Güncel
Giriş Tarihi : 24-07-2023 18:01   Güncelleme : 24-07-2023 18:01

Şırnak Üniversitesi’nden FETÖ Hükümlüsüne Maaş

Şırnak Üniversitesi, FETÖ’den hapis cezası alan Bedirhan Önem’in “sehven maaş almaya devam ettiğini” itiraf etti

Şırnak Üniversitesi’nden FETÖ Hükümlüsüne Maaş

Şırnak Üniversitesi, FETÖ’den hapis cezası alan Bedirhan Önem’in “sehven maaş almaya devam ettiğini” açıkladı.

Aydınlık’ın ulaştığı belgeye göre Bedirhan Önem, Şubat 2023’te sözleşmesi bitmesine rağmen maaş almaya devam ediyor.

Bir dönem Fettoş’un en yakınındaki isimlerden biri olan Nurettin Veren, yaptığı suç duyurusunda, Bedirhan Önem’in Gülen tarafından bizzat yetiştirilen “molla”lardan biri olduğunu örgütün eylemlerini yerine getirmek için faaliyet yürüttüğünü söyledi.

Bedirhan Önem, 20 Haziran 2022’de Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki davadan FETÖ üyeliği suçlaması ile hapis cezası aldı. Bölge İstinaf Mahkemesi 26 Aralık 2022’de kararı onayladı. Buna rağmen Bedirhan Önem, kadroda kalmaya devam etti.

Şırnak Üniversitesi Rektörü Abdürrahim Alkış, 18 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Aşırı derecede bir dezenformasyonla karşı karşıya olduğumuz için açıklama ihtiyacı hissettim. Bedirhan Önem'in üniversitemizle ilişiği kesilmiştir. Üniversitemiz Yönetim Kurulu bu kararı alalı çok oldu.” dedi.

Alkış’ın açıklaması sonrası sosyal medya üzerinden bazı sorular ileten Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel, belgesini yayınlayarak kararın ne zaman alındığını ve maaş ödemesine neden devam edildiğini sordu: “Şırnak Üniversitesi Rektörü Abdurrahim Alkış, ısrarla sormamızın sonucunda, az önce Bedirhan Önem'in üniversitenizle ilişkisinin kesildiğini açıkladınız. Bu kararı hangi tarihte aldınız? Bedirhan Önem'in sağ kolu Yetiş Ahmet 18 Mayıs'ta itiraflarına başladıktan sonra mı önce mi aldınız! Bedirhan Önem 20 Haziran 2022'de Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesinde FETÖ üyeliğinden 6 yıl ceza aldı. Bu karara rağmen bu şahsı rektör olduğunuz 15 Eylül 2022 tarihinden beri neden görevde tutmaya devam ettiniz! 26 Aralık 2022'de Bölge İdare İstinaf Mahkemesi cezayı onadı ve kararı size gönderdi. Bu kararı neden işleme almadınız! 28 Mart 2023'te haber yaptık. Açıklama yapmaktan kaçtınız! Bedirhan Önem'in 20 Şubat 2023 tarihinde sözleşme süresi bitmiş. Buna rağmen kanunlara aykırı olarak sigorta ve maaşını neden ödemeye devam ettiniz?”

Rektör Alkış, sosyal medyada yaptığı paylaşımı sildi.

Resmi internet sitesinde Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü adına yapılan açıklamada ise ödemenin sehven yapıldığı savunuldu.

Açıklama şu şekilde;

Basına ve Kamuoyuna

 

Ulusal ve sosyal medyada üniversitemizle ilgili çıkan haberlere ilişkin basının ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Kurumumuzda öğretim görevlisi olarak çalışmış olan ve yerel mahkeme tarafından hakkında ceza verilen Bedirhan Önem ile ilgili Rektörümüz Prof. Dr. Abdurrahim Alkış göreve gelir gelmez öncelikle bu konunun üzerinde durmuştur. Hukuki ve idari süreçler eksiksiz uygulanmıştır.

Eldeki bilgi ve belgeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde anılan şahıs ile ilgili olarak sözleşmesinin yenilenmemesi kanaati hâsıl olmuş, gerçekleştirilen ilk yönetim kurul toplantısında bu doğrultuda karar verilmiştir. Sehven ödenen maaş ve sigorta giderlerinin söz konusu kişiden tahsili amacıyla ilgili birimlere talimatlar verilmiştir.

Sonuç olarak Bedirhan Önem’in üniversitemizle herhangi bir hukuki bağı bulunmamaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Recep YAZGANRecep YAZGAN