Uzaktan Müşteri Edinimi Nasıl Oluyor?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Uzaktan Müşteri Edinimi Nasıl Oluyor?
26.08.2021 22:08:06

 

Uzaktan Müşteri Edinimi Nasıl Oluyor?

Son yıllarda birçok işlemin uzaktan yapılıyor olması bütün dünyada güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasında etkili olan başlıca sebeptir.

Günümüzde pek çok yeni kavramın hızlı bir biçimde hayatımıza dahil olduğunu görmekteyiz. Özellikle bu kavramlar arasında yer alan “uzaktan” ifadesi birçok anlamda kişinin fiili hayatını temelden etkileyen diğer taraftan kurumlar bazında da önemli bir güvenlik durumunu ortaya çıkaran temel bir yapıya sahiptir. Bu açıdan uzaktan müşteri edinimi hakkında merak edilen çok sayıda detay olduğunu belirtmek gerekir. Söz konusu hizmetleri açıklamak gerekirse dijital ortamda sağlanan ve finans ortaklıklarında kullanılan bir hizmet olarak ifade edilebilir. Uzaktan müşteri edinimi yüz yüze olmaksızın bilgisayar ortamında görüntülü görüşme temel alınarak yapılan kimlik kontrolleri ve sair bilgilerin edinilmesi çerçevesinde mevcut işlemlerin risk durumlarının minimize edilmesini amaçlamaktadır.

Özellikle çeşitli finans kuruluşlarının kişilerle kuracak olduğu ortaklıklarda söz konusu hizmetlerin daha kaliteli ve güvenilir kılınabilmesi için geliştirilmiş dijital bir çözümdür. Son yıllarda birçok işlemin uzaktan yapılıyor olması bütün dünyada güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasında etkili olan başlıca sebeptir. Bu anlamda ortaya çıkan yolsuzlukların ortadan kaldırılması için global anlamda birçok yapılanma meydana getirilmiştir. Bunlar arasında yer alan AML ve PEP istatistikleri temel değer taşımaktadır. Ülkemizde de yakın zamanda BDDK tarafından kanun üzerinden yapılan yönetmelikler ile mevcut sistemlerin ülkemizde de geçerli kılınabilmesi mümkün hale getirmiştir. Digital onboarding de denilen sistemin know your customer bilgileri ile desteklenmesi mevcut finansal kuruluşların olası risk durumlarını en iyi seviyelere çeken önemli detaydır.

Know your customer olarak da bilinen müşterini tanı hizmetleri mevcut kişilerle ilgili önemli bilgiler içeren bilgi akışlarıdır. Gerçek kişilerin herhangi bir değişiklik olmaksızın olduğu gibi kendini yansıtmak durumunda olduğu bu formlar ile sadece ülke bazında değil küresel anlamda insanların güvenlik takibinin yapılabilmesi mümkün hale gelmiştir. İsim-soy isim, adres, vatandaşlık, banka bilgileri gibi birçok detayın bu sayede paylaşılabiliyor olması yapılan işlemlerde şeffaflık ilkesinin katkısını da ortaya çıkarmaktadır. Güvenlik seviyesinin küresel anlamda geliştirilmesi ve yükseltilmesi açısından sağlanan katkının yanı sıra, güvenli bir biçimde daha çok insana ulaşılması, e-ticaret ölçeğinin büyümesi, mevcut finansal kuruluşların önemli amaçları arasında yer almaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER