Darbeler nasıl önlenir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Darbeler nasıl önlenir!
09.07.2022 14:56:26

 

Darbeler nasıl önlenir!

“Su uyur düşman uyumaz” demiş atalarımız. Bu nedenle her on yılda bir ABD’nin önderliğinde ülkemizde yapılan darbelere karşı uyanık olmak zorunluluğumuz vardır.

Bu nedenle ordumuzdaki darbeci yapılanmalar hakkında bilgi sahibi olmak ve bunlara fırsat vermememiz gerekiyor.

Bu maksatla Adaleti Savunanlar Derneği’nin (ASDER), 6 Temmuz 2022 tarihinde “Asker gözüyle darbeler nasıl önlenir?” başlıklı panelini baştan sona takip etme fırsatı buldum. Panelde üç astsubayın konuşmacı olması meseleye astsubay arkadaşlarımızın da ilgi gösterdiğinin bir kanıtı durumundadır. Türkiye’de en çok haksızlığa uğrayan kesimler içinde bulunan astsubayların aktif bir çaba içerisinde olması oldukça güzel bir gelişmedir.

Çünkü 28 Şubat mağduru askerlerden haklarını alamayanlardan büyük kesimini astsubaylar oluşturmaktadır. Nitekim çoğunluğu Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ile ordudan ayrılmış subaylar 6191 sayılı kanun sayesinde özlük haklarının bir bölümünü almış iken çoğunluğu astsubay olan re’sen emekli askerler; devletten tek kuruş bile alamamışlardır. Hâlbuki bu askerlerin de aynı Yaşzedeler gibi en büyük suçu; eşlerinin başörtülü olmasıdır.

2023 seçimlerine bir yıldan az bir zaman kaldı. Bu dönemlerde siyasi partiler halkın ayağına giderek keyfini sormaya başlıyorlar. Fırsatı değerlendirip neredeyse 25 yıldır kanayan bir yara olan ordudan atılıp zırnık dahi alamayan asker arkadaşlarımızın haklarını alması için güzel bir fırsat doğmuştur. 

Bu açıdan 30 Haziran 2022 tarihinde Meclis Milli Savunma Komisyonu üyesi MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu’nun yaptığı konuşma çok önemlidir. Haklarında hiçbir yargı kararı bulunmadan fakat darbeci generallerin keyfi olarak ordudan attırdığı askerlerin haklarını alabilmesi açısından bu konuşma çok önemlidir. Zira son iki yılda çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. 28 Şubat’ın darbeci general ve amiralleri suçlu görülerek hapse atılmıştır. Bu durum 10 bine yakın askerin mağdur edildiği 28 Şubat sürecinin gündeme getirilmesi ve mağdur edilenlerin haklarını alabilmesi açısından çok önemlidir.

Daha da önemlisi ise 28 Şubat sürecinde Kamu Denetçiliği Kurumunun yaptığı denetim sonucu YAŞ kararı ve re’sen emekli edilen askerlere özlük haklarının verilmesi kararıdır. Meclise ve Ak Parti hükümetine gönderilen bu kararda; re’sen emekli askerlere de haklarının verilmesi için çalışma yapması gerektiği bildirilmiştir.

Uzun uğraşılar sonucunda Ak Parti hükümeti darbeci generallere rağmen 2011 yılında çıkardığı 6191 sayılı kanun ile 28 Şubat mağduru askerlerin bir kısmına yani Yaşzedelere emekli maaşı bağlamıştır. Fakat bunun iki katı yani sayısı 3 bine yakın re’sen emekli askere zırnık dahi vermemiştir. Bu haksızlığa sebep olarak re’sen emekli askerlerin yargıya başvuru hakkı olduğu ileri sürülmüştür.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

vehbi kara darbeler nasıl önlenir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri