Kasaya ve Masaya sahip çıktık’ diyen AK Parti milletvekilleri Çelik Kasa Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde Yıllardır Varlığını Koruyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kasaya ve Masaya sahip çıktık’ diyen AK Parti milletvekilleri  Çelik Kasa Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde Yıllardır Varlığını Koruyor!
11.10.2021 18:12:46

 

Kasaya ve Masaya sahip çıktık’ diyen AK Parti milletvekilleri Çelik Kasa Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde Yıllardır Varlığını Koruyor!

Geçen gece beni arayarak “Abi içim elvermiyor, korkarım şu Çelik Kasa’nın tamamını Bahattin K.’nın üstüne yıkacaklar” dedi.

 

Konuşmamız lazım dedi. Çıktık bir yerde oturduk başladı anlatmaya.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin K.'nın aldığı iddia edilen rüşvet paralarının konulduğu Çelik Kasa’nın kendi döneminde de var olduğunu “Bu kasada ne var diye sorduğumda içine kıymetli evrakları koyuyoruz” denilerek kendisini geçiştirdiklerini söyledi.

BENDEN DÜZENLİ OLARAK GAYRI RESMİ PARALAR İSTENDİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Hanife P. Bir gün bir personeli göndererek benden 3 Bin TL para istedi.

“Bu parayı neden istiyor, nereden verecekmişim” diye sordum. Cevap alamayınca Yemekhane’nin hesabından bir de tutanak tanzim ederek gelen personelin de imzasını aldım.

Böyle böyle düzensiz aralıklarla Hanife P. Benden düzensiz miktarlarda para istemek için birilerini göndermeye devam etti.

Her seferinde istediği parayı tutanak mukabilinde verdim.

Sonra ödeme yapacağım bir gün hesap bakiyem yeterli olmayınca Hanife P.’ye çıkarak, “Hanife hanım benden aldığınız paraları verebilir misiniz ödeme yapacağım” dedim

Hanife P. “Ne parası” deyince benden muhtelif zamanlarda toplam şu kadar para aldınız dedim.

“Yok öyle bir şey. Ben senden para mara almadım. Hem sen her senden para isteyene para verirsen işimiz var seninle” dedi.

Ben de tutanakların birer fotokopilerini çekerek masasına koydum.

Tutanakları şöyle bir inceledikten sonra aynen şöyle dedi; “Ohooo, biz seninle bu şekilde çalışamayız”

Meğer Hanife P. Benim Çelik Kasa’nın içindeki paralardan haberim olduğunu ve kendisine paraları Çelik Kasa’dan verdiğimi zannediyormuş.

Ama bana hiç Çelik Kasa’nın anahtarını vermediler.

O GÜNDEN SONRA…

Çok geçmedi hakkımda belediyeyi zarara uğratmaktan soruşturma açıldı. 

İlk soruşturmadan aklandım. İkincisi açıldı. İkincisinden de aklandım.

Sonra Mecliste savunma yaptım. Beni dinlediler ama savunmama göre değil oy çokluğuyla ihracıma karar verdiler.

Bir meclis üyesine sordum bu nasıl oldu diye, o da;

“Başkan Yılmaz, bizi Sevgi Kafede topladı ve Ben istediğim kişiyle çalışamayacaksam siz beni bir memura tercih edecekseniz belediyeden almış olduğunuz işleri size haram zıkkım ederim” dedi.

Meclis hakkımdaki kararı bu tehditle ile almış..

ÇELİK KASA SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE YILLARDIR VARLIĞINI KORUYOR.

 Bundan yaklaşık 20 yıl evvel Çelik Kasaya Samsunlu işadamlarına Cumhuriyetin 100. Yılı bayrakları fahiş fiyatlara satılarak elde edilen gayrı resmi paralar konulmaya başlandı.

Ardından Samsunspor için toplanan paralar çelik kasada muhafaza edilmeye başlandı.

Bir rivayete göre  Samsun Büyükşehir Belediyesi A Takımı Operasyonu Çelik Kasa’ya yapılacaktı ama soruşturmanın şekli ustalıklı bir manevrayla Samsunspor’a toplanan yardım paraları olarak adres değiştirildi. 

Sonraları ise hakedişlerini alamayan müteahhitlerin içeriden para alabilmek için seve seve verdikleri rüşvet paraları konulmaya başlandı.

İŞİ BAHATTİN K’YA YIKIYORLAR

Samsun Büyükşehir Belediyesinin 20 yıllık Çelik Kasa çetesi Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın görevi bırakması ve emekliye ayrılan çete mensuplarının sistemden kopmak istememesi sebebiyle zor günler yaşıyordu.

Bu işi kapanmanın bir yolunu ararlarken Terme’den Bahattin K geldi ve Çelik Kasa’nın bulunduğu odadaki makamına oturdu.

Çelik Kasa çetesi için Bahattin K. önceden bir tehdit unsuruydu. Ondan kurtulmanın iki yolu vardı. Ya daha önce bir çok kişiye yaptıkları gibi üzerine çeşitli suçlar isnat ederek hakkında birden fazla soruşturma açtıracaklar ve refüze edeceklerdi ki bu operasyon uzun sürüyordu veyahut onu da sisteme dahil edeceklerdi.

Bahattin K. sisteme dahil edildi. Bir süre uyumlu çalışmaya başladı. Sonradan ise kendine çalışmaya başlayınca Çelik kasa çetesi Bahattin K.’nın ipini çekmek ve 20 yıllık Çelik Kasa’nın kirli parasının bütün sorumluluğunu da ona yıkarak hem ondan ve hem de Çelik Kasa’dan kurtulmayı hedeflediler.

Peki, Bahattin K.’nın ifadesinde yer alan ödeme listesini ayarlayan üst düzey idareci kimdir?

Ve bu üst düzey idareci Mustafa Demir Başkanlığı döneminde gelmiş Çelik Kasa’nın varlığından nasıl haberdar oldu.

Çelik Kasa’yı imha etmek yerine neden sistemin devam etmesini tercih etti?

Kasaya ve Masaya sahip çıktık’ diyen AK Parti milletvekilleri Çelik Kasa Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde Yıllardır Varlığını Koruyor!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER