Başkan Deveci Hukuk Dışı Davranışına Devam Ediyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Başkan Deveci Hukuk Dışı Davranışına Devam Ediyor!
31.05.2021 11:05:57

 

Başkan Deveci Hukuk Dışı Davranışına Devam Ediyor!

AK Parti Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek, Atakum Belediyesi'nin KİK kararlarına rağmen çöp ihalesinde hukuksuzluk yaptığını belirterek, 20 aylık süreçte aynı firmaya yaklaşık 8 milyon TL fazla ödeme yapıldığını kaydetti.

Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek, CHP'li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Atakum Belediyesi'nin çöp ihalesi yılan hikayesine döndüğünü kaydeden Köstek, Kamu İhale Kurumu'na rağmen çöp ihalesinde hukuksuzluk yapıldığını ve kamu zararı oluşturulduğunu söyledi.

 

PES DEDİRTEN ÇÖP HİKAYESİ

Başkan Köstek, sosyal medyadan Atakum Belediyesi'ndeki çöp ihalesindeki hukuksuzluğu ve kamu zararının çarpıcı gerçeklerini paylaştı. Köstek paylaşımlarında şu ifadelere yer verdi: CHP’li Atakum Belediyesinin pes dedirten çöp ihalesi yılan hikayesine döndü.

Bu tweet dizimde sizlerle çöp ihalesindeki hukuksuzluğu ve kamu zararının çarpıcı gerçeklerini paylaşacağım. CHP’li Başkan Cemil Deveci, göreve geldiğinde  Çöp Hizmetini veren firmadan 6 Ay boyunca (2019 yılı aylık ortalaması 719 bin TL üzerinden)  hizmet almaya devam ediyor. Gerek duyulması halinde Açık İhale hazırlığı yapacak zamanı bulunmasına ve geçen 6 aylık süreçte çöp hizmeti veriliyor olmasına rağmen Deveci ne olduysa hızlı bir karar veriyor.

 

SIKI DURUN, SERÜVEN ŞİMDİ BAŞLIYOR

İlk olarak havadan sudan sebeplerle işi yapan firma devre dışı bırakılıyor ve Açık İhale yapılmaksızın Davet Usulüyle 30.09.2019 tarihli sözleşmeye istinaden aylık ortalama 1 Milyon 70 Bin TL’ye  iş arzu ettikleri yeni firmaya veriliyor. Bu işlem yapılırken sadece istisnai durumlar için geçerli olan Kamu İhale Kanununun 21/B maddesi “….idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması’’ hükmü suistimal edilerek devreye konuyor. 21/B Md; İhale yapılmasını gerektiren durumun  idare tarafından önceden öngörülemez, olağan dışı ve anormal nitelikte  olması halinde başvurulabilecek  ve İlana çıkılmadan davet usulü ile isteklilerden fiyat alınarak işlem tesis edilmesine imkan tanıyan istisnai bir uygulamadır.  Mevcutta beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden hiçbir durum yokken 21/B maddesi üzerinden işlem tesis edilerek  bir önceki firmaya göre aylık 350bin TL. yüksek bedel ödenerek hizmet alınmasının kabul edilebilir hiçbir makul ve hukuki izahı bulunmamaktadır.

 

AK PARTİ OLARAK GİRİŞİMLERİMİZ DİKKATE ALINMADI

Süreçte AK Parti Grubu olarak gerek yazılı gerek sözlü bütün girişimlerimiz dikkate alınmıyor ve inatla Atakum halkının cebinden aylık ortalama 350 Bin TL havaya gidiyor. İlk Açık İhale ilanı veriliyor. ihaleye, bir firma temsilcisini  göndermek yerine kargo ile teklif sunuyor ve ne tuhaftır ki bu firmanın teklif zarfını bir belediye görevlisinin yanlışlıkla yırttığı belirtiliyor, idare de bu gerekçeyle açık ihaleyi iptal ediyor. Anlaşılan o ki her şey planlandığı gibi gidiyor. Süreç uzatılıyor ve suistimal edilen 21/b maddesi üzerinden 31.12.2019 tarihli sözleşmeyle  aynı firmaya 3 ay süreyle ortalama aylık 1 Milyon 55 bin TL bedelle iş tekrar veriliyor.  03.03.2020 tarihinde 2. Açık İhale yapılıyor, firmaların bir kısmı   “Şartnameyi” görünce teklif dahi vermiyor, bir kısmı ise sudan sebeplerle değerlendirme dışında bırakılıyor ve 21/B üzerinden işi verdikleri “Adrese Teslim Şartname” koşullarını sağlayan firma ihaleyi alıyor Bu süreçteki hukuksuzluğa ilişkin 06.02.2020 tarihinde yapılan şikayet başvurusu idarenin 13.02.2020 tarihli yazısı ile reddediliyor, başvuru sahibince konu KİK’e taşınıyor ve 18.03.2020 tarihli, 2020//UH.II-573 sayılı karar ile ihale iptal ediliyor.

