Aile ve Yaşam Merkezi olmaz Hamidiye Hayat Külliyesi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Aile ve Yaşam Merkezi olmaz Hamidiye Hayat Külliyesi
30.03.2022 15:50:08

 

Aile ve Yaşam Merkezi olmaz Hamidiye Hayat Külliyesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi, haber ve köşe yazılarımızın ardından eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin tarihi binasının bulunduğu alana ‘Aile ve Yaşam Merkezi’ yapılacağını duyurdu.

 

Duyuruda ayrıca 31 Mart’ta proje ihalesine çıkılacağı da belirtildi.

Ne var ki Sultan Abdülhamit’in mirasının isminin Aile ve Yaşam Merkezi gibi ucube ve saçma sapan bir isimle yad edileceği belirtildi.

Son zamanlar çok yaygın moda olan nerde eski bir bina var orayı hemencecik Aile Yaşam evi ya da Kadın Yaşam evine çevirme modasına Samsun Büyükşeher Belediyesi de uydu.

1902 yılında ‘Canik Hamidiye Hastanesi’ ismiyle hizmete giren ve 1908’de adı Canik Gureba olarak değiştirilen hastane, 1924’de “Samsun Millet Hastanesi” ismini aldı. 1954’te Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na devredilerek Samsun Devlet Hastanesi oldu. 1970 yılında ise hastanenin taşınmasıyla bir süre boş kalan bina, Karadeniz Bölgesi Ruh ve Sinir Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. 1980’de ise adı ‘Karadeniz Bölgesi’ unvanı kaldırılarak Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi oldu. 2007 yılında bir hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan yangında büyük hasar gören tescilli tarihi bina, hastanenin yeni hizmet binasına taşınmasıyla da atıl hale düştü.

Sağlık Bakanlığı ile protokol imzalayan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin bölge için yapmayı planladığı proje Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından da onaylandı. Belediyeye tahsis edilen tarihi hastane binası ve araziye yapılacak ‘Aile ve Yaşam Merkezi’nin projenin ihalesi 31 Mart’ta yapılacak.

 

Aile ve Yaşam Merkezi olmaz Hamidiye Hayat Külliyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER