sevindiğimiz ancak hala hatada ısrar etmeye devam eden eski bakanımız madem Samsun'da Sağlık hizmetlerini öve öve bitiremiyor niye acaba kendisi en ufak bir Covid vaksında soluğu ambulans uçakla hem de Ankara'daki hastane de alıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu di mi ama? https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/virus-kapti-ambulans-ucakla-ankaraya-gitti-6284313/
Bezgin Bekir     0000-00-00 Neyi eleştiriyorsunuz kardeşim. Adam var olan durumu anlatmış. Ne yapsın hizmet vermiyoruz diye hastaneyi mi kapatsın. Ya da " sen pek de hasta gibi değilsin. Sana bakamam, muayene edemem mi diyecek" Ne biçim habercilik yapıyorsunuz Yav. Ha en doğru sizsiniz Di mi. Unutmuşum.
Yasir     0000-00-00 İstanbul'un chp'li başkanı imamoğlu neyse Samsun'da ki saadet partili müdür o.icraat yok,reklam çok.
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri