Samsun Haber
Giriş Tarihi : 24-05-2023 15:06   Güncelleme : 24-05-2023 15:06

Samsun’da Rasim Özdenören Hitabet Yarışması Finali Yapıldı

Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İlim Yayma Cemiyeti Samsun Şubesi iş birliğinde yürütülen hitabet yarışmasının bu seneki teması, “Edebiyatımızın büyük üstatlarından, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi, “Gül Yetiştiren Adam” Rasim ÖZDENÖREN oldu.

Samsun’da Rasim Özdenören Hitabet Yarışması Finali Yapıldı

Programa, Atakum Kaymakamı Kemal YILDIZ, Kültür ve Turizm İl Müdürü/İlim Yayma Cemiyeti Samsun Şube Başkanı Adnan İPEKDAL, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ömer İdris AKDİN, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan YETİK ve protokol üyeleri, okul müdürleri, öğretmen ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezindeki Programda konuşan Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan YETİK;

 

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Onlar için her zaman daha iyi bir eğitim- öğretim ortamı oluşturma, sahip oldukları becerileri geliştirme kaygısı taşımaktayız. Çalışmalarımızın çocuklarımızın yetişkin bir bireye dönüşmesinde ve topluma iyi bir insan olarak katılmasında önemli görevleri yerine getirdiğinin de farkındayız.  Bu yüzden severek öğrenmeyi ilke edinerek öğrencilerimizin ilgi alanlarının kapısını çalıp buna göre kendilerini geliştirmeleri için uygun ortamlar sağlamaya çalışıyor…Yüzmeden basketbola, futsaldan voleybola, yazarlık derslerinden diksiyon eğitimine, zekâ oyunlarından robotik çalışmalara/bilimsel projelere, müzikten-sanattan girişimciliğe kadar birçok farklı alanda çalışmalarına olanak sağlamak, “Kendine güvenen, çözüm odaklı, geleceğe umutla bakan sağlıklı, mutlu bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz”

Bu kapsamda; liseli gençlerimizin kariyer gelişim süreçlerini desteklemek için “GENÇLERLE BULUŞMA” konferansları, bilinçli okurlar yetiştirmek için  “KİTAP TAHLİL SÖYLEŞİLERİ” düzenledik. Sonra bu söyleşi günlerini ortaokullarımızda da yaygınlaştırarak “YILDIZLAR KİTAP OKUR” söyleşi günlerini başlattık. Gençlerimizin hitabet becerilerini geliştirmek, topluluk karşısında konuşma yetilerini desteklemek, topluma değer katan şahsiyetleri daha yakından tanımalarını sağlamak amacıyla da iki yıldır “LİSELER ARASI HİTABET YARIŞMASI” düzenliyoruz.

 

Ortaöğretim kuramlarında öğrenim gören öğrencilerimizin;

Türk dilini doğru, etkili ve kurallarına uygun olarak konuşmaya özendirerek, hitabet sanatına ilgilerini artırmayı, dilimizi güzel ve düzgün kullanma yeteneklerini desteklemeyi, geçmiş ile gelecek arasında tarihi, millî ve manevi köprüler kurarak vatan-millet sevgisi ve saygısını geliştirmeyi hedefledik. Geçen yıl; diriliş medeniyetinin öncüsü, mütefekkir, şair ve yazar SEZAİ KARAKOÇ’u andık. Bugün burada ise “Edebiyatımızın büyük üstatlarından, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi, “Gül Yetiştiren Adam” RASİM ÖZDENÖREN’i” liseli gençlerimizin kendi hazırladıkları sunumlarıyla bir kez daha yad edeceğiz inşallah ifadelerini kullandı.

 

 

 

Kültür ve Turizm İl Müdürü ve İlim Yayma Cemiyeti Samsun Şube Başkanı Adnan İPEKDAL ise programa sponsor desteği verdiklerini belirterek gençlerin birbirinden güzel etkili sunumlar sergileyecekleri inancında olduklarını ve bunun takdire şayan olduğunu belirterek, programı düzenleyen Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ömer İdris AKDİN de gençleri kültürel ve sanatsal alanlar başta olmak üzere her daim desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirterek, programı düzenleyen Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti.

 

Rasim ÖZDENÖREN’in kızı Merve ÖZDENÖREN İLTER de görüntülü bir mesajla, “Babamın eserlerinin ve isminin anılmasına vesile olan bu programı düzenlediği için Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün şahsında destek veren, emeği geçen, katılım sağlayan yarışmacılarımıza ve herkese memnuniyetimi belirterek teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

 

Liseler arası düzenlenen ve bu sene 11 okulun katılım gösterdiği yarışmada beş okul finale katıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz BAYRAM’ın da yer aldığı jüri değerlendirmeleri sonucunda Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesinden Ahmet Zahit Aydın birinci, Kurupelit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Beyza Cır ikinci, Atakum Anadolu Lisesinden Sema Nur Güler üçüncü olurken, Altınkum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eflin Özkan ve Şehit Emrah Sapa Anadolu İmam Hatip Lisesinden Nisa Türk mansiyon ödüllerini alarak okullarını başarıyla temsil ettiler.

 

ÖZDENÖREN’i konuşmayıp adeta yaşayan öğrencilerin alıntıladıkları “Okuyup anlamak, bilmek gerek. Çünkü insan en çok bilmediğine düşmandır. Bol bol okuyun ve okumayı terk etmeyin. Derdi olan insan okur, derdi olmayan da okuyarak dert sahibi olur. Hep yalana inanmaya alışmış olanlar doğruya inanmakta güçlük çeker. Müslüman, çağın gözüyle İslâm’a bakmaz. İslâm’ın gözüyle çağa bakar. Asıl mesele bir derdimizin olmasıdır. Hem bu deveyi güdecek hem bu diyarda kalacağız. Çünkü deve de bizim, diyar da.” sözleri dinleyiciler tarafından alkışlar içerisinde beğeniyle izlendi.

 

Jüri üyeleri, danışman öğretmen ve öğrencilere ödülleri protokol tarafından takdim edildi.

Recep YAZGANRecep YAZGAN