Anne Sütü Bebeğinizi Bakın Nasıl Koruyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Anne Sütü Bebeğinizi Bakın Nasıl Koruyor!
02.12.2020 10:02:35

 

Anne Sütü Bebeğinizi Bakın Nasıl Koruyor!

Anne sütünün bebekler için ne kadar önemli olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi, " Bebeklerde anne sütü ile beslenilen her ay % 4 oranında obezite riskini düşüyor " dedi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi, Doktorların neden anne sütünde ısrarcı olduğunu verdiği örneklerle anlattı.

Uzm. Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi, 0-12 aylarda üst solunum yolu hastalıkları 4 ay sadece anne sütü alan bebeklerde hastaneye yatış % 72 azalıyor,  RSV bronşiolit seyri % 70 daha iyi olduğunu söyledi.

Uzm. Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi sözlerine şöyle devam etti: "Eğer emzirme 6 ayı geçtiyse pnömoni riski 4 katı daha düşük olur.

Orta kulak enfeksiyonu 3 aydan fazla sadece anne sütü alanlarda % 50 daha azdır. Anne Sütü almış bebeklerde ishaller % 63 azalıyor.

Nedensiz beşik ölümleri: Dünya çapında çocuk ölümlerinin % 13’ü bu sayede azaltılabilir.

Anne sütü –Alerji ilişkisi: İlk 4 ay sadece anne sütü ile beslemek % 27 oranında alerjiden koruyor; hele ailede alerji varsa koruma etkisi % 42’ye çıkıyor.

Obeziteye karşı koruyucu: Bebeklerde anne sütü ile  beslenilen her ay % 4 oranında obezite riskini düşüyor  Anne sütü almış kardeş almamış kardeşe göre erişkin hayatında ortalama 7 kilo daha zayıf. Her iki tip diyabetten de koruyor: Tip 1 diyabet % 30, Tip 2 diyabet % 40 daha az görülüyor." diyerek sözlerine son verdi. 

Büyük Anadolu Hastaneleri Anne Sütü Bebek Uzm. Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER