Samsun Haber
Giriş Tarihi : 26-04-2023 14:35   Güncelleme : 26-04-2023 14:35

Odatv'den Hüdapar Çarpıtması

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun Habertürk TV’deki konuşmasıyla ilgili haber yapan CHP medyası, dinlediğini de anlamadı.

Odatv'den Hüdapar Çarpıtması

AK Parti İstanbul 3. bölgeden milletvekili adayı olan HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’nun milletvekili yemini hakkındaki sözleri çarpıtıldı.

NE DEDİ, NE YAZDILAR…

Zekeriya Yapıcıoğlu’nun milletvekili andıyla ilgili Anayasa değişikliğini işaret ettiği konuşmasını Odatv, “Cumhur İttifakı üyesi HÜDAPAR lideri açık açık söyledi… İlk 4 maddeyi istemiyoruz” başlığıyla haberleştirdi.

Paylaşılan videonun hiçbir yerinde Anayasa’nın ilk 4 maddesiyle ilgili bir ifadesi bulunmayan Yapıcıoğlu’nun sözlerini çarpıtan Odatv tepki çekti. Bazı sosyal medya kullanıcıları, “Eskiden okuduğunu anlamayanlar var diye hayıflanıyorduk ama şimdi dinlediğini anlamayanlar da çıktı ortaya” ifadeleriyle Odatv’nin çarpıtmasına tepki gösterdi.

AÇIK AÇIK YALAN

Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın’ın sahibi olduğu Odatv’nin “Açık açık söyledi, ilk 4 maddeyi istemiyoruz” şeklinde yansıttığı konuşmasında HÜDA PAR lideri Yapıcıoğlu’nun ifadeleri şöyle:

“Bakınız, Siyasi Partiler Kanunu da aslında 12 Eylül cuntasının tüm partilere dayattığı siyasi bir çerçeve var. Bu siyasi çerçeveye göre aslında siyasi partilerin tamamı Cumhuriyet Halk Partisi’nin şubeleri olmak zorundadır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin altı okuna göre yapılanmak, buna göre bir siyaset üretmek zorundadırlar. Mevcut siyasi partiler kanununda böyle. Fakat gerçekte bu öyle mi? Değil. Metinler zaman içerisinde eskir.

(Yemin metni değişmeli mi diyorsunuz sorusuna) O bugünün tartışması değil. Eğer yemin metnini değiştirme imkanımız olsaydı biz onu tartışmaya açardık, konuşurduk. Fakat şu anda bir yemin metni var. Bunun değişmesi için anayasanın değişmesi lazım. Anayasa değişikliği de seçimden önce yapılacak bir şey değil. Fakat seçimden sonra muhtemeldir ki yeni ve sivil bir anayasa gündeme gelecektir, o tartışmalar yeniden açılacaktır. Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır.”

Recep YAZGANRecep YAZGAN