İlkadım Belediyesi Çöpen Giden Bayat Ekmekleri Milli Ekonomiye Kazandıracak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İlkadım Belediyesi Çöpen Giden Bayat Ekmekleri Milli Ekonomiye Kazandıracak
30.05.2022 18:21:51

 

İlkadım Belediyesi Çöpen Giden Bayat Ekmekleri Milli Ekonomiye Kazandıracak

İlkadım Belediyesi, çöpe giden ekmeklerin ekonomik değer olarak geri dönüştürmek ve her gün çöpe giden kilolarca bayat ekmeği, değerlendirilmesini temel alan “Bayat Ekmek Kutusu”projesi aracılığıyla vatandaşların evde tüketemedikleri ekmekler, belirli noktalara yerleştirilen bayat ekmek kutularında toplanmasına olanak sağlıyor.

Sosyal Yardım Müdürlüğü tarafından yepyeni bir geri dönüşüm çalışması ile modernize edilen projenin 30’uncu kutusunu,İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş yerinde inceleyerek test etti.

“İlkadım halkı projeyi sahiplendi”

İnsan yoğunluğu fazla olan site ve apartman alanlarına ilk etapta yerleştirilen 15 adet “Bayat Ekmek” toplama kutusu, projesine sahiplenen İlkadım halkının artan ilgi ve talep sonrası 30’uncusu Baruthane Mahallesi’nde yerini aldı. Çöp konteynerlerinin yakınlarına monte edilen kutular, yerden 120 cm yüksekliğinde ve yaklaşık 78 kilo bayat ekmeği içinde barındıracak olan ünite ile biriken ekmekler İlkadım Belediyesi personellerince iki günde bir toplanacak. Burada işlenen bayat ekmekler besi ve sokak hayvanları için yem ve mama olarak kullanılacak.

“Ülkemizde 6 milyon ekmek çöpe atılıyor”

İlçemize yerleştirilen kutularda biriken ekmeklerin toplanması ile fazla ekmeklerin israfı ve çöpe gitmesinin engelleneceğini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Ekmek israfıyla ilgili duyarlılık oluşturarak vatandaşlarımızı bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizde günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığını üzülerek ifade etmek istiyorum. Vatandaşlarımızdan istediğimiz bayat ekmekleri bu kutulara atmaları. Böylece milli ekonomiye katkıda sağlamış olacağız. Kutularımıza kilit koymuyoruz.Böylece ihtiyaçı olan ve isteyen vatandaşlarımız da kutudan ekmek alabilecek.Bu kutuların bir diğer önemi ise vatandaşlarımızın sokak hayvanlarının beslenmesi için sokağa ya da çöp kenarlarına bıraktıkları bayat ekmeklerden oluşan çevre kirliliğinin de önüne geçileceğiz. İlçemizde şimdiye kadar toplam 30 noktaya yerleştirdik. İlerleyen günlerde sayısının artıracağımız kutular sayesinde konteyner kenarına bırakılan ekmeklerde tek bir yerde toplanacak ve görüntü kirliliği de önlenmiş olacağız”dedi.

İlkadım Belediyesi Çöpen Giden Bayat Ekmekleri Milli Ekonomiye Kazandıracak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Vatan DAŞ     0000-00-00 1-insanımız zaten çöpün yanına bayat ekmeği bırakıyordu.kutuyu imal edene ranttan başka birşey değil bu. 2-belediye 78 kg almasına güvenip ekmekleri geç toplar, küflü küflü hayvanlara yedirirse sonuçlarına vebaline hazır mı? 3-ilkadimın parklara kamera takma şovu ne alemde, 1 parka göstermelik kamera taktı, yattı.kadifekale,30 Ağustos,cedit parkına sıra ne zaman gelecek.cedit parkının adı okunmuyor.bu belediyede çalışanlar maaşlarını ne kadar hak ediyor?
GALERİLER
Web Tasarım