Memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı ve zam verilmelidir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı ve zam verilmelidir
20.04.2022 11:57:16

 

Memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı ve zam verilmelidir

Çalışan Sendikalar Konfederasyonuna bağlı Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, kamu çalışanlarının sürekli artan enflasyon karşısında ezildiğini belirterek maaş artışlarında acilen yeniden bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini belirtti.

Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında çok çarpıcı ifadeler kullandı ve söyle devam etti. Gül, “Son dönemde enflasyonun hızlı şekilde yükselmesiyle memurlar ve memur emeklileri sıkıntıları artmış durumdadırlar. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılan zam artışları enflasyona yenik düşmüş ve enflasyon karşısında adeta erimiştir. Açıklanan enflasyon rakamları ile vatandaşın sokağındaki, pazarındaki, marketindeki, kasabındaki ve manavındaki enflasyon rakamları ile yakından, uzaktan alakaları olmadığı gibi, en ufak bir akrabalık bağları bile bulunmamaktadır. Kimse, kimseyi kandırmamalıdır!  Memur ve Memur Emeklilerinin maaşları enflasyona yenik düşmüştür. Son aylarda artan yüksek enflasyon karşısında memur ve memur emeklilerinin alım gücü gün geçtikçe azalmaktadır. Ülkemizde aileleriyle birlikte 22,5 milyon memur ve 13 milyon 644 bin memur emeklisi bir kitlenin son yıllarda eriyen alım gücünün arttırılması, sürekli yükselen enflasyon karşısında  korunması, geçmiş dönem kayıplarının telafi edilmesi, büyümeden pay verilerek, memurların refahının yükseltilmesi kaçınılmaz olmuştur.  Tek kişinin yoksulluk sınırı 6.184,14 TL olarak hesaplandığı Mart 2022 itibari ile ortalama 6.285,60 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %53,13’ünü oluşturmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)’nun açıkladığı mart ayı enflasyon rakamlarında yıllık resmi tüketici enflasyonu yüzde 61,14 ile 20 yılın zirvesini yenilemiştir. Tüketici fiyatları endeksinde (TÜFE) 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,81, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,14 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 29,88 artış gerçekleşmiştir.   Buna göre bir memur, ortalama maaşının %74,99’unu yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %25,01’i kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Nisan 2022 maaşından geriye yalnızca 1.572,03 TL kaldı. Yani anlıyoruz ki kamu çalışanlarının alım gücü gün her geçen gün giderek yok olmaktadır. Ofis Bir-Sen olarak yetkililere çağrıda bulunuyoruz;  enflasyon farkının düzenli bir şekilde aylık olarak maaşlara yansıtılarak, kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmemesi için çözüm odaklı adımların atılması gerekir. Çalışanları enflasyon karşısında koruyacak olan refah payı uygulamasının hayata geçirilmesi, seyyanen zam, vergi dilimlerinin yüzde 15’e sabitlenmesi başta olmak üzere acil çözüm bekleyen diğer taleplerinin hayata geçirilmesi için biran önce önlem alınması ve acilen gerekli adımların atılması gerekir” dedi.

Ofis Bir-Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül,  son olarak şunları söyledi; “enflasyon rakamlarının altında kalan memur ve memur emeklilerinin maaşlarının yeniden gözden geçirilerek; işveren olarak devletimizin memur ve memur emeklilerimize yönelik olarak yeni bir düzenlemeye giderek, insanca yaşayabileceği bir ücret artışı yapmasını bekliyoruz. Çünkü devlete hizmet eden bu insanların insanca yaşamayı hak ettiklerinin düşünüyoruz” dedi. 

 

Memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı ve zam verilmelidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri