Gazetecilerin Önündeki Engel Sendikasızlık ve Birlik Olamamak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gazetecilerin Önündeki Engel Sendikasızlık ve Birlik Olamamak!
10.01.2023 17:24:49

 

Gazetecilerin Önündeki Engel Sendikasızlık ve Birlik Olamamak!

Çalışan Sen- Çalışan Sendikalar Konfederasyonuna bağlı Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, “Gazetecilerin önündeki en büyük engel sendikasızlık ve birlik olamamaktır” dedi.

Gül Mesajında; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor,  ülkemizdeki yaz-kış, yağmur-çamur demeden, tüm olumsuz ve zor koşullara rağmen görevlerini yerine getirmek için var güçlerini ortaya koyan gazetecilerimize çalışmalarında kolaylıklar” diliyorum" diyerek şöyle devam etti;

İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir.

Gazeteciler, yaptığı doğru ve tarafsız haberlerle kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek için çok önemli bir görev üstlenmişlerdir. Gazetecilerimizin düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için verdikleri mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Ancak ne var ki; bu kadar özverili ve başarılı çalışmalar yapmalarına karşın toplumda halen daha hak ettikleri yere gelememiş, kendileri için gerekli kolaylıklar sağlanmamış, çalışma koşulları ve şartları iyileştirilememiştir.

Hak ve özgürlükleri gasp edilen gazetecilerin, medya patronları ve hâkim siyasal-ekonomik güçlerin karşısında haklarını arayabilmesinin önündeki en büyük engellerden biri olan sendikasızlık ve birlik olamama tüm bu sorunlar ve daha da fazlasının çözümüne engel oluyor. Tarafsız, daha özgür ve daha cesur bir basın olmanın yolu kimseye gebe kalmadan ayakta durabilmekten geçmektedir. Bu nedenle basının özgür, tarafsız ve daha cesur olması için ne gerekiyorsa yapılmalı, anayasal güvencelerine dokunulmamalı, onların özlük hakları ve sendikalaşmaları konusunda yapıcı adımlar atılmalıdır. Basını özgür, cesur ve tarafsız olmayan bir ulus, demokrasiden de, özgürlüklerden de, insan haklarından da söz edemez.

 

Gazetecilerin Önündeki Engel Sendikasızlık ve Birlik Olamamak!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri