Samsun’da Sanayi sektöründe istihdam öne geçti
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Sanayi sektöründe istihdam öne geçti
06.07.2023 13:36:31

 

Samsun’da Sanayi sektöründe istihdam öne geçti

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Ocak-Haziran 2023 döneminde yapılan işe yerleştirmelerde bir ilk gerçekleştiğini belirterek, Sanayi sektörü istihdamının, diğer tüm sektörlerdeki istihdamın önüne geçtiğini söyledi.

Vali Dağlı, "Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün son on yıllık işe yerleştirme verileri incelendiğinde, ilimizde ilk kez sektörel olarak, 2023 yılı Haziran ayında işe yerleştirme sayılarına göre sanayi sektöründe işe yerleştirme sayısı hizmet sektöründe işe yerleştirilen kişi sayısını geçmiştir" dedi.

GELİŞİM GÖSTERİYOR

Vali Dağlı, son yıllarda valilik koordinasyonunda yürütülen çalışmalar neticesinde yeni açılan organize sanayi bölgeleri ve firmaların sayısında artış yaşandığını ifade ederek, “Büyüyen ekonomisi, genç ve yetenekli iş gücü, sahip olduğu OSB’leri ile Samsun, bölge ve ülke ekonomimize önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle son dönemde ilimizde sanayi sektörü gelişim göstermiş, yeni fabrika ve firmalar açılmıştır. Elbette bu sektörde imalat yapan, faaliyet gösteren işletmelerimize de Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz tarafından İŞKUR programları öncelikli olarak kullandırılmakta ve eleman ihtiyaçları karşılanmaktadır. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün son on yıllık işe yerleştirme verileri incelendiğinde, ilimizde ilk kez sektörel olarak, 2023 yılı Haziran ayında işe yerleştirme sayılarına göre sanayi sektöründe işe yerleştirme sayısı hizmet sektöründe işe yerleştirilen kişi sayısını geçmiştir" dedi.

"OLANAKLAR DAHA DA ARTACAK"

Haziran ayı verilerine göre, Ocak-Haziran 2023 döneminde toplam 8 bin 309 kişi Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından işe yerleştirildiğini, bu sayının da 3 bin 790 kişisinin sanayi sektöründe gerçekleştirildiğini kaydeden Vali Dağlı şunları söyledi: "Bu sayıyı 2 bin 851 kişi işe yerleştirme ile hizmet sektörü, 1.254 kişi işe yerleştirme ile inşaat sektörü ve 414 kişi işe yerleştirme ile tarım sektörü takip etmektedir. Bu rakamlar Samsun’da organize sanayi bölgelerine ve sanayi sektörüne yapılan yatırımların karşılığının alınmaya başlandığının somut ve memnuniyet verici göstergeleridir. Sadece bölgesinin değil ülkemizin de önemli bir sanayi şehri olan Samsun’da sağlanan tüm desteklerle birlikte üretim ve istihdam olanakları daha da artacak, şehrimiz birçok sektördeki yerli ve milli üretimi, genç ve yetenekli iş gücü ve büyüyen ekonomisiyle bölge ve ülke ekonomimize önemli katkılar sağlamaya devam edecek, Türkiye Yüzyılı’nın inşasına önemli katkılar sunacaktır.”

Samsun’da Sanayi sektöründe istihdam öne geçti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı