Göz Hastalıklarında, Göz İçi Enjeksiyonu Tedavisi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Göz Hastalıklarında, Göz İçi Enjeksiyonu Tedavisi
09.12.2020 12:31:13

 

Göz Hastalıklarında, Göz İçi Enjeksiyonu Tedavisi

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, "Göz içi enjeksiyonunun, göz hastalıklardan özellikle şekere bağlı retina problemleri, sarı nokta, retina damar tıkanıklığı gibi sağlık problemlerinin tedavisinde kullanıldığını" söyledi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, Göz içi enjeksiyonun ne olduğunu, hangi göz hastalıklarında kullanıldığını aktararak konu hakkında bilgi verdi.

GÖZ İÇİ ENJEKSİYON TEDAVİSİ NEDİR?
Göz içi ilaç enjeksiyonu son yıllarda birçok hastalığın tedavisinde kullanılan etkin bir tedavi yöntemidir diyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, "Göz içi ilaç enjeksiyonu yöntemi, retinada daha yüksek oranda bulunan vasküler endotelyal büyüme faktörünün fizyolojik etkilerinden kurtulmak için uygulanmaktadır. Bu fizyolojik etkileri ortadan kaldırmak için göze, enjeksiyon yöntemiyle Anti-VEGF özelliği taşıyan ilaçlar enjekte edilir.

GÖZ İÇİ ENJEKSİYON HANGİ GÖZ HASTALIKLARINDA KULLANILIR?
Göz hastalıklardan özellikle şekere bağlı retina problemleri, sarı nokta, retina damar tıkanıklığı ödemlerinde kullanılan tedavi yöntemidir.
Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak adlandırılan ‘Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu’, adından da anlaşılacağı gibi yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan bir göz hastalığında görme fonksiyonunu bozularak okumada ve yazmada sorun yaşatan, hastanın yaşam kalitesini etkileyen bir sağlık problemidir. Sarı nokta hastalığında tek tedavi yöntemi göz içi enjeksiyonudur.

BİR İKİ DAKİKA SÜRÜYOR
Diyabet hastalarında göz arkasında ödem ve kanamalar olabiliyor. Burada da enjeksiyon yöntemiyle Anti-VEGF özelliği taşıyan ilaçlar verilebiliyor. Bu da yetmezse lazer ile tedavi yöntemine hastalarımıza uyguluyoruz.
Korkulacak bir tedavi yöntemi değildir bir iki dakika süren bir tedavi yöntemidir.
Ağrı oluşmuyor hastaneye yatışı olmadan eve gidebiliyorlar. Bir hafta evde antibiyotik tedavisi uygulandıktan sonra hasta sağlığına kavuşuyor" diyerek sözlerine son verdi.  

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız Göz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER