Samsun Haber
Giriş Tarihi : 09-05-2023 18:03   Güncelleme : 09-05-2023 18:03

Gençlere Gerçekte Hangi Parti Fırsat Veriyor!

Samsun'da milletvekili adayları listelerine bakıldığında seçilebilir konumda olan ve kendisine listenin en makul sırasında yer bulan tek adayın AK Parti’de olduğu görülüyor.

Gençlere Gerçekte Hangi Parti Fırsat Veriyor!

SEÇİLEBİLİR TEK GENÇ ADAY AK PARTİ LİSTESİNDE

Gençlerin aktif siyasette yer almaları ve TBMM sıralarında yer bulmaları konusundaki hamasi açıklamalarının tam tersi olarak, Samsun'da gençlerin son sıralardan aday olarak gösterilmesi dikkat çekerken gençlerin bu konuda partilerine baskı yapmamasına anlam verilemiyor.

Siyasi partiler arasında, genç adayları seçilebilir yerden gösteren tek partinin AK Parti olması da gençler arasında dikkat çeken bir durum olma özeliğine henüz ulaşamadı.

Bilindiği gibi AK Parti geçmiş dönemlerde 6. ve 7. sıradan gösterdiği adayları Meclis'e taşımıştı.

Seçimlerde ilk kez sandık başına giderek oy kullanacak gençlerin sayısı bir hayli fazlayken, kararsız ve genç seçmenin eğilimlerinin, kendi yaş gruplarına yakın isimler olduğu bilinirken, Samsun'da bu kritere uygun ve seçilebilir yerdeki tek aday AK Parti Samsun Milletvekili Adayı Mücahit Yılmaz olarak dikkat çekiyor.

CHP VE İP GENÇLERİ PAS GEÇTİ!

Her platformda gençlere önem verdikleri yönündeki açıklamalarla destek toplamaya çalışan CHP'nin 8 ve 9. sıradaki adayları gençlerden seçmesi şaşırttı.

Seçilme ihtimali olmayan yerlerden gençleri aday gösteren CHP'nin ilk 7 sırası ise yaşını başını almış isimlerden oluşuyor.

Samsun'da İYİ Parti'nin gençler tarafından sevilen ve Samsunsporlu kimliği ile destek gören genç aday Kazım Can Şen'i 9. sıradan aday olarak gösterilmesi de, İYİ Partinin Samsunlu gençlere verdiği önem bakımından tam bir fiyasko olarak değerlendiriliyor.

GENÇ CHP SEÇMENİ NE DÜŞÜNÜYOR?

CHP ve İYİ Partili genç seçmenleri, genç olmayan adaylara oy vermeye zorlayan aday listelerinin aksine, AK Parti Samsun Milletvekili Adaylarının yaş ortalaması ve seçilebilecek noktalardaki genç adaylarının olması bilim ve teknolojide de öncü olan AK Parti’yi avantajlı hale getiriyor.

AK Parti'nin aksine, CHP ve İYİ Partinin seçilebilecek yerlerden genç aday gösterememesi, 'Gençlere de mi muhalefet oluyorlar?' sorusunu akıllara getiriyor.

Özellikle CHP'ye sempati duyan gençlerin, aday listesindeki yaşlı isimlere tepki olarak, oy tercihlerini Türkiye İşçi Partisine (TİP) yöneltmesi de dikkat çekiyor.

CHP'ye liste tepkisi gösteren gençler, milletvekili seçiminde TİP'li adaylara oy vermeye hazırlanıyor.

Recep YAZGANRecep YAZGAN