İşletim Sistemi Güvenliği
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İşletim Sistemi Güvenliği
21.07.2021 12:06:03

 

İşletim Sistemi Güvenliği

Bu bölümde birçok bilgisayarda yaygın olarak kullanılan Windows İşletim Sistemi ve hala en çok kullanılan işletim sistemi Windows 7 hakkında ayrıca Windows’un ücretsiz güncellemesi Windows 10 hakkında da birtakım güvenlik ve kullanım kolaylığı ipuçları verilecektir.

Windows 7 işletim sistemi ile birlikte işletim sisteminizin güvenlik ve performans takibini yapabilir, değişikliklere gidebilirsiniz. Bunun için Başlat –Denetim Masası – Sistem ve Güvenlik – İşlem Merkezi – Bilgisayarınızın durumunu gözden geçirin ve sorunları çözün – Güvenlik adımlarından işletim sisteminizin ağ güvenlik duvarınızın açık veya kapalı olduğunu, sisteminizin güncelliğini, virüs ve casus yazılımlara karşı koruma programlarının açık olup olmadığı bilgilerini görebilirsiniz.

  • İşletim sisteminizin güncel olduğuna ve en son güncellemelerin yüklü olduğuna emin olunuz. Windows 7 işletim sisteminde arama bölümüne İşlem Merkezi yazarak bunu sorgulayabilir, sisteminizin güvenlik ve bakım durumunu öğrenebilirsiniz.
  • Windows’da kendinizin dışında başka bir kullanıcı oluşturup o kullanıcının sizin ulaştığınız masaüstüne ulaşmasını istemiyorsanız yeni bir kullanıcı tanımlayabilirsiniz. Bunun için arama bölümüne Kullanıcı Hesapları yazarak yeni kullanıcılar tanımlayıp ayrıca var olan Windows kullanıcı hesabı parolanızı değiştirebilirsiniz. Bunu özellikle ebeveynler çocukları için oluşturmalıdırlar.
  • Bilgisayarınız açık olmadığı zamanlar bilgisayarınızın güvenliğini artırmak ve güç tasarrufu için ekranınızı kilit altına alabilirsiniz. Bunun için arama bölümüne Güç Seçenekleri yazarak güç sürelerini değiştirebilir ve uyku modundan çıkarken bilgisayarınıza parola tanımlayabilirsiniz. Bu özellikler bilgisayarınız başında çok fazla aktif olmadığınız anlarda bilgisayarınıza bir nevi kalkan oluşturmanız için idealdir.
  • Bazı olayların günlük kayıtlarını almak isteyebilirsiniz. Bunun için Windows bazı kullanıcı aktiviteleri ve uygulamalarını kaydeder. Bu, sistem vds satın al  üzerindeki bazı hataların görülmesine olanak sağlar. Bu ara yüze, arama bölümüne Olay Yöneticisi yazarak ulaşabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızdaki önemli ve gizli kalması gereken verilere kısıtlı erişim hakkı verebilirsiniz. Bunun için şifrelenecek dizin ya da dosya üzerinde sağa tıklanıp açılan menüde özellikler seçilir. Buradan gelişmiş butonuna tıklanır. Çıkan pencereden ‘veriyi korumak için şifrele’ seçeneği seçilir.
  • Windows’un uzaktan masaüstü özelliği sayesinde ağ üzerindeki başka bir bilgisayardan kullanıcı kendi masaüstüne erişebilir. Bunun için, Bilgisayarım ikonunu tıkladıktan sonra karşınıza gelen disklerin bulunduğu ekran sayfasından sağ tıklayıp özellikleri seçebilirsiniz. Buradan da uzak bağlantı ayarlarını seçip uzaktan yardım ve uzak masaüstü ayarlarınızı denetleyebilirsiniz. Bilgisayar güvenliği için gerekli izinleri kaldırmanızı öneririz. Uzak masaüstü bağlantısı yapacaksanız eğer ‘herhangi bir uzak masaüstü sürümünü çalıştıran bilgisayardan yapılan bağlantılara izin ver’ seçeneğini işaretleyiniz.

Windows işletim sistemi ile ilgili daha detaylı güvenlik bilgilerine Windows Güvenlik Merkezi’nden ulaşabilirsiniz:

https://support.microsoft.com/tr-tr/products/windows?os=windows-10

Windows 10 işletim sistemi güvenlik ve kolaylık ipuçları

Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinden sonra çıkan ve birçok sürüm için ücretsiz yükseltme seçeneğiyle gelen Windows 10, dünya üzerinde yaklaşık 250 milyon kullanıcısıyla faaliyet göstermektedir. Windows 10 kullanıcıların büyük bir kısmı ücretsiz yükseltme yöntemiyle geçiş yapmış kullanıcılardır. Biz de bunu göz önüne alarak sizler için öncelikle yükseltme aşamasında dikkat etmemiz gereken hususlar bulunmaktadır:

  • Reklam kimliği; Windows’un bize yeni hesap oluşturması ve bilgilerimizi toplayarak bize uygun reklamları sıralamasıyla oluşturulan kimliktir.
  • Konum; Windows 10 konum bilgilerimizi istiyor, verdiğimiz zaman da bunu güvenilir partnerleriyle paylaşabileceğini söylüyor. Bunun için microsoft resmi sayfasındaki Microsoft Gizlilik Bildirimi’ni okumakta fayda bulunmaktadır.
  • Sayfa tahmini; İnternet tarayıcılarında bir defa girilen bir siteden sonra hangi siteye girebileceğimizi tahmin edip, ona göre önyükleme işlemi yapıyor.
  • Akıllı güvenlik filtresi; İnternette dolaşırken bizi koruyan bir antivirüs görevini üstlenen SmartScreen Filter, Microsoft’un yeni tarayıcısı Edge’in güvenliğinden sorumlu. Bunu yaparken çoğu bilgiye erişim sağlamaktadır..
işletim sistemi güvenlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri