Yaş Kupa Tedavisi: Hacamat
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yaş Kupa Tedavisi: Hacamat
09.07.2021 10:52:23

 

Yaş Kupa Tedavisi: Hacamat

Bu yazımızda, hacamatı konuşmaya devam edeceğiz.

 

Zihinlerdeki soru işareti ve bilgi eksikliğinden kaynaklı ön yargılarımızın pozitif yönde onarılması için, hacamat ile ilgili akademik çalışmalardan kesitler sunacağız.

 

Son 10 yıl içerisinde hacamatın etki ve faydalarına dair dünya genelinde akademik ilgi artmıştır. Bu çalışmalar sonucunda hacamat etki mekanizmaları şöyle sıralanmıştır; Lenfatik dolaşımın etkilenmesi (bu sistemin görevi vücutta biriken ve diğer damarlarla taşınamayacak olan atıkları toplamaktır) ve lenf damarlarında akımın artması. (Ahmadi A. ve ark.,2008). Bu yolla toksinlerin ve atık maddelerin de lenf sistemiyle boşaltılması sağlanmaktadır. Dolayısıyla bölgedeki metabolizma hızı, enzim ve hormonların artışı hızlanmaktadır. Tedavi alanında kan damarlarının genişlemesi sağlanır ve kan dolaşımı hızlanır.(Lauche R ve ark., 2012).

2. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu’na (2012) ve literatür taramasına göre; hacamatın etki ve faydasının tespit edildiği tıbbi durumlardan bazıları; bağışıklık sistemi hastalıkları (sık sık enfeksiyon geçirme), Sırt ağrısı, miyozit, Tendinopati, spor yaralanmaları, Disk patolojileri, Fibromiyalji, Stres başağrısı, migren.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER