Sağlık
Giriş Tarihi : 04-04-2023 14:53   Güncelleme : 04-04-2023 14:53

İftar ve Sahur Arası Bol Bol Su İçin

Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Elanur Yılmaz Akay, "Oruç mutlaka su ile açılmalıdır. Çorba sonrası ara verilmelidir ki mide ve bağırsak sistemi rahat etsin, beyin doyduğunu anlayabilsin" dedi.

İftar ve Sahur Arası Bol Bol Su İçin

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar ve sahurda nasıl beslenmeliyiz sorusu da sıkça araştırılan konular arasında yerini alıyor.

Bu anlamda Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Elanur Yılmaz Akay, Ramazan ayında beslenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önemli bilgiler vererek uyarılarda bulundu.

YEMEK YERKEN ARA VERİN

Ramazan ayında orucu mutlaka su ile açılmalıdır diyen  Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Elanur Yılmaz Akay, "Yemeye çok kaynar olmayan ılık bir çorbayla devam edilmeli, çorbadan sonra ise bir ara verilmeli buradaki amaç mide ve bağırsak sistemi rahat etsin beyin doyduğunu anlayabilsin. Bu anlamda çorbadan sonra 10 dk mola vermek gerekiyor" diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Verilen aradan sonra çok yağlı olmayan ana yemeği sebze yemeği et, tavuk, balık olabilir yanında salata veya yoğurt ile tüketilmelidir.

 

HAREKETLİ OLMAYA ÇALIŞIN

Ramazan ayının vazgeçilmezi olan, Ramazan pidesinden de arada tüketilebilir. Yemek yedikten sonra beslenmesine ve kilosuna dikkat etmek isteyenler yürüyüş ya da teravih namazı önermekteyiz.

Burada hareketi hayatımıza koymaya çalışmalıyız. Sonrasında saat 21:00 ila 21:30 arasında da bir ara öğün yapılabilir meyve, yoğurt, sütlü bir tatlı fındık veya ceviz tüketilebilir.

 

İFTAR VE SAHUR ARASI BOL BOL SU

Sahurda kesinlikle akşamdan kalan yemeklerden börek, pilav gibi ağır yiyecekler tüketilmemelidir. Sahuru kahvaltı gibi geçirilmelidir. Sahurda tok tutucu, gün içinde susatmayacak yumurta, peynir, tuzsuz zeytin, bir porsiyon meyve, tahıllı veya tam buğdaylı yüksek tahıllı ekmek, çay yerine süt ya da ayran, kefir tüketilebilir. İftar ile sahur arasında mutlaka suyu eksik etmeyiniz bol bol içiniz. Bu vesileyle herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum" diyerek sözlerine son verdi.

Recep YAZGANRecep YAZGAN