İcra ve Hacize Düşen 6 Milyon Kişinin Borcu Siliniyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İcra ve Hacize Düşen 6 Milyon Kişinin Borcu Siliniyor!
25.08.2022 13:45:11

 

İcra ve Hacize Düşen 6 Milyon Kişinin Borcu Siliniyor!

Hükümet uzun süredir üzerinde çalıştığı dar gelirlere yönelik iki ayrı destek paketinde sona geldi.

Yapılan düzenleme ile icra ve haciz sorunlarını çözecek 6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borcu tasfiye edilecek.

İcra ve hacize düşen 6 milyon kişinin borcu siliniyor! 30 milyar liralık dev destek

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan kabinede önemli konu başlıklarından biri de icra ve haciz sorunuydu. Gündeme gelen ve 2 ayrı destek paketi oluşturulması beklenen sorunun çözümüne yönelik yapılacak destek belli olmaya başladı. NTV’de yer alan habere göre 6 milyona yakın vatandaşı ilgilendiren 30 milyar lira tutarındaki icralık borç tasfiye edilecek.

BORÇLARI DEVLET ÜSTLENECEK

Elektrik, su, doğal gaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları devlet üstlenecek. Destek paketinin iki ayaklı olması beklenirken buna göre 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek. Bu amaçla ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek. Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanacak.

 

İCRADAKİ BORÇLAR DEVLET KARŞILAYACAK

Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak. Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını da devlet üstlenecek.

 

BORÇLAR TEMEL İHTİYAÇTAN KAYNAKLANIYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati düzenlemeye ilişkin yaptığı değerlendirmede vatandaşa destek sağlayacak borçların önemli bir kısmının temel ihtiyaç kabul edilen elektrik, su, doğal gaz, telefon aboneliklerinden kaynaklandığını söyledi.

 

Bakan Nebati şu ifadeleri kullandı;

 

Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar alacakları tarafı oluşturuyor. Borçlular ise gerçek kişi. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek.

 

Düzenlemenin Meclis’ten çıkacak yasanın ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İcra ve Hacize Düşen 6 Milyon Kişinin Borcu Siliniyor!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Abdullah     0000-00-00 Benimde varlık şirketlerine borcum var avukat arıyor maaş kesintisi yaptığı halde birazdaha ödenek veremezmisin diyor bunlar vanpir olmuş
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri