Milliyetçi Soslu Bilinen Menü
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Milliyetçi Soslu Bilinen Menü
28.08.2023 16:24:31

 

Milliyetçi Soslu Bilinen Menü

Haftalar öncesinden “Meral Akşener 26 Ağustos’ta Afyonkarahisar’da tarihi açıklamalar yapacak” odaklı duyuru yaptılar.

26 Ağustos günü geldi, yaşandı ve bitti. Sonuç sanki “Dağ fare doğurdu” deyiminin açıklaması gibi. Meral Akşener, yine tutarsız, içi boş, hiçbir güven vermeyen bir konuşma yaptı. Bugüne kadar konuştuklarıyla yaptıkları, yaptıklarıyla konuştukları birbirine o kadar tezatlık içinde ki o yüzden Afyonkarahisar’da ne konuştuysa çokta bir önemi yoktur.

 

Daha 3 ay önce Cumhurbaşkanlığı seçimlerine HDP’nin de içinde olduğu bir ittifakla girmiş Meral Akşener, konuşmasında "Bizim sırtımızda kurban kesen, şahsi hayallerini önceleyen mevcut güç ve siyasal ilişkilerine destek arayan marjinal ve bölücü yapılarla yakınlaşan hiç kimse ile işbirliği yapmayacağız." demiş…

Bu cümleleri kuran Meral Akşener’in referandumda HDP, yerel seçimlerde HDP, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yine HDP ile hareket etmiş biri olduğunu biliyoruz da bundan sonrası için tövbe etmişse bilmiyoruz ama kendisi bu konularda çok tutarsızdır. Yerel seçimlerde HDP ile Büyükşehir Belediyelerinin tamamında ittifak yaptı. Peki, bu yerel seçim ittifakı sonrası ne dedi?

“HDP’yi PKK’nın yanında konumlandırıyoruz”

Buna rağmen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile kurduğu ittifaka, HD(P)KK’ların seçim dönemi gerçekleştirdiği hiçbir alçaklığa sesini çıkarmadı. Niye peki(?) çünkü kazanma şanslarını denemek istedi. Şimdi kaybedilmiş bir seçim sonrası “Terörle ve bölücü unsurlarla ilişkisi olanlara, hayır diyoruz! Terörün gölgesinde, ne gizli, ne açık işbirlikleri hayal edenlere, hayır diyoruz!." diyor.

Oysa 2018 yılında "İYİ Parti’yi CHP ve HDP ile yan yana getirme çabasını çirkin, saygısız ve çok ayıp buluyorum.” demişti. Çok uzun süre değil sadece 6 ay sonra CHP ile seçim ittifakı kurmuş. 1,5 yıl sonra ise CHP-HDP ittifakında yer alıp öyle yerel seçimlere girmişti. Bu 1,5 senede ideolojinizdeki ayıp kavramı mı değişti? O yüzden Meral Akşener’in söylediği sözlerin bir önemi olmadığı gibi hiçbir özelliği de yoktur. Yarın dediklerini kısa bir sürede yutan olabilir. Konuşmasında yine diyor ki: Gelin; tüm siyasi partiler, hep birlikte, ayrı ayrı seçimlere girelim ve milletimize hizmet için yarışalım. Biz varız.

CHP-HDP-İP ittifakıyla kazanılan İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya, İzmir gibi büyükşehir belediyeleri ihale kapmada ve kadrolaşmada sülük gibi sömüren bir partinin bunu yapabilmesi mümkün mü?

Meral Akşener, Afyonkarahisar’da yaptığı konuşmasında partisinin üzerine yine bol bol milliyetçilik sosu döktü. Bunu zaman zaman zaten yapıyordu ama “tarihi konuşma yapacak” diye herkesi Afyonkarahisar’a odaklayarak, tribünlere oynama dışında yeni bir şey sunamadı. Kurulduğu günden bugüne milliyetçilik aleyhinde olacak her söylemi ve eylemi sürdüren İP’in bir ideolojisi olmadığı için yarın yine siyasi menfaati neyi gerektiriyorsa öyle davranacaktır. O yüzden ne “olur” dediklerine ne de “olmaz” dediklerine aldanmayın. Daha milletvekili sıralamalarının para karşılığında verildiği iddialarını kendi içinde çözememiş, partiden her istifa eden yetkilinin, İP’in HD(P)KK-FETÖ ilişkisine atıfta bulanarak istifa etmesiyle gündemde olan bir partinin hali ortadadır.

Kurulduğu günden bu yana CHP, HDP, FETÖ elinde oyuncak olan bu partiye MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ölçülü çağrısı “Kurtarılmış bir parti” yaratma adına idi. “Ülke yararı” ifadesinden onu bile idrak edemeyenler oldu. Ama o çağrının “Ülke yararına” bir oyun bozduğu ve “Ülke yararına” bir oyun kurduğu da anlaşılmıştır.

Yıldıray ÇİÇEK / TÜRKGÜN

 

Milliyetçi Soslu Bilinen Menü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı