Şimdi Bedri Yaşar’ın Vicdanı Olsa Da Konuşsa
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şimdi Bedri Yaşar’ın Vicdanı Olsa Da Konuşsa
17.02.2023 11:54:34

 

Şimdi Bedri Yaşar’ın Vicdanı Olsa Da Konuşsa

Yeni Akit Yazarı Zekeriya Say, Türkiye’de 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan 70 bine yakın binanın yıkıldığı Marmara Depremi’nin bilinmeyen taraflarını kaleme aldı.

Say ‘Zilleti “temel korkusu” sardı!’ başlıklı yazısında bugün çoktan unutulmuş önemli tarihi teferruatlara yer veriyor.

Bunlardan en önemlilerinden olmak üzere, deprem anında mışıl mışıl uyuduğu için uyandırılmaya kıyılamayan DSP’li Bülent Ecevit liderliğindeki dönemin hükümeti, “30 Kasım’da yetiştirilecek” denilerek, 26 bin 500 prefabrike konutun sözünü vermiş olması yazı boyunca değerlendiriliyor.

İşte o yazıdan öne çıkan bölümler;

“Kasım ayına gelindiğinde, söz verilen konutların ancak üçte birinin inşaatı bitti. Bitenlerin de suyu ve elektriği tam olarak bağlanamadı.

Marmara Depremi sırasında “Bayındırlık Bakanı” koltuğunda, şu sıralar İyi Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Koray Aydın oturuyordu. Bakan Aydın, felaketten sonra yaptığı açıklamada, “depremzedeler için 60 bin kalıcı konut” yapma sözü verdi.

Depremden 81 gün sonra kameralar karşısına geçen Aydın, bırakın herhangi bir kalıcı konutun temelini atmayı…

PARAMIZ VAR PROJEMİZ VAR ARSA YOK

“Bugüne kadar yapılan çalışmalarda sadece 15 bin konut için arazi bulunabildi” diyerek, 60 bin konut için arazi bulamadıklarını itiraf etti.

Aralarında TOBB, Konya Valiliği ve bazı özel şirketlerin de olduğu kurum ve kuruluşlar da bağışladıkları 10 bin kalıcı konut için hükümetten arazi tahsisi bekliyordu.

Beş bin konut bağışlayacağını açıklayan TOBB’un Başkanı Fuat Miras, “Paramız, projemiz elimizde. Arsa bekliyoruz. Ancak bizim ile ilgilenen yok” diye, dert yanarken…

Koray Aydın, “Aralık ayını bulur” diyerek, bir kez daha acziyet beyanında bulunuyordu.

Arsa sorununu gecikmeli de olsa çözen Koray Aydın sorumluluğundaki Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, yapılacak olan kalıcı konutların finansmanı için Dünya Bankası’ndan ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan kredi sağladı.

Depremzedelerin özlemle beklediği konutların ihalesi ise haziran ve temmuz aylarında gerçekleştirildi. Şartnameye göre “beş ay içinde bitirilmesi gereken” konutların,  2000 yılının Aralık ayında hak sahiplerine teslim edilmesi gerekiyordu. Aralık ayına 2 gün kala kameralar karşısında geçen Aydın, (haşa) “Konutta Türk mucizesi yarattık” dedi.

Konutların tamamlanmasının “mucizeye” kaldığı daha sonra anlaşıldı.

Zira Koray Aydın, aralarında deprem konutlarının da bulunduğu ihalelere fesat karıştırmak suçlarından Yüce Divan’a gönderildi.

Aydın’ın deprem konutları için yapılan ihaleden önce babası ve kayınbiraderiyle birlikte  “Halil İbrahim Aydın İnşaat Malzemeleri Elektrik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi”ni kurduğu ve bu şirketin deprem ihaleleri alan firmalara malzeme sattığı ileri sürüldü. 

Diğer yandan, ihaleleri alan bazı firmalar ise iflas ederek inşaatlara ara verildi. Bazıları da inşaat yapım tekniklerini ihlal ederek kalitesiz konutlar üretti. Birçok evin duvarları ya çatladı ya da açıldı.”

KONUTLARI EKSİK TESLİM EDEREK 11 MİLYON LİRALIK VURGUNA İMZA ATTI!

Yeni Akit Yazarı Zekeriya Say’ın yazısına ara vererek buraya bir not düşelim;

Dönemin Bayındırlık Bakanı Koray Aydın’ın ihale verdiği ve sonradan iflas eden firmalardan birisi de şimdinin İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’a aitti…

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın 1999 depreminde Dünya Bankası kredili deprem konutları ihalesinde 11 milyon lirayı yeni bir şirket kurarak aktardığı ortaya çıkmıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "ihaleye gireni yakarım" uyarısına rağmen, dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın, dönemin MHP Gümüşhane Eski Milletvekili, şimdinin İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'a ihale verdi.

İKİ AYRI FİRMAYLA İHALEYE GİRDİ

18 Nisan 1999 seçimlerinde Gümüşhane milletvekili olarak MHP'den Meclis'e giren Bedri Yaşar, 17 Ağustos depreminden sonra  geçici konut ihalesine girdi. Bedri Yaşar ismi ilk kez resmi adı "Deprem bölgesinde yer alan Körfez (Kocaeli) 1. ve 2. Bölge'de yaptırılacak prefabrik konutlara ait altyapı inşaatı" ihalesine iki ayrı firmayla katılmasıyla gündeme gelmişti.

