Samsun’da Çerkes Etnografya Müzesi Açıldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Çerkes Etnografya Müzesi Açıldı
17.08.2020 13:03:08

 

Samsun’da Çerkes Etnografya Müzesi Açıldı

İlkadım Belediyesi ve Adige Kültür Derneği iş birliği ile “Çerkes Etnografya Müzesi” açıldı.

Atıl durumda bulunan 150 yıllık tarihi olan su deposu İlkadım Belediyesi tarafından onarım ve bakımı yapıldı. Çevre düzenlemesi de yapıldıktan sonra Çerkes Etnografya Müzesi’ne dönüştürüldü.

Müzede Çerkeslerin kültürü ile özdeşleşmiş giysiler, ev aletleri, takılar, aile damgaları, enstrümanlar, av ve savaş silahları gibi eşyalar bulunuyor.

 

Pandemi tedbirleri kapsamında açılışı gerçekleştirilen müzeye yoğun ilgi vardı. Açılış ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Adige Kültür Derneği adına açılış konuşmasını gerçekleştiren İbrahim Dirican, "Bu müze 2008 yılında kurulan derneğimizin 8 yıllık projesi, 5 yıllık çalışması ve 6 aylık emeği ile ortaya çıkarılmıştır. Anavatanda kullanılan Çerkes kültürü ile özdeşleşmiş, çeşitli giysiler, ev aletleri, takılar, aile damgaları, enstrümanlar, av ve savaş silahları gibi koleksiyonları derleyerek diğer kültürlere tanıtma ihtiyacı doğmuştur. Türkiye’nin farklı şehirlerinde sergi turneleri yapıldı ve bir müze kurulma fikri doğmuştur" diye konuştu.

HALKIMIZIN YÜZDE 90’I ANAVATANDAN SÜRGÜN EDİLDİ

Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcı Yılmaz Dönmez ise, müzenin açılışı anlamlı bulduklarını belirterek, "Biz Çerkesler tarihi anavatanımızın bağımsızlığı ve özgürlüğü için 300 yılı aşkın bir süre emperyalist Rusya’nın orantısız gücüne karşı savaşmak zorunda kaldık. Orantısız güç galip geldi ve soykırım yaşadık. Halkımızın yüzde 90’ı anavatandan sürgün edildi. Sürgün yollarında binlerce insanımızı kaybettik. 1860’lı yılların başlarından Anadolu topraklarına ayak bastığımız andan itibaren Türk milletinin acılarına, sevinçlerine, kederlerine ortak olduk. Dünyanın bir gerçeği var artık farklı etnik kimlikler, farklı inanç grupları farklı diller bir arada kardeşçe yaşamak zorunda. Bütün kültürlerin çok değerli olduğuna inanıyoruz. Milli Mücadele’de özgürlük ateşinin fitili ilk buradan ateşlenmişse Çerkeslerin de ayak bastığı ilk yer burasıdır. Bu müzeyi çok anlamlı buluyoruz. Bu müzenin kurulmasında emeği olan İlkadım Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş Türkiye, dünya Çerkesleri olarak teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

İlkadım Belediyesi Adige Kültür Derneği Çerkes Etnografya Müzesi Pandemi İstiklal Marşı Kültür Derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
VATANDAŞ SORUYOR     2020-08-17 sayın demirtaş ilkadım tüm işler bittide .. müze işimi kaldı... ne kadar belediyenin bütçesinden para harcadınız.. para yok diye yaygara yapıyorsunuz.. işçiye para yok.. yandaş para var.. nasıl oluyor... İLKadım pislik içinde yollar sümürlmüyor.. kimin ne yaptığı belli değil...Siz bu işlere para buluyorsunuz...Nasıl oluyor.
GALERİLER