Türkiye'nin ve Sınırlarının Güvenliğini Kendi Güvenliğimiz Olarak Görüyoruz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye'nin ve Sınırlarının Güvenliğini Kendi Güvenliğimiz Olarak Görüyoruz
19.07.2022 13:48:30

 

Türkiye'nin ve Sınırlarının Güvenliğini Kendi Güvenliğimiz Olarak Görüyoruz

​ Suriye'nin kuzeyine askeri saldırı, Türkiye, Suriye ve bölgenin aleyhine ve teröristlerin lehine olacak

 

Devrim Lideri Ayetullah Ali Hamanei, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti kabulünde, Suriye meselesi ile ilgili olarak, ''Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması çok önemlidir ve Suriye'nin kuzeyine yapılacak her türlü askeri saldırı, Türkiye, Suriye ve tüm bölgenin aleyhine olacakken, teröristlerin ise lehine olacaktır'' dedi.

Ayetullah Ali Hamanei, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti kabulünde, iki ülkenin ticaret başta olmak üzere ikili işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini belirterek, İsrail rejimini İslami ülkeler arasında sorunların çıkmasının ana nedeni olarak nitelendirdi.

Suriye meselesine değinen Ayetullah Hamanei, ''Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması çok önemlidir ve Suriye'nin kuzeyine yapılacak her türlü askeri saldırı, Türkiye, Suriye ve tüm bölgenin aleyhine olacakken, teröristlerin ise lehine olacaktır'' diye belirtti.

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve ticaret hacminin mevcut kapasitelerin çok altında olduğuna dikkati çeken Ayetullah Hamanei,  bu konunun bugünkü Cumhurbaşkanları görüşmesinde çözülmesini istediklerini kayetti.

İslam ümmetinin saygınlığı ile büyüklüğünün anlaşmazlıkları atlatmasına ve ayrıştırıcı politikalara karşı uyanık olmasına bağlayan Ayetullah Hamanei, ''Bölgede düşmanlık ve sorun çıkmasının ana nedenlerinden biri, ABD'nin desteklediği işgalci İsrail rejimidir. Filistin, İslam dünyasnın başat meselesidir ve bazı devletlerin İsrail rejimine meyilli olmalarına rağmen bölge halkları derinden bu işgalci rejime karşıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

ABD ve İsrail rejimine güvenilmemesi gerektiğinin altını çizen Ayetullah Hamanei, ''Bugün ne İsrail rejimi, ne ABD ve ne diğerleri, Filistinlilerin derin hareketinin önüne geçemez ve işin sonunda Filistin halkı zafere ulaşacaktır'' diye konştu.

'Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Ayetullah Hamanei, Suriye'nin kuzeyine askeri operasyon yapılması ile ilgili, ''Bu tür operasyon kesinlikle hem Türkiye, hem Suriye ve hem bölgenin aleyhinedir ve Suriye devletinin beklediği siyasi eylemi de gerçekleştirmeyecektir'' ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terör örgütlerinden nefret ettiklerine ilişkin beyanına dikkati çeken Devrim Lideri, ''Terörle kesinlikle mücadele edilmeli ancak Suriye'ye askeri operasyon, terörislterin lehine olacak. Tabi terörislter sadece özel bir gruptan oluşmuyorlar'' değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın İran'ın terör örgütleri ile mücadelede işbirliğini istediklerine ilişkin açıklamasına Devrim Lideri, ''Teörle mücadelede kesinlikle sizinle işbirliği yapacağız. Türkiye'nin ve sınırlarının güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz. Siz de Suriye'nin güvenliğini kendi güvenliğiniz olarak görünüz. Suriye meseleleri diyalogla çözülmeli ve İran, Türkiye, Suriye ve Rusya müzakere ile bu meseleyi bitirsinler'' diye açıkladı.

Kaynak: İRNA

Türkiye'nin ve Sınırlarının Güvenliğini Kendi Güvenliğimiz Olarak Görüyoruz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri