Sultan Abdülhamid Han'ın anısını koruyamıyoruz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sultan Abdülhamid Han'ın anısını koruyamıyoruz!
26.03.2022 12:32:33

 

Sultan Abdülhamid Han'ın anısını koruyamıyoruz!

Sultan İkinci Abdülhamid döneminde Samsun'a yapılan hastane kaderine terk edilirken, bahçede yer alan 300 yıllık zeytin ağaçları ise tehlike altına girdi.

Samsun'un İlkadım ilçesine II. Abdülhamid döneminde yapılan ve 1902 yılında tamamlanarak 'Canik Hamidiye Hastanesi' adıyla hizmet vermeye başlayan sağlık kuruluşu, 1923’te 'Memleket Hastanesi' adını aldı.

Daha sonra Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet veren hastane, 2018 yılında yeni hizmet binasının tamamlanması nedeniyle kapatıldı.


Samsun Büyükşehir Belediyesi ise bölgeyi 'Aile ve Yaşam Merkezine’ dönüştürmek için proje hazırladı.

Sağlık Bakanlığı ile protokol imzalayan Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı projeninde Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığı ve proje ihalesine çıkılacağı 28 Mart 2021 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından açıklanmıştı.

Başkan Demir, "Eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini, Aile ve Yaşam Merkezi'ne dönüştürüyoruz. Burası için güzel bir proje hazırladık. Alandaki tarihi değerimiz olan tescilli binayı restore edip koruyarak, sosyal ve kültürel amaçlı etkinliklerde kullanılması için halkımızın hizmetine sunacağız” diyerek, “28 dönümlük alanı çevreleyen duvarları kaldırıp;  alanı çocuklarımızın, gençlerimizin, kadınlarımızın ve yaşlılarımızın rahat nefes alacakları, hoş vakit geçirecekleri yaşam alanına çeviriyoruz "açıklamasını yapmıştı. Aradan geçen 1 yılda herhangi bir çalışma yapılmazken, tarihi mirasımız çürümeye terkedildi.

Kaynak: Hedef Halk Gazetesi - Zekeriya FIRAT

Sultan Abdülhamid Han'ın anısını koruyamıyoruz!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert