DSİ’DEN Karadenizin İncisi Samsun’a Yatırım Atağı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
DSİ’DEN Karadenizin İncisi Samsun’a Yatırım Atağı
10.03.2022 11:13:40

 

DSİ’DEN Karadenizin İncisi Samsun’a Yatırım Atağı

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor.

Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Samsun’a 9 Baraj İnşa Ettik..

Samsun’a son 19 yılda DSİ tarafından 4.437.722.824 TL yatırım yapıldığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, kente 9 baraj inşa ederek vatandaşın hizmetine sunduklarını açıkladı.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ Bu barajların en önemlilerinden biri 19 Mayıs Barajı’dır. Barajın temelden yüksekliği 89,70 metredir. 43,40 milyon m³  su biriktirme hacmine sahiptir. 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile civar yerleşim yerlerindeki 76.930 dekar zirai araziyi sulamaya açmıştır. 2017 yılında hizmete alınmıştır.

 

“Hizmete alınan diğer önemli barajlar; Derinöz, Ladik ve Fındıcak Barajlarıdır. Derinöz Barajının temelden yüksekliği 77 metredir. 21,12 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 41.240 dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir. Ladik Barajı’nın temelden yüksekliği 32 metredir. 2,22 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, 5.600 dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir. Ladik Fındıcak Barajı’nın temelden yüksekliği 35 metredir. 1,93 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip baraj ile 8.850 dekar arazi sulanacaktır.

 

Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Samsun’da kalkınmayı hızlandıracak, İl’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 2 baraj daha inşa ediyoruz.

İnşaatı devam eden barajlardan biri 68,67 metre yüksekliğinde olan 15.400 dekar araziyi sulayacak ve Terme ve Salıpazarı İlçelerimizi taşkınlardan koruyacak olan Salıpazarı Barajıdır. Diğer bir baraj da 3.600 dekar araziyi sulayacak olan Asarcık Armutlu Barajı’dır ’dedi.

Samsun’un Münbit Topraklarını Suya Kavuşturduk…

Samsun deyince akla geniş ve bereketli topraklar geldiğini ifade eden Genel Müdür Yıldız,’ Biz de bu bereketli topraklara bereket katmak için 14 çok önemli sulama tesisleri inşa ettik. Son 19 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 482.590 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 316 milyon TL ilave zirai gelir sağladık.

Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 4 adet sulama tesisi olup, proje ve planlama safhasında ise 11 adet sulama tesisi bulunmaktadır.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Samsun için taşkın koruma tesislerinin önemine dikkat çeken Yıldız,’ Bu kapsamda Samsun’da 115 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; Samsun şehir merkezi ve 132 meskûn mahal ve 27.555 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 12 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.

 

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

2003 yılından bugüne kadar, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında 2 adet iş tamamlanarak 140.000 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili, inşaatı devam eden işlerde kısmi olarak 33.990 dekar arazi tescili olmak üzere toplam 173.990 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Samsun ilinde 20 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır.” dedi.

 

DSİ’DEN Karadenizin İncisi Samsun’a Yatırım Atağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert