Bayramlar Huzur ve Mutluluk Günleridir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bayramlar Huzur ve Mutluluk Günleridir
22.04.2023 07:14:47

 

Bayramlar Huzur ve Mutluluk Günleridir

İslâm dininde Ramazan ve Kurban bayramı olmak üzere iki bayram vardır. Ramazan bayramı bir ay oruç tuttuktan sonra yapılan bir bayramdır. Bu bayram 3 gündür. Ramazan ayının bitimiyle başlar. Şevval ayının üçüncü gününe kadar devam eder.

Hz. Peygamber (s.a.v.), Medine'ye hicret ettiği zaman Medinelilerin eğlenip neşelendigi iki bayramları vardı. Hz. Peygamber Medinelilere özgü olan, cahiliye izleri taşıyan bu bayramların yerine bütün Müslümanların sevinip eğleneceği İslâm'ın iki bayramı hakında şöyle buyurdu: “Allah Teâlâ size kutladığınız bu iki bayrama bedel olarak daha hayırlısını, Ramazan Bayramı ile Kurban bayramını lûtuf olarak vermiştir.” (Ebû Dâvud, Salât 239)

Ramazan Bayramı, bir aylık oruçtan sonra yeme-içmenin ve her türlü helal nimetten yararlanmanın mübah olduğu; Müslümanların eğlenip birbirlerini ziyaret ettikleri, hediyeleştikleri, çocukların, fakirlerin ve kimsesizlerin sadaka verilerek sevindirildiği gündür. Bunun için de bayramlarda oruç tutmak Hz. Peygamber tarafından yasaklanmıştır (Buhârî, Savm 66)

Bayramlar huzur, mutluluk, neşe ve sevinç günleridir. Bayramlar ikram günleridir. Akraba, eş-dost ile beraberce bu günün mutluluğu paylaşılır. İslâmî kardeşliğin toplumun her kesiminde canlı olarak yaşanır. 

Tüm İslâm ülkelerinde kutlanan Ramazan Bayramı, Müslümanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Bayram öncesinden evler temizlenir, giyisiler hazırlanır, yiyecekler ve tatlılar yapılır. 

Bayram sabahı bayram namazına gidilir. Namazdan sonra cami cematiyle bayramlaşılır.  Eve gelince aile büyüklerimizin elleri öpülür. Büyükler küçüklere hediyeler verirler.  

Bu arada dargınlar barışır; yakınlar dostlar ziyaret edilir, tebrikleşmeler olur. Hediyeler alınıp verilir, mezarlıklar ziyaret edilir, bol bol sadaka dağıtılır. Gelen misafirlere ikramda bulunulur. Çocuklar şeker ve harçlıkla sevindirilir.  Yoksullara, kimsesizlere yardım edilir, hasta, engelli ve yaşlıların gönülleri alınır. 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

süleyman gülek bayram
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri