Fikir
Giriş Tarihi : 14-07-2023 12:09   Güncelleme : 14-07-2023 13:33

Kur’an’ı Yakma Eylemlerinin Arkasında Hangi Güçler Var!

Avrupa Müslüman Forumu Üyeleri, İstanbul Taksim’de İnterContinental Otelinde “İslamofobiye Geçit Yok, Sansasyonel İfşa” başlığı altında basın açıklaması gerçekleştirdi. Program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kur’an’ı Yakma Eylemlerinin Arkasında Hangi Güçler Var!

Yapılan açıklamada, “Kutsal kitabımıza yönelik her saldırı, dünya Müslümanlarına yapılmış bir saldırıdır. Sadece biz Müslümanlar değil, bütün insanlık kutsallara yapılan saldırılara karşı tepkisini net bir şekilde ortaya koyarak, yapılması gerekeni yapmalıdır” açıklamasında bulunuldu.

 

Avrupa Müslüman Forumu, Bu Alçak Eylemin Arkasında Kimin Olduğunu Anlamak İçin Bir Soruşturma Yaptı

Avrupa'daki Müslümanlar, kundakçı Salvan Momika'nın da katıldığı ve talimatlarını İsveç'te yerine getirdiği uluslararası aşırılık yanlısı bir grup olan İslamofobilerin yuvasını açığa çıkardı.

28 Haziran'da İsveç'in başkenti Stockholm'de Kurban Bayramı münasebetiyle Iraklı bir sığınmacı, Kur'an-ı Kerim'le alay ederek İskandinav ülkesinde yaşayan en az 700 bin Müslüman vatandaşlarına ve Büyük Avrupa ülkelerinde yaşayan 170 milyondan fazla dindaşlarımıza hakaretler yağdırdı. Bu durum tahmin edilebileceği gibi dünya genelinde tansiyonun artmasına ve Batı ülkeleri ile İslam Dünyası arasındaki ilişkilerin yeni bir bozulmaya uğramasına neden oldu.

Tüm Dünyada İslamofobi Bir Suç Olarak Yasalara Geçmelidir

Avrupa Müslüman Forumu, bu alçak eylemin arkasında kimin olduğunu anlamak için bir soruşturma yürüttü. Analistlerin ve BT uzmanlarının çalışmalarının bir sonucu olarak, alçak Salvan Momik'in arkasında tam bir uluslararası İslamofobik aşırılık yanlısı grubun olduğunu öğrenmek mümkün oldu. Liderlerinden biri ve Momik'in ilham kaynağı, 1 Temmuz'da Volga'daki bir şehirde daha da iğrenç bir eylem gerçekleştiren Ulyanovsk'tan (Rusya) Mısırlı Said Abdelrazek (Abu Mustafa)dır. Bu grubun liderleri arasında bazı kaynaklara göre Kanada'da saklanan ünlü Zakharia Boutros, İsveç'ten Salvan Najm ve Zakhar Palamarchuk (İsviçre/Rusya) yer alıyor. Büyük olasılıkla bu aşırılık yanlısı grubun arkasında, Müslümanları Avrupa ülkeleriyle kapıştırmak ve Dünya ümmetini önemli sorunlardan uzaklaştırmak isteyen etkili güçler var.

Hangi Din Olursa Olsun Kutsala Yapılan Saldırı Kabul Edilemez

Abdul-Vakhed Niyazov, “Kur’an yapılan saldırılara karşı Ümmetin Lideri Recep Tayyip Erdoğan en büyük tepkiyi veren lider konumundadır. Ayrıca Türk Toplumu İslam’a ve Müslümanlara yapılan sadırlara karşı en duyarlı toplumdur, bunun için Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Kur’an’a Yapılan Çirkin Saldırıya En Net Tepkiyi Türkiye Verdi

Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin ise Kur’an’a yapılan çirkin saldırı nedeniyle kendisinin Meclis’te bir basın açıklaması yaparak tepki verdiğini dile getirdi.  Doğan Bekin, Yeniden Refah Partisi olarak İslam Ümmetinin sorunlarını yakından takip ederek, Genel Başkanımız Fatih Erbakan öncülüğünde Türkiye’ni ve İslam dünyasının önünü açmak adına ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. 

Basın Toplantısında Düşüncelerini İfade Eden İsimler:

1. Abdul-Vakhed Niyazov – Avrupa Müslüman Forumu Başkanı, İstanbul, Türkiye

2. Sir Iqbal Sacranie OBE – Britanya Müslüman Konseyi'nin kurucu genel sekreteri ve kıdemli danışmanı, Avrupa Müslüman Forumu Yönetim Kurulu Üyesi, Londra, Birleşik Krallık

3. Romans Jakubauskas – Litvanya Sünni Müslüman Dini Merkezi Müftüsü, Avrupa Müslüman Forumu Yönetim Kurulu Üyesi, World Helal Trust Şeriat Komitesi Başkanı, Vilnius, Litvanya

4. Doğan Bekin – Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi, Yeni Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Avrupa Müslüman Forumu Konseyi Üyesi, Ankara, Türkiye

5. Said Azzam – İsveç Müftüsü, Avrupa Müslüman Forumu Ortağı, Stockholm, İsveç

6. Marat Gaziev – Uluslararası Müslüman Hukukçular Birliği (IAML) Başkanı, Avrupa Müslüman Forumu Danışmanı, Voronezh, Rusya

7. Rüstem Hamidoğlu – Avrupa Müslüman Forumu Türkiye Temsilcisi

Program, soru ve dua temennileri ile son buldu.

Recep YAZGANRecep YAZGAN