 

BAŞKAN DEVECİ HUKUK DIŞI DAVRANIŞINA DEVAM EDİYOR

KİK’in iptal kararına rağmen Başkan  Deveci etik ve hukuk dışı davranışına ısrarla devam ediyor ve 3. kez davet usulü 21/B maddesi  üzerinden 31.03.2020 tarihinde  6 Ay süreyle ortalama aylık 1 Milyon 162 Bin TL bedelle  işi aynı firmaya tekrar veriyor. 26.08.2020 tarihinde 3. kez Açık İhale yapılıyor. Toplamda 5 firma teklif veriyor ancak “Adrese Teslim Şartname”den  dolayı bir firmanın teklifi geçerli kabul ediliyor. Sonuçta bu ihale de bir önceki  gibi 21/b maddesi  üzerinden iş yaptırdıkları aynı firmaya veriliyor. Şikayet üzerine KİK tarafından alınan 23.09.2020 tarih ve  2020/UH.II-1576 sayılı karar ile  uygunsuz bulunan ihale iptal ediliyor. Muhatapları karara itiraz ediyor ve konu yargıya taşınıyor. 

 

BİLİNÇLİ VE SİSTEMATİK PLAN TIKIR TIKIR İŞLİYOR

Bilinçli ve sistematik hale getirdikleri  plan tıkır tıkır işliyor ve  4. Kez  21/B maddesine istinaden davet usulüyle yine aynı firmaya 30.09.2020 tarihli sözleşmeyle aylık ortalama 1 Milyon 105 Bin TL bedel karşılığında 6 Ay süreyle iş tekrar veriliyor.

Danıştay Onüçüncü Dairesinin 27.01.2021 tarihli ve E:2020/3827, K: 2021/313 sayılı kararı ile CHP’li Başkan Sn. Devecinin yaptığı haksızlık ve hukuksuzluk yargı engeline takılıyor ve Kamu İhale Kurulunun iptal kararı tekrar geçerli hale geliyor. 

 

ATAKUM'UN VİCDANINDA SİZİ MAHKUM EDECEĞİZ

Şimdi soruyorum Deveci, bütün bu yaşananlar; süreci uzatarak, zamana yayarak ve sürünceme de bırakarak planlı ve programlı bir şekilde kurguladığınız bir tezgahın eseri midir? Hukukçu olmanıza rağmen adaletten, kamu vicdanından ve serbest piyasa koşullarından tamamen uzak bir yaklaşımla  KİK kararlarına rağmen sürdürdüğünüz hukuksuzluk neden? 20 Aylık periyotta Yaklaşık 8 Milyon TL ile  fazla ödeme yaparak aynı firma ile çalışma ısrarını neden sürdürdünüz? Sayın Deveci, Bilesiniz ki gözümüz üzerinizde olacak. Atakumlu hemşehrilerimizin hakkını hukukunu koruma kararlılığımız bugün de yarın da devam edecektir. Doğruları alkışlayacak, yanlışlarınız nedeniyle de  Atakum'un vicdanında sizi mahkum edeceğiz.

Kaynak: samsun haber

AK Parti AK Parti Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek Abdulkadir Köstek Atakum Belediyesi CHP Cemil Deveci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ben robot değilim     0000-00-00 Sadece bu çöp işinden ayda dörtyüzbin cebe atıyorlar. Erkan Sağlık ayda bir cep numarası değiştiriyor.Merve selin cengiz de aynı. Ha bu gücü nereden alıyor derseniz,? Samsun’da herşeyi ben belirlerim diyen ak partinin mv den alıyorlar.! Menfaatlerin çakıştığı yerde partiler devreden çıkıyor.
Advert
GALERİLER