DEVLET BAHÇELİ KESİN DİLLE UYARDI

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "ihaleye gireni yakarım" uyarısına karşın, 1.5 trilyon bütçeli bu ihaleleri alan Yaşar, hemen ardından, Dünya Bankası kredisiyle yaptırılan kalıcı konut ihalesine girerek İzmit'te 476 ve Adapazarı'nda 546 kalıcı konutun yapımını yüklendi.

PARAYI ALABİLMEK İÇİN YENİ ŞİRKET KURDU

Kalıcı deprem komutlarının ihalelerini alan diğer firmalar, yapım işini tamamlayıp işi kura aşamasına getirirken, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın üstlendiği ve 31 Temmuz da bitirmeyi taahhüt ettiği konutların ancak yüzde 65'i tamamlayabildi. Tamamladığı konutları ise elektrik ve su tesisatı olmadan teslim etti.

Yaşar bu arada piyasaya olan borçlarını ödemekte sıkıntıya girdi. Piyasalara olan borcu nedeniyle Ankara ve Niğde mahkemelerinde yürütülen davalardan trilyonluk hacizler geldi. Bunun üzerine şirketin Toplu Konut İdaresi'ndeki 11 milyon liralık istihkakına konulmasının önüne geçebilmek için yine Yaşar'ın çalışanları ve yakınları tarafından kurulan Ankara Beton AŞ'ye temlik yapıldı. Bu sayede 11 milyon liralık istihkak alacaklı şirketler yerine, Ankara Beton AŞ'ye kaydırıldı.

KRİZDEN ETKİLENDİM

Temlik uygulamasını doğrulayan Toplu Konut İdaresi yetkilileri, istihkakların noter aracıyla temlik edilen Ankara Beton AŞ'nin muhasebesine hakediş takvimi çerçevesinde verildiğini bildirdiler. Bedri Yaşar'ın o dönemlerde Ankara'daki gayrimenkullerini satışa çıkardığı iddia edilmişti.

Notumuz buraya kadar…

Şimdi Zekeriya Say’ın yazısına devam edelim

“…Derken…

3 KASIM 2002 SEÇİMLERİNDE AK PARTİ İKTİDARA GELDİ

Çiçeği burnunda hükümet,  tüm yarım kalan işler gibi depremzedelerin evlerini de inşa etmeye başladı. Hükümetinin 1’nci, depremin 4’üncü yılında 60 bin konutun, 33 bin 737’si tamamlandı. Kalan konutlar da kısa süre içerisinde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi. Bu konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Erdoğan, “Marmara Depremi’nden sonra geçici konutlar yapmışlardı. ‘8 ila 12 ayda bitecek’ demişlerdi. Onların harcadıklarının çok altında hem de daha kısa sürede biz kalıcı konutları bitirdik. Azmin, inancın, kararlılığın elinden hiçbir şey kurtulamaz’’ dedi.

AZMİN ELİNDEN HİÇBİR FELAKET KURTULAMADI.

AK Parti, 2003 Bingöl Depremi’nden sonra 9 bin 21 konut ile 222 adet okul yaptı.

2011 Van depreminde, soğuk havada donmayan beton sayesinde kışın ortasında 27 bin konutu tamamlandı. Sonrasında 2020’deki depremde yıkılan 75 konut ve 16 ahırı, 2020 İzmir Depremi’nde yıkılan 2 bin 245 konutu ve son olarak Elazığ Depremi’nde çöken 24 bin 537 adet evi hak sahiplerine teslim etti.

Başkan Erdoğan liderliğindeki AK Parti iktidarı, şimdi de “asrın felaketi” olarak nitelendirilen ve 10 ilde büyük yıkımlara yol açan depremin ardından 300 bin kalıcı konut için kolları sıvamış durumda… Bir yandan depremzedeler için geçici barınma merkezleri oluşturulurken, diğer yandan Mart ayında 30 bin konutun temelinin atılması için hazırlık yapılıyor. Haziran’da ise bu rakamın 100 bini bulacağı söyleniyor.

 

6 Şubat’taki depremin ardından İP lideri Meral Akşener ile bölgeye giden Koray Aydın, enkazı görür görmez, bıyık altından gülerek, “Erdoğan buradan şamar yer” demişti.

Temel atma hazırlıklarını duyan ittifak ortakları ise şu sıralar, “ille de seçim” diye tutturmuş durumda…

Zira muhalefet, Erdoğan’ın sözünü tutacağını ve yeni bir “AK Parti destanı”nın altında kalacaklarını çok iyi biliyor. O yüzden temeller atılmadan sandığa kavuşmak istiyorlar.”

Kaynak: Yeni Akit- Zekeriya SAY

Şimdi Bedri Yaşar’ın Vicdanı Olsa Da Konuşsa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Samsun     0000-00-00 Koray aydının 1999 depreminde inşaat malzemelerini bayburt daki kayinbiladerlerunden aldığı bayburt ta konuşuluyor. O dönemde kayinbiladerleri çok kısa zamanda çok zengi oldukları konuşuluyor. Betri yaşarinda com zengin olduğu biliniyor. koray aydının da ortağı olduğu biliniyor. Kısa hep kısa yoldan köşe dönme.
uğur     2023-02-18 ceza evine atılsın
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri