Yusuf Ziya Yılmaz, Kenan Şara ve Mustafa Yurt’un Samsun’a İhaneti
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yusuf Ziya Yılmaz, Kenan Şara ve Mustafa Yurt’un Samsun’a İhaneti
26.09.2020 08:20:50

 

Yusuf Ziya Yılmaz, Kenan Şara ve Mustafa Yurt’un Samsun’a İhaneti

Bünyesinde çeşitli çap ve türde mühendis bulunduran ve her türlü ekonomik imkâna sahip olan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Kurupelit Sahiline yaptığı Marina ve Yat Limanının yanlış yere ve hesapsız kitapsız bir şekilde yerleştirilmesinin anlaşılması üzerine doldurulmasına karar verildi.

Kurupelit Marina ve Yat Limanı’nın kıyı akıntı düzenini değiştirmeye, rip akıntılarını artırmaya ve kıyı boyunca devam eden malzeme göçünü etkileyerek yeni birikme ve aşınım alanları oluşturacağı çeşitli vesilelerle hatırlatılmasına rağmen ‘Ben yaparım ve olur’ mantığıyla hareket ederek kimseyi dinlemeyen Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Belediye Başkanı ve onun hesap bilmez mühendislerinin yanlışlarını bütün Atakum ilçesiyle birlikte Samsun halkı ödemeye devam ediyor.

 

Kurupelit Yat Limanı’nın hatalı yer seçimi, yanlış projelendirme ve mühendislik hesaplamaları nedeniyle Atakum sahili boyunca 80 km’lik bir bandı tahrip ediyordu.

Kamu kaynaklarını hesapsız kitapsız heba eden yöneticilerin ve sorumluların hukuk önünde hesap vermeleri için SAMÇEP uyarıda bulunmuştu.

 

SAMÇEP uyarısında, “Samsun sahillerinin hızla tahrip olması ve devamında yok oluşunun nedeni, sahillere yapılan bilimsel ve teknik görüşlerden uzak yatırımlardan kaynaklanmaktadır” diyerek şöyle devam etmişti;

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Kurupelit Yat Limanının bulunduğu sahillerinde tekrarlanmıştır. Bilimsel ve teknik verilerden yoksun projelendirme sonucu inşa edilen Yat limanı, bulunduğu bölgedeki dalga hareketlerini doğu istikametine yönlendirerek, doğusunda bulunan sahillerde tahribat oluşturmaya başlamış ve devam etmektedir. Yine Yat Limanı giriş ağzının yanlış planlanması neticesinde, denizin oluşturduğu su hareketleri sonucu Yat limanı içi kum toplamış, Liman kullanılabilir olmaktan çıkmış, yosun kaplanmak sureti ile deniz yüzeyinde kirlilik meydana gelmiştir. Yat Limanının Batı sınırında bulunan derenin getirdiği malzeme, 900 metrelik dalgakıranın ve 300.000 m2 liman içini daha şimdiden doldurmuş durumda olduğu görülmektedir.

 

KURUPELİT YAT LİMANINDA EKOLOJİK YIKIM YAŞANMAKTADIR

Marina alanında görülen (yosunlaşma vb) çevresel olumsuzlukların ana nedeni su sirkülasyonun yeterince olmamasından kaynaklanmaktadır. Suyun yer değiştirememesi; oksijen miktarında azalmaya, besin artışına (azot, fosfor) bağlı olarak da yüzeyde görülen olumsuzluklar ile ekolojik dengenin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

Deniz suyu sirkülasyonunun yeterince sağlanamamış olması, zamanla liman içi canlı yaşamını tehdit ederek balık ölümlerine, ayrıca turizm potansiyeli olan bu alanın estetik olarak çirkin bir görünmesine ve kötü kokular yaymasına neden olacaktır. Aşırı alg ve plankton artışının önüne geçmek için derhal önlemler alınmalıdır.

 

YİNE MUSTAFA YURT

Akasyamhaber’in bütün uyarına rağmen Samsun Ayvacık Suat Uğurlu Barajının 500 metre yakına dinamitli patlatmalı taş ocağı açmak için KTÜ raporlarını sahte imzayla DSİ’ye veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt Nisan 2015 yılında yaptığı açıklamada, Kurupelit Yat Limanı’nda halkın plaj özlemini giderecek platformlar tasarlanarak, denize girmelerinin sağlanacağını söylemiş ve projenin seneye tamamlanacağını belirtmişti.

 

MEMİŞOĞLU'NDAN TEPKİ

Mimarlar Odası Samsun Başkanı İshak Memişoğlu, Atakum İlçesi'nde bulunan Kurupelit Yat Limanı'nın hatalı projelendirilmesi nedeniyle doldurulması kararının yanlış olduğunu belirterek, "Bugünkü yönetim burayı yanlış bir yatırım olarak değerlendiriyorsa, aynı yanlışı şu anda kendisi yapıyor. Bu yanlıştan geri dönülmelidir" dedi. 

 

Yat limanındaki yosunlaşmanın deniz suyundaki sirkülasyan eksikliğinden kaynaklandığını belirten Memişoğlu, çözümün dolgu olmadığını kaydetti.

Yusuf Ziya Yılmaz Kenan Şara Mustafa Yurt Kurupelit Marina Yat Limanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER