Tekrar Büyük Aileye Kavuşmak Gerekiyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Tekrar Büyük Aileye Kavuşmak Gerekiyor!
28.06.2022 14:27:50

 

Tekrar Büyük Aileye Kavuşmak Gerekiyor!

Ailenin, neslin, ülkenin devamı çocukla olur. Bu sebeple milletimizin geleceğini güvence altına almak için kadınlara en az üç çocuk tavsiyesi çok önemli bir hedeftir.

İstatistiklere göre ülkemizdeki doğurganlık oranlarının düştüğü bazı AB ülkelerinin meselâ Fransa’nın gerisinde olduğu gözükmektedir. Cumhurbaşkanımızın üç çocuk hedefinin altına düşülmesinin sebepleri ve bu hedefin yakalanması ile ilgili çözüm önerilerimi ilgililerin dikkatine arz ediyoruz.

Milletimizin geleceğini güvence altına almak için kadınlara en az üç çocuk tavsiyesi çok önemli bir hedeftir. Ailenin toplumun yapı taşı olduğu malumunuzdur. Ailenin, neslin, ülkenin devamı çocukla olur.

AİLE İÇİNDE EĞİTİM

Türk ve İslam ailesinde gelenek, görenek ve kültürümüz çocuklara, torunlara aile içi eğitimle verilir ve yüzyıllardır bu birikim nesilden nesile aktarılır. Bu kültür ve bilgi aktarımı genelde anneler, anneanneler, babaanneler vasıtasıyla gerçekleşir.

Herkesin ekmek derdine, iş gâilesine düştüğü büyükşehirlerde, sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı çekirdek ailelerin artmasıyla beraber doğal olarak kreşlere olan ihtiyaç da artmış, geleneksel büyük aile yapımız kaybolmaya başlamıştır.

Bugünkü ekonomik şartlarda ailede karı ve koca çalışmak mecburiyetinde kalmakta, hanım kızlarımız ev ekonomisine katkı olması bakımından çocuk doğurmayı ötelemekte, bir SSK başlangıcım olsun, emekliliğim olsun diye çocuk doğurması kolay olan dönemi geçirmekte, ileri yaşlarda da ancak bir tane ile yetinmektedirler

Üç Çocuk Hedefine Nasıl Ulaşılabilir?

Üç çocuk hedefinin yakalanması ve çocuk doğum sayısının artması, kadınlara sağlanacak kolaylıklar ve avantajlar ile gerçekleşebilir.

Çocuk doğurmayı önceleyip, çocuk doğurduktan sonra işe başlamış kadınlarımız işe başlamadan yani SSK öncesi yapmış oldukları doğum için borçlanamamaktadır. Birçok kadınımız ise, çocuk doğurduktan sonra çocuklarını bırakacak kimseleri olmadığı için, onları yetiştirmek üzere işten ayrılmış, daha sonra iş bulmaları zorlaşmış olduğundan, kalan sürelerini de borçlanamadıklarından emekli olamamaktadır.

Önerilerimiz:

• Sigorta başlangıcı öncesi doğum yapmış kadınlarımıza da doğum borçlanması hakkı verilmesi.

• Özellikle üç çocuk doğurmuş kadınlarımıza ödül adına ve diğer kadınlarımızı da üç çocuk doğurmaya teşvik için SSK başlangıç öncesi ve sonrası diye bakılmadan her çocuk için üç yıl borçlanma yapılmasının sağlanması.

• Çalışan kadınlar hem iş yerinde hem de evde çalıştıklarından, bunlara yıpranma payı verilerek, emeklilik yaşlarının ve emeklilik prim ödeme sürelerinin yeniden belirlenmesi.

• Belirli bir yaşa gelip çalışma imkânı kalmamış üç çocuk doğurmuş, 50 yaş üstü kadınların emeklilik için gerekli sürelere borçlanma hakkı verilerek emekliliğinin sağlanması.

Tekrar Büyük Aileye Kavuşmak ve Gelecek Nesillerimizi Kurtarmak Adına İki Önerimiz Daha Var:

• Kadınların emeklilik yaşı elli (50) olursa çok güzel olur diye düşünüyoruz.

Sebebine gelince, çevremde bu yaş civarındaki arkadaşlarımın torunları var,

“anneanneler” ve “babaanneler” emeklilik süreleri dolsun diye çalışırsa, kızlarımız–gelinlerimiz çocuklarına, torunlarımıza bakacak kimse bulamayacak.

• İşten ayrılarak kendi çocuklarını büyütmüş, şimdide de torunlarına bakan ev kadınlarının elli yaşından sonra emekli olabilmesi için iş aramasına gerek olmadan, toplu ödeme ile emekli olabilmesine yönelik gerekli yasal düzenlemelerin yapılması uygun olur.

Bu konuda iyi bir örnek de var; kendisi çalışmasa dahi yurtdışında bulunmuş işçi kadınlar yurtdışında bulundukları sürenin hepsini borçlanıp emekli olabildikleri gibi, üç çocuk doğurmuş kadınların yasal sürenin hepsini borçlanıp emekli olma imkânı verilmesi teşvik için güzel olur.

AB’deki bazı ülkelerin bile gerisinde kaldığımız doğum oranlarının artırılmasını teşvik ve yeniden büyük aileye kavuşmak için yukardaki önerilerimizin dikkate alınarak, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması hususunda ilgililerin, bu konuyu önemseyenlerin, yetkililerin bu konuya sahip çıkmasının ülkemizin ve ailelerimizin geleceği açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

Ahmet MERMER - Sosyolog Yazar - Türkiye Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

Tekrar Büyük Aileye Kavuşmak Gerekiyor!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet     2022-08-07 aynen aynen doğurup doğurup durunca aile korunuyor. bir aile asgari ücretle nasıl geçinecek onu da anlatsana paşam
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri