Anayasa Sorunlarımızdan Kurtulmak İçin En İyisi Anayasa Yapmamaktır
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Anayasa Sorunlarımızdan Kurtulmak İçin En İyisi Anayasa Yapmamaktır
04.02.2021 08:45:51

 

Anayasa Sorunlarımızdan Kurtulmak İçin En İyisi Anayasa Yapmamaktır

Durup dururken “Anayasamızı değiştirmek” yeniden gündeme geldi!... Sık sık yeni Anayasa yapmak, yapılanları sık sık değiştirmek gına getirdi!...

İlk Anayasamızı, Batı’dan taklitçilikle 1876’da  “İngilizci Paşa” unvanı ile anılan paşalardan Mithat Paşa’nın başkanlığında bir heyet tarafından hazırlanarak 23 Aralık 1876’da İstanbul Tophane’den 101 pare top atarak ilan ve bayram etmiş,  bununla bizim de “Anayasal bir devlet” haline gelip “kurtulduğumuz” u  sanmıştık ama,   42 yıl sonra  güme gittiğimizi  bugün pek az kimse idrak eder.

1876’dan bugüne 145 yıldır hep, “Daha iyi bir Anayasa’yı  nasıl yaparız?” la  yatıp kalkıyor, bu uğurda sürekli tartışıyor,  birbirimizi yiyor, hatta adına “yürürlüğe koymak” veya  “rötuşlar yapmak”  veya “yürürlükten kaldırarak yenilerini yapmak için” denilerek  uğurlarına,   uğursuz darbeler bile yapıyor, birbirimizle boğuşuyoruz. Bunların tarihlerini yazarken “Türkiye’de Anayasa Hareketleri” diyoruz, ama, “Anayasa Hararetleri” olduğunun bilincine  bir türlü varamıyoruz. Osmanlıdan günümüze, bu “hararet” uğrunda nice kanlar döktük, nice canlar verdik,  sürüldük, yurt dışına kaçtık, kaçırıldık. “Anayasaları ihlaller”den  idam sehpalarında sallandırıldık.  “İhlal ettik mi, etmedik mi?” hep tartışılır. İdam sehpalarında sallandırılanlar  hep “hainler –kahramanlar” ikileminde değerlendirilir. Bunlar hafızalardan hiç silinmez, “masallar –yiğitlik hikayeleri” olarak hep anlatılır. Bütün bu olup bitenlerden sonra arkamıza dönüp baktığımızda,  “bir arpa boyu” yol almadığımız görülür. Bu “kısır döngü” hep sürüp gider.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER