Advert
Türkiye Ve İran 22 Ortak Projeyi Hayata Geçirecek!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye Ve İran 22 Ortak Projeyi Hayata Geçirecek!
13.05.2020 16:38:32

 

Türkiye Ve İran 22 Ortak Projeyi Hayata Geçirecek!

Tahran, İRNA- İranlı ve Türk araştırmacıların İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK iş birliği ile 22 ortak projeyi uygulayacakları duyuruldu.

Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Temmuz 2019'da 2020 TÜBİTAK-MSRT Ortak Davetiye programı çerçevesinde duyurulan İran-Türkiye ortak araştırma projelerinin ardından, İranlı ve Türk araştırmacılar arasında 164 otak araştırma projesi alınarak, jüri tarafından değerlendirildikten sonra nihayet geçtiğimiz günlerde 22 ortak proje onaylandı.

 

Bu projeler İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı Bilimsel ve Uluslararası Merkezi ile TÜBİTAK'ın iş birliğinde uygulanacak.

 

TÜBİTAK tarafından Türk araştırmacılar için tahsis edilen tutar, proje başına 100 bin TL, İran Bilim Bakanlığı tarafından İranlı araştırmacıların kullanması için aktarılan tutar ise her proje için 40 milyon Tümen olarak açıklandı.

 

Seçilen projeler, projelerin detayları ve ilgili üniversitelerin isimleri, İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı Bilimsel ve Uluslararası Merkezi sitesind yer alıyor.

 

İran Bilim Bakan Yardımcısı Hüseyin Salar Amoli dün yaptığı açıklamada bu ortak projeyi, İran-Türkiye Korona Sonrası Uluslararası İş Birliği Projesi olarak adlandırdı.

Kaynak: İRNA

Bilim Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı Tahran Teknoloji TÜBİTAK İran Türkiye Bilim Araştırma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert