Yardımlarınız İsraf Olmasın
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yardımlarınız İsraf Olmasın
11.02.2023 16:21:47

 

Yardımlarınız İsraf Olmasın

Türkiye, asrın felaketi olarak adlandırılan depremlerin acil yaralarını sarmayı sürdürüyor...

Türkiye, asrın felaketi olarak adlandırılan depremlerin acil yaralarını sarmayı sürdürüyor. Bölgeye adeta yardım yağarken organize şekilde gönderilmeyen yardımlar ise kaosa sebep oluyor. Uzmanlar, gönderilecek yardımların ihtiyaç listesinin dikkate alınarak hazırlanmasını, valilik ve belediyeler gibi resmi kurumlar aracılığı ile gönderilmesini istedi.

BİNLERCE TIR GÖNDERİLDİ

Tüm Türkiye, 10 ilde büyük bir yıkıma sebep olan depremin ardından adeta yardım olup bölgeye yağdı. ‘‘Bu milletin sırtı yere gelmez’’ dedirten yardım seferberliği en çok gıda ve kışlık giysi üzerine yoğunlaştı. Gönüllü organizasyonlar ve belediyeler aracılığıyla binlerce TIR bölgeye gönderildi.

 

BAZI ÜRÜNLER FAZLA

Fakat plansız yapılan yardımlar bölgede ciddi bir kaosu da beraberinde getirdi. Bazı ürünler ihtiyaç fazlası çıkarken, yardım kolilerinden elzem olan ürünlerin çıkmadığı görüldü. Yaşanan kaos, yardımların AFAD eliyle organize edilmesi gerektiği gerçeğini gözler önüne serdi.

BUNLARI DİKKATE ALIN

Uzmanlar, sürdürülebilir yardımlar için dikkate alınacak hususları madde madde sıraladı:

AFAD’ın duyurduğu ihtiyaç listelerini dikkate alın. Yardımları “Kadın, erkek, çocuk, yaş, giysi, gıda” vb. şekilde ayrıştırın ve paketleyin. n İçeriği, hazırlanan kolilerin üzerine ayrıntılı bir şekilde yazın. n Valilik, Kaymakamlıklar ve belediyelere teslim edin. n Talep edilmeyen yardım ürünlerini daha sonra gönderin.

Acil ihtiyaçlar
Jeneratör
Seyyar tuvalet
Powerbank
Hijyen paketi
Erkek, kadın ve çocuk iç çamaşırı

***
Adıyaman çadır bekliyor

Diriliş Postası, yardım kolilerini depremzedelere ulaştıran ve kendisi de 1’inci gün enkazdan çıkarılan gönüllülerden Esra Hatice Yılmaz ve Uğur Tatar’la konuştu.

Esra Hatice Yılmaz, Adıyaman’da “Giyim, battaniye, ve gıda konusunda acil eksiğimiz yok. Şu an sadece çadır, konteyner ve powerbank ihtiyacı var” dedi.

Uğur Tatar da yardımların kullanılmamış olmasına özen gösterilmesini istedi.

 

Yardımlarınız İsraf Olmasın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri