Yeni Nesil Akıllı İnsülin Pompaları Hasta Konforunu Artırıyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yeni Nesil Akıllı İnsülin Pompaları Hasta Konforunu Artırıyor
04.01.2023 17:18:10

 

Yeni Nesil Akıllı İnsülin Pompaları Hasta Konforunu Artırıyor

Akıllı insülin pompaları hakkında bilgilendirmede bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniğinden Prof. Dr. Hulusi Atmaca, “Tip1 diyabeti olan hastalarda ve kan şekeri kontrolü zor olan tip 2 diyabetik hastalarda, ülkemizde de kullanıma sunulan yeni nesil insülin pompaları sayesinde hastaların yaşam konforunda iyileşme, hipoglisemi sıklığında azalma ve kan şekerinde anlamlı düzelmeler sağlanmıştır” dedi.

Diyabet teknolojisindeki en ilgi çekici gelişmelerin insülin pompası ve şeker ölçümü yapan sensörlerle ilgili olmaya devam ettiğini dile getiren VM Medical Park Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Hulusi Atmaca, “Uzun yıllardır kullanılan insülin pompaları, büyük oranda kullanıcıların yönetim ve kontrolündeydi. Sık parmak ucu kan şekeri kontrolüne dayanan yöntemlerle uygulanmaktaydı. Bu da kullanıcı ihmalleri ve hatalarının yol açtığı sık hipoglisemi ve hiperglisemi gibi başarısızlıklara yol açıyordu” şeklinde konuştu.

Günümüzde parmak ucu kan şekeri ölçüm sıklığında belirgin azalmaya neden olan sürekli cilt altı şeker ölçümü yapan glukoz sensörleri ve kan şekerini kontrolde tutan otomatik insülin hızını ayarlayan insülin pompalarının geliştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Hulusi Atmaca, son gelişmelerin glukoz sensörü ölçümlerini insülin pompasına ileten ve bu verilere göre otomatik olarak insülin zerki yapan insülin pompası şeklinde olduğunu vurguladı.

SİSTEM YAPAY ZEKÂ İLE ENTEGRE EDİLİYOR

Yeni nesil insülin pompası olarak adlandırılabilecek bu sistemde, insülin pompası ve kullanıcının özelliklerinin sisteme “yapay zeka” ile entegre edildiğini altını çizen Prof. Dr. Hulusi Atmaca, “Pompayı kullanan hastaların müdahalesi, tüketecekleri karbonhidrat miktarını sisteme kaydetmekten ibarettir. Bu şekilde cihaz, glukoz sensörü ölçümleri ve kullanıcının karbonhidrat tüketim miktarlarına göre otomatik olarak kan şekerini, insülin hızını geçici olarak durdurarak, azaltarak veya artırarak ayarlamaktadır. Tip1 diyabeti olan hastalarda ve kan şekeri kontrolü zor olan tip 2 diyabetik hastalarda, ülkemizde de kullanıma sunulan ‘Minimed 780G’ ile ilgili elde edilen tecrübelere göre hastaların yaşam konforunda iyileşme, hipoglisemi sıklığında azalma ve kan şekerinde anlamlı düzelmeler sağlanmıştır” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Yeni Nesil Akıllı İnsülin Pompaları Hasta Konforunu Artırıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri