Bitcoin Ne Kadar Güvenilir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bitcoin Ne Kadar Güvenilir!
12.03.2021 06:42:52

 

Bitcoin Ne Kadar Güvenilir!

Son dönemde büyük bir patlama yaparak dünya piyasalarına damga vuran Bitcoin, 6 aylık süreçte değerini 10 bin $'dan, 55 bin $'a kadar yükselterek ülkemizde de oldukça ilgi çekmiş gibi görünüyor. Katılımcıların %93'ü Bitcoin'i duyduğunu belirtirken, yalnızca %7'si henüz duymadığını belirtti.

Daha önce yaptığımız Koronavirüs araştırmalarında görmüştük ki Koronavirüs gibi dünya genelini etkileyen bir hastalığın belirtileri bile ülkemizde %96 oranında biliniyordu. Sonuçlar gösteriyor ki sağlık mı para mı dediğimizde bazen hangisinin daha ön planda olduğuna karar vermek zor olabiliyor.

 

BİTCOİN HAKKINDA BİLGİMİZ SINIRLI!

Ülkemizde Bitcoin'i duyanların oranı oldukça yüksek olsa da, katılımcılara Bitcoin hakkında ne kadar bilgiye sahip olduklarını sorduğumuzda kapsamlı bilginin az olduğu görülüyor.

 

Her 10 kişiden 2'si Bitcoin konusunda yeterli bilgisi olduğunu belirtirken, 7'si az bir bilgiye sahip olduğunu belirtti. Kalan 1'i ise Bitcoin'i duyup, hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayanlardan oluşuyor.

 

BİTCOİN YATIRIMI YAPIYOR MUYUZ?

Son 6 ayda gösterdiği büyük çıkış ile yatırım aracı olarak ilgileri üzerinde toplayan Bitcoin'e ülkemizdeki yaklaşım hala temkinli.

 

Araştırmaya katılan her 10 kişiden yalnızca 2'si Bitcoin yatırımı yaparken, 8'i henüz Bitcoin'e yatırım yapmadığını belirtti.

 

BİTCOİN NE KADAR GÜVENİLİR?

Ülkemizde Bitcoin yatırımının %20 oranında kalmasının nedeni, Bitcoin'e duyulan güvensizlikten kaynaklanıyor. Yıllardır yaptığımız yatırımlarda, birikimlerimizin elimizin altında bulunması çoğumuzun ilk tercihi. Öyle ki ülkemizde bu durumu özetleyen "yastık altı" tabirine oldukça aşinayız :)

Bitcoin, elle tutulur bir yatırım aracı olmadığından dolayı, katılımcılara ne kadar güvenilir bulduklarını sorduk. Katılımcıların %30'u Bitcoin yatırımını güvenli bulduğunu belirtirken, %25'i güvenilir bulmuyor. %45'i ise kararsız.

 

KRİPTO PARA GELİRLERİNE VERGİ GETİRİLMELİ Mİ?

Dünyada en çok kripto para kullanan ülkelerden biri olan Türkiye'de günlük işlem hacminin 1 milyar doları aştığı belirtiliyor1. Hükümet, başta Bitcoin olmak üzere kripto para alım-satımına vergi getirmeye hazırlanıyor. Peki, sence kripto para gelirlerine vergi getirilmeli mi?

 

Araştırmaya katılanların %23'ü kripto para gelirlerinin vergilendirilmesi gerektiğini düşünürken, %41'i ise vergi olmaması gerektiğini düşünüyor. Bitcoin yatırımı yapmayanlar arasında bile vergilendirilsin diyenlerin oranı %25'te kalıyor.

 

KRİPTO PARALAR GÜNLÜK HAYATTA KULLANILABİLİR Mİ?

Kripto paraların günlük hayatta paranın yerini alacağı uzun zaman konuşuluyor. Peki, katılımcıların bu konu hakkındaki düşünceleri ne?

 

Katılımcıların %52'si kripto paraların günlük hayatta kullanılacağını belirtirken, %13'ü ise bu ihtimalin gerçekleşmeyeceğini belirtti. Bu konuda kararsız olanların oranı ise %35.

 

KRİPTO PARALAR YASAL MI?

Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmamaktadır ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir.2

 

Katılımcıların düşünceleri ise biraz daha farklı görünüyor. Araştırmaya katılanların %37'si kripto paraların yasal olduğunu belirtirken, %20'si yasal olmadığını belirtiyor. Bu konuda bir fikir belirtmeyenlerin oranı ise %43.

 

BİRİKİM YAPIYOR MUYUZ?

Değişen çağ dinamikleriyle birlikte artan ihtiyaçlarımız birikim yapmamızı zorlaştırabilir. Gelirimiz sabit kalsa bile artan fiyatlar ve ihtiyaçlar haliyle biriktirmeyi çok geri plana itebiliyor.

 

 

Katılımcıların %51'i geliri yeterli olmadığı için birikim yapamadığını belirtti. %47'lik kesim ise para biriktirebildiğini ifade ederken kalan kişiler ekonomik durumundan bağımsız olarak birikim yapmak istemediğini belirtti.

 

HANGİ YATIRIM ARAÇLARI FAVORİ?

Yatırım araçlarının doğru bir şekilde değerlendirilerek risklerin minimum seviyeye indirilmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda yatırımcılar açısından güvenli bir limanın tercih edilmesi çoğu zaman 1. öncelik.

 

Katılımcılara favori yatırım araçlarının neler olduğunu seçmelerini istediğimizde şu tablo ortaya çıktı:

 

YATIRIM ARAÇLARI     KATILIMCILARIN ORANI

Altın                                           71%

Döviz                                         35%

Kripto Para (Bitcoin)                    22%

Vadeli Mevduat                           22%

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)    16%

Hisse Senedi                              14%

Gayrimenkul                               9%

Yatırım Fonları                            7%

Diğer 8%

 

EN GÜVENİLİR LİMAN: ALTIN!

Altın ülkemizde en çok sevilen yatırım aracı. Haydi, itiraf edelim, bayılıyoruz altına.  Katılımcılara en güvenilir yatırım aracını sorduğumuzda, %58'i altın, %11'i gayrimenkul ve %9'u vadeli mevduat seçeneklerini ön plana çıkardı.

 

EKONOMİK DURUMUMUZDAN MEMNUN MUYUZ?

Tüketim toplumu haline geldiğimiz günümüzde kişisel bütçeyi yönetmek çok önemli hale geldi. Piyasada artan rekabet ortamı halka önemli oranda yansıyor ve sunulan fırsatlar, kampanyalar karşısında harcamamızı kontrol altına almak çok daha zorlaşabiliyor.

 

Araştırmamızda insanların ekonomik durumundan mutlu olup olmadığını ölçtük. Katılımcılarımızın yarısı ekonomik durumundan mutsuz olduğunu belirtirken %15’i memnun olduğunu söyledi.

Bitcoin Bitcoin Ne Kadar Güvenilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER