Samsun Haber
Giriş Tarihi : 26-07-2023 14:18   Güncelleme : 26-07-2023 14:18

Atakum Belediye Başkanı Deveci’den Marina Uyarısı Alana Müdahale Bir Çok Davayı Beraberinde Getirecek!

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Dr. Işıkhan Güler, Samsun Akademik Odalar birliği (SAOB) Sözcüsü Cevat Öncü, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak ve Marina Dayanışması Sözcüsü Dr. Nedim Ecevit ile birlikte Kurupelit Körfezi’nde yapılması planlanan yeni marina alanında incelemelerde bulundu.

Atakum Belediye Başkanı Deveci’den Marina Uyarısı  Alana Müdahale Bir Çok Davayı Beraberinde Getirecek!

 

İnşaat Mühendisleri Odası Kıyı ve Deniz Uzmanlık Kurulu Üyesi Dr. Işıkhan Güler’in marina hakkında hazırladığı rapor, ana hatlarıyla sahada değerlendirildi.

Biyoçeşitliliğe Büyük Ölçüde Zarar Veriyor

Yeni yapılacak marinanın bölgenin doğal yapısında büyük tahribatlar yaratacağını belirten ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Işıkhan Güler, “Kurupelit’te şu anda bulunduğumuz marinanın ilk yapım aşamasında yer seçimi konusunda  bir hata yapılmış. Çünkü burası kumsal bir alan ve kumsal alan içinde yapılan yapı kıyıya ciddi zararlar verecek. Verdiği de gözle görülüyor. Aynı zamanda limanın içerisi de dolmuş vaziyette. Bir tarafta doluyor diğer tarafta da erozyon oluyor. O yüzden de yeni yapının yapılmaması, mevcut konumuyla kalması ve  rehabilite edilmesi gerekir. Kurupelit Limanı içerisinde bu alanı doldurduğunuz zaman bölgede bulunan kuşları da artık  göremeyeceksiniz. Dolayısıyla da habitata, doğal canlılara ve biyoçeşitliliğine de büyük ölçüde zarar veriyor” diye konuştu.

Komşuluk Hukuku Zedelenecek

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Kurupelit Körfezi’ndeki hatalı yapılaşmanın kentteki insan ilişkilerini de olumsuz etkileyeceğini vurgulayarak ‘’ Bu bölgede zamanla bir komşuluk hukuku  oluşmuş. Buradaki mevcut duruma göre yapılar değer kazanmış, herkes kendi oturacağı ve ticaret yapacağı yeri seçmiş. Bu alana müdahale peş peşe birçok davayı arkasından getirecek. Kentlerde zor kurulan komşuluk hukukunu daha da zedeleyecek. Uzun süren, yıllara yayılan davalar açılacak. Bu, kentin gelişimini ve turizm kenti iddiasını erteleyecek nedenlerin başında gelecektir. Bu müdahalenin tüm teknik ayrıntılarının yanı sıra bir de insani ve sosyolojik  boyutu var” ifadelerini kullandı.

Recep YAZGANRecep YAZGAN