Siyaset
Giriş Tarihi : 09-02-2024 11:31

Depremin İzlerini Birer Birer Siliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı’nın ardından Kâhta ilçesini ziyaret etti.

Depremin İzlerini Birer Birer Siliyoruz

Kâhta Meydanı’nda vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sevgi, coşku ve ahde vefaları için tüm Kâhtalılara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 20 Mayıs’taki Adıyaman mitinginde Kâhtalılara söz verdiğini, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini suhuletle atlattıktan sonra ilk fırsatta Kâhta’nın misafiri olacağını söylediğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nasip bugüneymiş. Gönüllerimizi buluşturan Rabbime hamdolsun. Kâhta’da bulunmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“SİZLERİN GÜVENİNİ SARSACAK HİÇBİR ADIM ATMADIK”

Kâhtalılara hem 14 Mayıs hem de 28 Mayıs seçimlerindeki güçlü destekleri için şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Kâhta deyince akla ne gelir? Söz verdi mi, sözünü yerine getirir. Seçimlerin ilk turunda yüzde 79 ile bu kardeşine sahip çıkan Kâhta, ikinci turda yüzde 81,5 gibi rekor bir oy oranıyla bizleri bağrına bastı. Siz ne güzel insanlarsınız. Bu güzelliğiniz zaten sandıklara vurdu. İnşallah inanıyorum ki 31 Mart seçimlerinde, yerel seçimde, Kâhta bu defa sandıkları patlatacak. Ben buna inanıyorum. Kâhta’ya ne kadar teşekkür etsek azdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Şimdi 31 Mart’a hazır mıyız? Rabbim hepinizden razı olsun. Bir siyasetçi için böyle bir sevgiden daha büyük bir ödül olur mu? Bir devlet adamı için milletinin teveccühünden daha büyük bir şeref payesi olur mu? Sizlerin şu sevdasını gördükçe inanın mesuliyetimizin büyüklüğünün daha fazla farkına varıyoruz. Sizlerin bize olan şu muhabbetine şahitlik ettikçe omuzlarımızda ne kadar ağır bir yük taşıdığımızı tekrar hatırlıyorum. Allah’ın yardımıyla hamdolsun bugüne kadar emanetinize halel getirmedik. Sizlere mahcup olacak, sizlerin güvenini sarsacak hiçbir adım atmadık. İnşallah bundan sonra da yolumuza bu şekilde devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alanda bulunanların coşkusuna dikkati çekerek, “Bacılarımın bu aşkı, bu sevdası inanıyorum ki sandıkları patlatır. Siz bana ‘Baba’ diyorsunuz ama siz de babasınız. Şimdi daha çok koşturacağız. Her zamankinden daha fazla çalışacağız” dedi.

“MİLLETE HİZMETKÂR OLMAYA GELDİK”

Kâhtalıların istasyon talebine ilişkin miting alanındaki pankartlardan birinin dikkatini çektiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlara talimat verdiğini, istasyon sorununun çözüleceğini söyledi.

“Sizlere olan minnettarlığımızı, eser ve hizmet siyasetimizin çıtasını yükseğe taşıyarak tüm âleme göstereceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öyle enteresan şeyler buldunuz ki... Rahmetli anacığımın da şu apartmana pankartını asmışsınız. ‘Tenzile ana, emanetin emanetimizdir.’ Tenzile Anamın emaneti sizlere efendi değil, hizmetkârdır. Her zaman söylediğim gibi biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. İlçemizin yeniden ayağa kalkması için ne gerekiyorsa onu yapmaktan geri durmayacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sevgili Kâhtalılar, bundan bir sene önce tarihimizin en büyük ve yıkıcı doğal afetlerinden birini yaşadık. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 53 binden fazla canımızı toprağa verdik. Adıyaman, ilçeleriyle depremden en fazla zarar gören, en ağır kayıpları yaşayan illerimizin başında geliyor. Kâhtalı vatandaşlarımız da depremin yıkıcı etkisine maruz kaldılar. İlçemizde 62 kardeşimiz enkazın altında kalarak vefat etti. Rabbim deprem şehitlerimizin tamamının ruhunu şad, mekânlarını cennet eylesin” diye ekledi.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, alanda bulunanlarla depremde hayatını kaybedenler için Fatiha okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremlerde ilçede 613 binanın yıkıldığını, acil yıkılacak bina sayısının ise 197 olduğunu söyledi.“ÇALIŞMALARIMIZI KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ”

Ağır kış şartlarına ve deprem alanının büyüklüğüne rağmen ilk günden itibaren depremzedelere ulaşmak için seferber olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmî kurumlarla, belediyelerle, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle el ele vererek barınma başta olmak üzere acil ihtiyaçları karşılamaya, sorunları çözmeye gayret ettiklerini dile getirdi.

İradelerini aşan sebepler dolayısıyla gecikmeler yaşanmış olabileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ama 6 Şubat’tan beri verdiğimiz mücadelenin şahidi sizlersiniz. Toplam 11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen, böylesi bir afetin altından kalkmanın kolay olmadığını biliyorsunuz. Biz, bunlara aldırmadan çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Depremin birinci yıl dönümünde inşasını tamamladığımız afet konutlarının teslimini yapmaya başladık.”

“DEPREM KONUTLARININ TESLİMİNE HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumartesiden bu yana Hatay’da, Gaziantep’te, Kahramanmaraş’ta, Şanlıurfa’da, bugün de Adıyaman’da kura ve anahtar teslim törenlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kâhta’da 535’i merkezde, 165’i kırsalda, toplam 700 deprem konutunu hak sahiplerine teslim ettik. Yeni evlerinin hak sahibi kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Deprem konutlarının teslimine hız kesmeden devam edeceğiz. Bu konuda Kâhtalılardan müsterih olmasını özellikle istirham ediyorum. Şunu lütfen hiçbir zaman unutmayın. Bizim derdimiz millet, gayemiz hizmettir. Başkaları hangi gündemlerin kuyruğuna takılırsa takılsın, hangi hesapların peşinde koşarsa koşsun bizim en öncelikli konumuz deprem bölgesidir. Depremzedelerimizi bir an önce güvenli, huzurlu ve dayanıklı yuvalarına kavuşturmaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin hangi köşesinde, çözülecek hangi mesele varsa vakitleri ve enerjilerini ona yoğunlaştırarak işlerine baktıklarını dile getirdi.

“BU KRİTİK DÖNEMİ ÇOK İYİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

 

Sanayisiyle, ticaretiyle, tarımıyla, turizmiyle, güvenliğiyle ülkeyi hedeflerine ulaştırmak için gece gündüz demeden koşturduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bakınız, birileri deprem bölgesini seçimden seçime hatırlayabilir. Birileri, hepimizi derinden yaralayan böyle büyük bir acı üzerinden siyaset de yapabilir. Ama biz böyle basit, süfli ve küçük hesaplar yapan deprem turistlerinden olmadık, hiçbir zaman olmayacağız. 14-28 Mayıs imtihanını alnımızın akıyla vermiştik. Şimdi önümüzde 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri var. 31 Mart imtihanını da başarıyla verdikten sonra önümüzde sadece icraata yoğunlaşacağımız dört seneden fazla süremiz olacak.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu kritik dönemi çok iyi değerlendireceğiz. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum. Sizlerden ve ülkemizin diğer şehirlerinde yaşayan Kâhtalı kardeşlerimden, 31 Mart seçimlerinde belediye başkan adaylarımıza çok güçlü bir destek bekliyorum. Buna hazır mıyız? Bu duygularla, kura ile yuvalarına kavuşan vatandaşlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum. 31 Mart seçimlerinin Adıyaman için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SİNCİK’TE VATANDAŞLARA HİTAP ETTİ

 

 

 

Adıyaman programı kapsamında, Kâhta’dan Sincik ilçesine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada vatandaşlara hitap etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına 6 Şubat depremlerinde Sincik’te yaşamını yitiren 85 kişiye Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

 

Depremde ilçede 225 binanın yıkıldığını, 188 binanın da acilen yıkılması gereken durumda olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaybettiğimiz canları geri getiremeyiz ama onun dışındaki tüm kayıpları telafi edecek imkâna sahibiz. İnşallah ilçemizdeki hak sahiplerine konutlarını ve köy evlerini en kısa sürede teslim etmeye başlayacağız. Rabbim ülkemizi, milletimizi, şehrimizi her türlü afetten, kazadan, beladan korusun” ifadelerini kullandı.

 

Deprem gününden bu yana şehirleri yalnız bırakmadıklarını ve her fırsatta geldiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asrın felaketinin yıl dönümü vesilesiyle Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa’nın ardından Adıyaman’da da vatandaşlarla buluştuklarını, programlarına Kâhta ve Sincik’i de dâhil ettiklerini anlattı.

 

“DEPREMİN İZLERİNİ BİRER BİRER SİLİYORUZ”

 

Sincik’e vefa borçları olduğuna, ilçenin her seçimde rekor oy oranlarıyla kendilerinin yanlarında yer aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sincik’in mayıs seçimlerinde de yüzde 95’i bulan bir oy oranıyla yine yanlarında olduğunu anımsattı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015’te de “teşekkür” için ilçeyi ziyaret ettiklerini hatırlatarak, bugün de katıldıkları programlarla Adıyaman’da baştan sona dolu dolu bir gün geçirdiklerini ifade etti.

 

“Tarihin, kültürün, medeniyetin, sanayinin, tarımın hepsinden önemlisi güzel insanların şehri Adıyaman’ı adeta ‘acıyaman’a çeviren depremin izlerini birer birer siliyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Sadece bununla kalmıyor, şehrimizin önüne daha güzel, daha müreffeh ve aydınlık bir geleceğin kapılarını açıyoruz. Dünyada, 6 Şubat depremleri gibi bir felakete maruz kalıp da bu kadar çabuk toparlanabilecek pek az ülke vardır. Tabii bunu söylerken şu gerçeği de unutmuyoruz, yaşadığımız yıkım ağır, ülkemizin geçtiği yollar çetin, mücadelemiz büyüktür. Bu yolda en büyük gücümüz sizler de aramızdaki şu gördüğünüz birliktir, beraberliktir, kardeşliktir.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy’un “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez/ Toplu vurdukça yürekler onu top bile sindiremez.” dizelerini anımsatarak, Sincik’te toplu vuran yüreklerin muhabbetine şahit olduklarını söyledi.

 

Sincik’teki güzel manzaranın tüm Türkiye’ye örnek olacağına inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Ekranları başında şu anda bizi izleyen milletime diyorum ki Kâhta’ya bakın, Sincik’e bakın, şu birlik, beraberlik, İnşallah ülkemizin daim birliği beraberliği olsun bilhassa da her meseleyi, her hadiseyi, her gelişmeyi milletimizi birbirine düşürmenin, ülkemizi tökezletmenin, devletimizi zayıflatmanın bahanesi hâline getirmek isteyenler, şu manzaraya baksınlar. Ülkemizin nüfus ve toprak büyüklüğü bakımından en mütevazı ilçelerinden Sincik’in sergilediği haysiyetli duruştan alacakları çok ders var.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi ülkesinin felaketinden, kendi milletinin sıkıntılarından medet umacak seviyeye düşenleri üzüntüyle takip ettiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Daha kötüsü, beklediğini bulamayınca dönüp kendi ülkesine ve halkına husumet besleyecek, hakaret edecek, iftira atacak kadar alçalanlar var. Onlara da yazıklar olsun. Deprem gibi ortak bir acı karşısında bile kendi küçük hesaplarından vazgeçemeyenleri mahşeri vicdana havale ediyoruz. Biz Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla her alanda olduğu gibi mahalli idarelerde de ülkemizi hak ettiği yere çıkarmanın mücadelesini vermeyi sürdürüyoruz.”

 

“CUMHURİYETİMİZİ İKİNCİ ASRINDA HER ALANDA DÜNYANIN YILDIZI HÂLİNE GETİRMENİN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimin ne dediğine değil, Adıyaman’ın neye ihtiyacı olduğuna, Sincikliler için ne yapabileceklerine baktıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Tarih boyunca nice toplumların yükselişine, nice medeniyetlerin yayılışına şahitlik eden bu toprakları Allah’ın izniyle ebedi vatanımız olarak tescilledik, hiç kimsenin bu kutlu ahdi bozmasına izin vermeyiz. Kendimizden öte nesiller boyu bu toprakların havasını soluyacak, suyunu içecek, ekmeğini yiyecek evlatlarımız için bu davayı zaferle taçlandırmaya mecburuz. Mesele sen ben meselesi, şu parti bu parti meselesi değildir. Mesele millet olarak inancıyla, kültürüyle, medeniyetiyle hayalleriyle, hedefleriyle topyekûn başlattığımız şu kıyamı başarıya ulaştırma meselesidir. İşte bunun için ne diyoruz, Türkiye Yüzyılı diyoruz. İşte bunun için Cumhuriyetimizi ikinci asrında her alanda dünyanın yıldızı haline getirmenin mücadelesini veriyoruz. Sincik’e duyduğumuz derin muhabbetin sebebi de işte bu mücadelede samimiyetle ve bila kaydü şart hep yanımızda yer almasıdır.”

adminadmin