Biyolojik Cinsiyet Sabittir Değiştirilemez!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Biyolojik Cinsiyet Sabittir Değiştirilemez!
11.11.2021 12:52:44

 

Biyolojik Cinsiyet Sabittir Değiştirilemez!

İngiltere'deki Sussex Üniversitesi'nin felsefe profesörü Kathleen Stock, insanların cinsiyet kimliği ile alakalı yaptığı "Biyolojik cinsiyet sabittir, değiştirilemez" açıklamaları yüzünden, özellikle de LGBT'li gruplar tarafından hedef gösterildi.

LGBTQ+ destekçisi gruplar tarafından başlatılan kampanyalarda, Sussex Üniversitesine çağrılar yapılarak, profesörün görevine son verilmesi istendi. Ancak üniversite, felsefe profesörünün arkasında durarak, "akademik ve düşünce özgürlüğünü" savundu.

Baskılara daha fazla dayanamayan Kathleen Stock, görevinden istifa etme kararı aldı. Twitter hesabından açıklama yapan Stock, arkasında duran üniversiteye teşekkür ederek, "Üniversiteden ayrılacağımı duyurmak üzücü. Üniversite yönetiminin son dönemdeki yaklaşımı takdire şayan. Umarım diğer kurumlar da bundan ders çıkarır" dedi: "Bu benim ve ailem için kesinlikle korkunç bir dönem oldu. Şimdi tüm bu yaşananları arkamda bırakıyorum."

Stock'un ayrılığı sonrası Sussex Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada ise, "Üniversiteler, herkesin -personel veya öğrenci- yasal ifade özgürlüğü hakkına sahip olduğu ve bundan yararlandığı yerler olarak kalmalıdır. Sussex Üniversitesi profesör Stock'a, bir öğretmen, bir akademisyen olarak yaptığı önemli katkılardan dolayı şükranlarını sunar. Profesör Stock'un felsefe alanındaki başarıları üniversitemize büyük katkı sağladı. Onun gidişi hepimiz için kayıptır" denildi. Duvarlara yapıştırılan afişlerde Stock, transfobiyi canlandırmak ve trans öğrencileri güvensiz hale getirmekle suçlanıyor. Afişlerde üniversite de hedef alınarak "Ona hala ödeme yapıyorlar" deniliyor.

İngiltere'de Üniversiteler Bakanı olarak görev yapan Michelle Donelan da üniversitedeki "zehirli" ortama dikkat çekerek, "Sussex Üniversitesi'ndeki zehirli ortamın, Profesör Kathleen Stock'un oradaki görevine devam etmesini savunulamaz hale getirmesi kesinlikle dehşet verici. Karşılaştığı taciz ve yıldırma kampanyası içler acısı ve durum asla bu kadar ileri gitmemeliydi" dedi. Üniversitedeki trans öğrencileri temsil ettiğini iddia eden bir Instagram hesabı ise, istifa kararının ardından şu açıklamayı yaptı: "Bugün Sussex LGBTQ+ öğrencileri için büyük bir kazanç. Bunu takdir etmek için bir dakikamızı ayıralım."

1972 yılında Aberdeen'de dünyaya gelen, estetik, kurgu, hayal gücü ve cinsel yönelim üzerine akademik çalışmalar yürüten Kathleen Stock, "Only Imagine: Fiction, Interpretation and Imagination" ve "Material Girls: Why Reality Matters for Feminism" adlı kitaplarının da yazarı.

Kaynak: AKİT

Biyolojik Cinsiyet Sabittir Değiştirilemez!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER