Gündem
Giriş Tarihi : 22-09-2023 11:27   Güncelleme : 22-09-2023 11:27

Tümgeneral Davut Ala’nın Adı Zeytinburnu’nda Sokağa Verildi!

Geçene Ağustos ayında Samsun Garnizon Komutanlığına atanan 15 Temmuz Gazisi Tümgeneral Davut Ala’nın adı İstanbul’da bir sokağa verildi.

Tümgeneral Davut Ala’nın Adı Zeytinburnu’nda Sokağa Verildi!

 

Temmuz’da, İstanbul Kartaltepe Kışlası’nı darbe girişimi sırasında çıkan çatışmada, 7 kurşunla vurulmasına rağmen darbe yanlısı askerlere teslim etmeyen komutan Piyade Albay Davut Alâ’nın adı Zeytinburnu’nda bir sokağa verildi.

DAVUT ALÂ SOKAĞI İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ 

Program öncesinde Zeytinburnu Millet Bahçesi’nin hemen altındaki sokağa 15 Temmuz gazisi Tümgeneral Davut Ala Paşa’nın adının verilmesi için bir tören düzenlendi. Buna göre; 05.10.2022 tarih 2022/74 sayılı ilçe meclis kararı ile onaylanan isimsiz yolların isimlendirilmesi kararı Zeytinburnu Belediyesi tarafından İBB Harita Müdürlüğü’ne 11.10.2022 tarih E.46099 sayılı yazı ile gönderildi. İBB Meclisi Kararı 14.03.2023 tarihinde Karar No:171 ile uygun gördü. Karar neticesinde 15 metre genişliğinde yaklaşık 170 metre uzunluğundaki sokağın adı 15 Temmuz’da saat 19.45’de gerçekleştirilen tören ile Davut Alâ Sokağı olarak isimlendirildi. 

ALA: SİLAH ARKADAŞINA SİLAH SIKAN HAİNLERLE BERABER YAŞADIK

Gazi Tümgeneral Davut Ala Paşa ise "Yaşadığımız bu coğrafyanın yurt edinilmesinde bayrağımızın dalgalanmasında devletimizin yaşatılmasında canlarını veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şehitlik mertebesine ulaşan tüm insanlarımıza yüce Allahtan rahmet;  kanlarını dökerek, uzuvlarını kaybederek kahramanlık timsali olarak yaşamlarına devam eden gazilerimize de sağlık, sıhhat ve afiyetler vermesini diliyorum. Ülkemizin gerek iç gerekse dış mihraklardan temizlenmesi için ter döken tüm silah arkadaşlarım ve emniyet güçlerine de kazasız belasız görevler diliyorum." diye konuştu.

Ala, "Benim için bu 15 Temmuz çok farklı ve anlamlı çünkü 2016’dan beri 15 Temmuz’u yaşadığım burada hiç anmamıştım. Bugün benim için 15 Temmuz’un başladığı yerdeyim. Zeytinburnu askeri lojmanlarında şimdi yerinde millet bahçesi yapılmış o gece yaşadıklarımı unutmam mümkün değil. Darbe teşebbüsünü o lojmanlarda öğrendim. O zaman 13 yaşında olan evladımı evde bırakıp, çatışmaya gittim. Bu hainlerle aynı lojmanda oturduk. Silah arkadaşına silah sıkan hainlerle beraber yaşadık. Bu vatan ve millet için gerekirse kalan 9 parmağımı, canımı hediye etmeye daima hazırım. Bu naçiz zamanda ismimi şereflendirerek sokağa veren Ömer başkanımıza da kendi ve ailem adına teşekkürlerimi arz ediyorum” diye konuştu.

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN