Toprak Sofrasından Gayb Sofrasına
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Toprak Sofrasından Gayb Sofrasına
11.02.2021 10:56:57

 

Toprak Sofrasından Gayb Sofrasına

Öğrenmenin ve anlayışın sonu ve yaşı yoktur. Anlayışı arttırmak her insana farzdır. Anladığıyla yetinmek ve öğünmek insanın ahmaklığı ve kibrinden başka bir şey değildir. Arzdan arşa değin anlayış, sınırlı bir halden sınırsız hale gelinceye dek büyür. Varlığın suret ve siretinde, isim ve manasında, lugat ve istılahında zıtlarda gizli ilahi anlamları çıkarmak yüce bir anlayıştır. Cahil anlayışı yüce bir anlayış haline getirmesi her insandan istenir. Kur'anda varlığın parçalarını birleştirip, işlerin sonun görmek ve verdiği anlamı bulmak üstün ve övülen bir meziyettir. Bu meziyete  marifet de denir.

 

İlim sonsuz oldukça aklın anlayışının da sonu yoktur. Anlayışın noksan halden tam hale, cehaletten kemale doğru;  kesif, latif, kudsi, nur ve sır hazretleri (makamları)  vardır. Bunlara suretsiz ilahi lezzet kuvveleri yani kudretleri de denir. Ayın hilalden dolunaya dek olan safhaları, insana bunu ısrarla remz ve resm eder. Dünyadaki mevsimler dahi başka bir beşinci bir mevsimin yahut mevsimlerin olduğunun varlığının habercisidir yahut nişanını taşır. Zira mevsimler anlayışın yüceliğinin mekanları ve cennetleridir.

 

Bu kudsi anlayış yolunun başı nedir sorusuna Hz pir Abdulkadir Geylani ks '' uyanıklıktır '' cevabını vermiştir.  Üstün olan anlayış inanç ve imanla şeref bulur.! insanın nereden geldim nereye gidiyorum ne olacağım sorusunu kendine sorması uyanıklığının ilk nişanıdır..

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER