Rauf Orbay’ın Lozan’a Karşı Mücadelesi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Rauf Orbay’ın Lozan’a Karşı Mücadelesi
30.07.2022 13:24:42

 

Rauf Orbay’ın Lozan’a Karşı Mücadelesi

Lozan Barış Anlaşması, İngiltere’nin kontrolünde ve istekleri doğrultusunda gerçekleşmiş ve Türkiye’nin milli yeminine aykırı olarak toprakları ve menfaatleri düşman ülkelere terk edilmiştir. Böyle bir sonucun alınmasında tecrübeli diplomatlar yerine diplomasiden anlamayan İsmet Bey gibi beceriksiz kişilerin rolü büyüktür.

Buna mukabil Türkiye’nin çok değerli diplomatları, askerleri ve devlet adamları vardı. Bunların başında Rauf Orbay’ı saymak gerekir. Ne yazık ki İngilizlerin talebi doğrultusunda Heyet-i Temsiliye reisi yani Türkiye’nin o tarihteki Başbakanı olan Rauf Bey yerine İsmet Bey heyet başkanı olarak Lozan’a gönderilmiştir. 

Rauf Bey, asker olarak Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nın çeşitli cephelerinde mücadele etmiş büyük bir denizci ve devlet adamıdır. Milli mücadelenin en önemli kahramanları arasında yer almaktadır. Bu savaşlar esnasında gösterdiği üstün başarılarından dolayı Osmanlı Devleti ve müttefik devletler tarafından toplam 19 adet çeşitli nişan ve madalyalarla ödüllendirilmiştir. Türkiye’nin kuruluşunda ve Misak-ı Milli’nin kabul edilmesinde emeği çok büyüktür.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Rauf Orbay’ın Lozan’a Karşı Mücadelesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Metin ek     0000-00-00 Sen ne kadar sevr asigi ingiliz yandasiynisin birader osmanlinin son 200 yili satis ne konusuuorsun bos bos bak abdulhanit donemine kabiney. Devlet erkanina pasalara %90 ermeni ne diuorsun
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri